Jump to content

Bmw 320D 136Cp Probleme


valentyno

Recommended Posts

am gasit ce era, s-au ros firele intre ele si se atingeau si din cauza asta facea probleme ,acuma nu mai apare nici o eroare.

multumesc pentru raspuns

 

acuma sunt curios pentru ca nu imi mai urca apa la jumate,are momente cand urca cand scade la prima linie,cred ca numai lucreaza termostatul cum trebuie, pentru ca la mine apa se ducea la jumate si

 

acolo ramanea tot timpul.are 2 termostate cumva asta ??are si la egr termostat??ce rol are el acolo cum isi face circuitul??

Link to comment
Share on other sites

acuma sunt curios pentru ca nu imi mai urca apa la jumate,are momente cand urca cand scade la prima linie,cred ca numai lucreaza termostatul cum trebuie, pentru ca la mine apa se ducea la jumate si

 

acolo ramanea tot timpul.are 2 termostate cumva asta ??are si la egr termostat??ce rol are el acolo cum isi face circuitul??

Da, unul din termostate e dus, cel mai probabil cel de EGR. Cauta pe Behr, ca este exact ca cel original BMW, numai ca nu apare BMW pe el, e sters. Si o sa rezolvi problema mai mult ca sigur. Daca nu se rezolva, ramane termostatul mare care e mai scump.

 

Eu am schimbat ambele, si pana la urma era cel de EGR.... lafel si multi alti prieteni de-ai mei, tot cel de EGR era cu probl.

Link to comment
Share on other sites

mersi de raspuns maine daca nu e frig ma apuc sa il dau jos sa il verific daca este bun sau nu ca mai am un prieten cu acceasi problema si a schimbat termostatul principal si problema

 

inca persista sa ii zic si lui sa il schimbe si pe asta de la egr.

La 90% din cazuri e termostatul EGR... :thumbsup:

 

Ca sa-l verifici, sufli prin el si daca trece aerul atunci e STRICAT, daca nu trece.. posibil sa fie bun, dar sunt sigur ca nu e bun! Schimba-l, un Behr e undeva la 80 lei, exact piesa de pe original, doar ca nu apare marcat BMW... si ai sa scapi de problema

Link to comment
Share on other sites

am desfacut azi termostatul de la egr si am constatat ca este defect, cred ca cel principal functioneaza pentru ca daca stau cu masina pe loc se duce acul si sta la jumate cum merg cu ea 100 de metri scade la prima linie

 

Ce mai astepti? Schimba-l... si daca problema persista.. schimbi si cel de apa si ai rezolvat problema.

 

Cum ti-ai dat seama ca e defect? ai suflat prin el ?

Link to comment
Share on other sites

pai l-am comandat dar nu il avea azi pe stoc luni il iau, dupa ce l-am dat jos de pe masina am suflat pe el si trecea aerul fara probleme,dupa care l-am pus si in apa calda si nu se intampla nimik , eu cred ca doar asta este ca cel de apa l-am dat jos dar parea ca a fost schimbat de curand cred ca inainte sa iau masina .
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.