Jump to content

Problema Rezervor


vendetta1414

Recommended Posts

e46 318 coupe

 

ieri am ramas in pana , mai aveam 1/4 din rezervor , am bagat 5L si am dus masina acasa

 

de cateva luni a inceput sa imi indice la bord nivelul de benzina gresit , range 90 - 100km si raman in pana , am mai citit pe forum probleme asemanatoare , iar astazi m-am hotarat sa demontez putin pe la masina

 

am dat banceta jos sa ajung la rezervor

 

in partea dreapta a rezervorului e pompa de benzina + litrometru , rezervorul era gol , mai era foarte putin pe fund , am scos furtunul care face legatura intre rezervoare , am suflat pe el , nu e infundat

in partea stanga rezervorul era aproape plim , in el e un litromentru + "o chestie" in care se uneste furtunul din partea dreapta cu cel de retur (nu stiu sigur daca e retur), de suflat din partea stanga nu am putut , nu stiu daca e infundat sau are vre-o supapa de sens

 

intrebari

- de ce sunt 2 litrometre , si ce rol are fiecare , care e cel care indica nivelul in bord

- e normal ca un un compartiment sa fie aproape gol si celalalt aproape plin

- prin ce sistem comunica cele 2 compartimente ale rezervorului

Link to comment
Share on other sites

am cautat pe google . si am mai gasit ceva informatii

 

am intrat in meniul 6.0

 

am 13L in stanga si 4L in dreapta

 

am mers cu masina dar nu imi transfera benzina din stanga in dreapta , din ce am citit , normal era sa am aproape de 0 sau 0 in stanga, iar in dreapta transferata toata benzina

 

ce se incerc prima data , pompa care face trasferul sau pompa de benzina . (din cante am inteles daca pompa de benzina nu mai are forta , nu functioneaza nici pompa care face transferul)

Edited by vendetta1414
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.