Jump to content

Problema Directie


bossgavros

Recommended Posts

am probleme cu directia.... se duce masina stanga dreapta la cea mai mica denivelare indiferent de viteza, simt orice denivelare in volan. masina nu are jocuri, am schimbar toata suspensia si tot degeaba. si la 10km/h cand franez imi trage stanga sau dreapta pana in momentul opririi. dar ce este curios ca are momente cand masina e legata si nu mai simt nici o denivelare in volan dar asta fff rar, in rest ..... la viteza daca intru pe un drum cu nenivelari parca merg cu barca pe apa.

specific si amortizoarele sunt schimmbate in toamna

 

orice explicatie e bine venita. mersi

Edited by bossgavros
Link to comment
Share on other sites

am probleme cu directia.... se duce masina stanga dreapta la cea mai mica denivelare indiferent de viteza, simt orice denivelare in volan. masina nu are jocuri, am schimbar toata suspensia si tot degeaba. si la 10km/h cand franez imi trage stanga sau dreapta pana in momentul opririi. dar ce este curios ca are momente cand masina e legata si nu mai simt nici o denivelare in volan dar asta fff rar, in rest ..... la viteza daca intru pe un drum cu nenivelari parca merg cu barca pe apa.

specific si amortizoarele sunt schimmbate in toamna

 

orice explicatie e bine venita. mersi

 

 

Caseta de directie dusa? Bielete de directie.... o geometrie ai incercat?

Link to comment
Share on other sites

Caseta de directie dusa? Bielete de directie.... o geometrie ai incercat?

 

 

suspensie noua schimbata inseamna inclusiv bielete de directie schimbate si automat geometrie facuta.

la caseta stiu ca am joc in partea stanga, perpendicular cu axul volanului,pe parte soferului.

sa fie masina instabila din cauza ca am joc in caseta? nu prae inteleg ce influenta are jocul in caseta cu instabilitatea.

Link to comment
Share on other sites

efect tramlining excus.

sunt momente cand masina isi revine si merge cum ar trebui sa mearga, fara sa mai balanseze, fara sa mai mearga stanga dreapta,fara sa fiu nevoit sa tin ambele maini pe volan.

daca ar exista efectul de tramlining nu ar fi trebiut sa si mai revina cand vrea ea.

singura piesa neumblata la ea este caseta de directie si pompa servo.

Edited by bossgavros
Link to comment
Share on other sites

La un test macar cu mana, cum se comporta amortizoarele?

 

 

sincer fata de cum erau in urma cu 4 luni cand le am montat sunt mai moi, masina se balangane si cu toate ca am schimbat de cateva zile busci si brate cand dau intr o groapa mai adanca se cam simte ca nu prea mai amortizeaza. dar cum am zis si mai sus masina are momente cand nu se mai balangane si nici gropile nu le mai simte, dar asta pt cateva ore sau o zi doua. e posibil sa fie de la amortizoare? exista posibilitatea ca amortizoarele sa fie duse( amortizoare Kayaba noi) dupa 4 luni si sa si mai revina asa cand au ele chef?

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca te va ajuta garantia in Romania. :)

Ale mele m-au lasat dupa 1 luna. Dupa 3 luni am mers la magazin sa mi le schimbe.

Intentionat le montasem intr-un service autorizat, sa nu comenteze.

 

Stii care a fost raspunsul? Trebuie un test de amortizoare de unde sa reiasa ca eficienta a scazut sub 40% sau ca a curs vreunul.

Cum la test au iesit 50%, ce era sa fac? Cele vechi erau la 55%...

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca te va ajuta garantia in Romania. :)

Ale mele m-au lasat dupa 1 luna. Dupa 3 luni am mers la magazin sa mi le schimbe.

Intentionat le montasem intr-un service autorizat, sa nu comenteze.

 

Stii care a fost raspunsul? Trebuie un test de amortizoare de unde sa reiasa ca eficienta a scazut sub 40% sau ca a curs vreunul.

Cum la test au iesit 50%, ce era sa fac? Cele vechi erau la 55%...

 

 

 

eu le avem pe spate 67 si pe fata 60 cand le am schimbat si tind sa cred ca le am schimbat degeaba. acum am fost sa intreb de garantie si mi au zis ca tre sa platesc altele noi si sa trimita pe astea la verificat si daca dau defecte imi dau bani inapoi :))))), niste jegosi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.