Jump to content

Faruri Cu Xenon Zkw


dedeem

Recommended Posts

Buna

Mi-am achizitionat un set de faruri cu xenon ZKW la mana a doua pentru e46 facelift si le-am desfacut stiind de problema lor. Evident ca oglinda de la xenon la un far era arsa tare chiar crepata, iar la celalalt far e doar dus stratul reflectorizant putin din cauza faptului ca proiectorul este de plastic. Farurile sunt bixenon. Am auzit de un inlocuitor pentru ele niste proiectoare fx-r dar cica nu dau lumina la fel de bine ca cele de la ZKW. Am mai citit pe un forum din exterior despre proiectoare ZKW de pe e90 care ar fi de metal si nu se mai ard. Am gasit ceva pe ebay dar s-au dat repede. Mai stie cineva alt inlocuitor sau niste faruri avariate de e90 de vanzare, de pe care as putea sa imi iau proiectoarele.

P.S. farurile m-au costat pana acum putin peste 100 de euro complete. De aceea am si investit in asa ceva. Ideea e ca solutia pe care mi-o puteti oferi sa nu depaseasca acest pret.

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Am ce iti trebuie ... Ansamblu lupa/oglinda cu bixenon cu oglinda din spatele lupei metalica, totul marca Valeo, diametrul lupei 75 mm, masina donatoare VW Touareg din 2005 net superioare dupa parerea mea "chinezariilor" de tip fx-r (te vei convinge singur) la 200 ron / buc. Tel: 0722 321 302 Edited by Sorin Golf 3 cabrio
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu se potrivesc proiectoarele de Touareg in farurile de e46, si eu am 2 Valeo de Touareg si am vrut sa le pun in farurile de e46. Sint mult mai mari si nu intra, adica ar merge cu unele modificari dar proiectorul ar sta teapan si nu ar mai functiona reglajul farurilor.

Pt. initiator: cauta lupe FX-R, sint de vanzare pe forum.

Sorin, si alea de Touareg au probleme cu arderea oglinzilor.

Link to comment
Share on other sites

Cu ceva mici modificari pot fi montate lejer, am facut asta unui user de aici acum vre-o 3-4 ani si tot atunci mi le-am inlocuit si eu la cabrioleta... A iesit bine si nu au fost probleme majore!

 

Cat despre arderea lor, am pe bmw cu instalatie de 55w de cca 4 ani (30000 km) si nu am avut probleme, in continuare sunt ca noi.

 

P.S. Cu scuzele de rigoare sunt AL nu Valeo!

Edited by Sorin Golf 3 cabrio
Link to comment
Share on other sites

merg cele de pe E90, am si un tutorial, iti pot da link-ul. Eu am avut faruri cu xenon OEM pentru fostul E46 NFL si am facut conversia la bi-xenon cumparand de pe ebay lupele AL bi-xenon, care sunt metalice, la fel poti cumpara si tu si scapi de grija. Cele FX-R au diametrul de 2.5", pe cand palariile la bixenon au 3", si iti va ramane un spatiu, in primul rand din cauza asta nu am optat pentru astea chinezesti, apoi parca tot originalul e mai bun si arata mai bine.
Link to comment
Share on other sites

merg cele de pe E90, am si un tutorial, iti pot da link-ul. Eu am avut faruri cu xenon OEM pentru fostul E46 NFL si am facut conversia la bi-xenon cumparand de pe ebay lupele AL bi-xenon, care sunt metalice, la fel poti cumpara si tu si scapi de grija. Cele FX-R au diametrul de 2.5", pe cand palariile la bixenon au 3", si iti va ramane un spatiu, in primul rand din cauza asta nu am optat pentru astea chinezesti, apoi parca tot originalul e mai bun si arata mai bine.

 

 

Te rog pune link-ul cu tutorialul respectiv...

 

Mai exact ce tip de lupe trebuiesc cumparate daca am e46 fl cu faruri Zkv bi-xenon?Lupele AL bi-xenon de 46 sau de e90?si operatia este plug and play?

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

uite linkul cu DIY-ul cu lupele de E90. Poti pune si lupe de faruri de E46 FL, dar cele de AL pentru ca sunt de metal, iti pot recomanda user-ul de pe ebay de la care le-am luat eu, omul este foarte serios si are lucruri de calitate, produsele arata mult mai bine in realitate decat in poze, oricum poti sa il suni in US sa vorbesti cu el, e foarte de treaba tipul si practica preturi foarte rezonabile si doar asa ceva vinde!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 6 months later...

masina donatoare VW Touareg din 2005 net superioare dupa parerea mea "chinezariilor" de tip fx-r (te vei convinge singur) la 200 ron / buc.

 

Sa nu exageram, uite cum lumineaza un singur proiector fx-r

 

http://mbworld.org/forums/attachments/w210-amg/208161d1303405158-project-retorfit-its-way-f1_autohaus_fx-r_projectors_hid_cutoff_large.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 year later...

Am intrebat la RAR si chiar daca iti pui faruri cu xenon,spalatoare si auto leveling ,ei spun ca tot nu esti in regula si poti sa ramai fara certificat.

Am mai intrebat daca imi pun tot exact ca o masina cu xenon de fabrica pot sa vin la RAR sa le omologhez si mi au spus ca nu, nu mi da omologare.

Ps. Am un prieten care si a pus morimoto H1 ,FARA spalatoare si politia i a luat certificatul.

Am si eu un set de morimoto V6 strong de 3, luate de la Performance, si le tin sub pat, nu mi vine sa le pun, cred ca o sa le vand sub pret decat sa am probleme cu politia sau RAR.

Link to comment
Share on other sites

Am un prieten care si a pus morimoto H1 ,FARA spalatoare si politia i a luat certificatul.

si ma rog de ce i-a luat politia certificatul ??

 

de bine ce erau reglate, pentru ca bateau in Cosmos sau pentru vreo temperatura de culoare >8000K? cam astea sunt singurele motive pentru care se pot lua de tine... altfel, niciun Garcea de la rutiera nu e in stare sa faca diferenta intre OEM si retrofit, doar vazand masina in circulatie, in trafic...

 

Am intrebat la RAR si chiar daca iti pui faruri cu xenon,spalatoare si auto leveling ,ei spun ca tot nu esti in regula si poti sa ramai fara certificat.

faza cu neomologarea la RAR a instalatiei de spalare este fictiune... nu se face asa ceva, pt simplul motiv ca RAR nu poate sa mentioneze nicaieri retrofitul facut de tine... cel mult, se poate face o mentiune la o reprezentanta BMW, care sa modifice istoricul dotarilor masinii, dar si aceasta se face doar daca retrofitul a fost realizat la BMW...

 

in plus, nu scrie nicaieri in documentele masinii optiunile acesteia, iar daca sunt retrofituri cu componente OEM nu te poate respinge nimeni... dar masina trebuie sa treaca de ITP unde apare chiar realitatea practica... insa aici revenim din nou la reglaje si aliniere... degeaba te duci cu retrofit de spalatoare OEM pe masina, daca reglajul proiectoarelor H1/D2S te duce in Cosmos si pici ITP-ul... :huh:

 

Am si eu un set de morimoto V6 strong de 3, luate de la Performance, si le tin sub pat, nu mi vine sa le pun, cred ca o sa le vand sub pret decat sa am probleme cu politia sau RAR.

cat vrei pe ele? :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.