Jump to content

Probleme Incalzire E36


AlexandruC

Recommended Posts

Salut tuturor!

Am o problema cu masina, E36 - 316i, 99' (M43B19).. Incalzirea!

Am schimbat pompa de apa, termostatul... si acum dupa ce au fost montate noile piese imi scoate apa pe la vasul de expansiune, temperatura in bord ramane la jumatate. (din spusele mecanicilor) :|

Care ar putea fi problema, alta idee in afara garniturii de _chiulasa_? Vascocupla, vre-un furtun infundat, caloriferul, nu a fost aerisit bine?

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Am rezolvat problema..

Pentru cei care au probleme cu incalzirea (la E36, compact, 99) si se manifesta prin incalzire doar la turatii mari (~5000), prima data puneti apa la radiator / instalatia de racire, si aerisiti bine. (cat timp este rece motorul, niciodata cand este cald, chiar daca reusiti sa il deschideti busonul, apare fenomenul de contractie - lichid rece - motor cald, si poate sa se crape _chiulasa_, radiatorul.. s.a.m.d.), sfat din partea unui mecanic :|

(la mine din cand in cand se aprindea becul rosu, opream motorul, stateam cateva minute si revenea, ciudat.. stiu.)

Problema era garnitura de _chiulasa_, care nu era "Arsa" era pur si simplu prea presata, nu prezenta fisuri, ruperi. :|

Am schimbat pompa de apa (era buna, dar am constatat dupa ce am dat comanda si au desfacut-o mecanicii) termostatul, suplimentar rola intinzatoare.

Daca se schimba garnitura de _chiulasa_ trebuie verificata planeitatea ei, se poate ca ea sa se fi deformat cand ati mers pe rosu!

Prima data, verificati termostatul si schimbati-l daca este necesar, dupa treceti mai departe. Cand va arunca apa/antigel din rezervor inseamna ca presiunea din interiorul motorului este pierduta pe sistemul de racire.

 

Din experienta proprie, va zic un lucru.. cand in bord vi-se aprinde becul rosu de la temperatura, trageti pe dreapta si cautati o rezolvare. De aici pana sa ardeti garnitura de _chiulasa_ nu este decat "un mic pas".

:)..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.