Jump to content

Omologare jante e46


ebenize

Recommended Posts

Eu am jante pe 17 cu anvelope 225/45/r17 ..in carte nu am trecute aceste dimensiuni ci doar pe 15. Se pot omologa aceste jante la rarom? Daca da, cat costa si de ce acte am nevoie ? Din cate am citit trebuie sa ajung si pe la dealer sa obtin o anumita foaie.. poate cineva a trecut prin astfel de operatiuni si poate impartasi.

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Cand aveam e46, in talon erau trecute roti pe 16 si eu le aveam pe cele originale pe 17.

Niciodata nu am avut probleme, nici cu politia care m-a oprit nici la ITP.

 

As intelege cu jante pe 19 ca nu sunt omologate pe e46 dar pana la 18 n-ai probleme.

Edited by r0n1n
Link to comment
Share on other sites

da dar in caz de accident cred ca ar putea fi probleme. E ceva neomologat pe masina si cred ca ar putea fi riscul sa nu acopere asiguratorul dauna. La fel si in cazul stopurilor fumurii neomologate... daca te buseste ala din spate si spune ca nu a vazut stopurile din cauza foliei de pe stopuri e o posibilitate sa iesi vinovat. In fine .. pe mine m-ar interesa sa le omologhez.. poate ma poate ajuta cineva.. daca nu merg, la rar si dealer.

 

Ms @Adriano_10 de info.

Edited by ebenize
Link to comment
Share on other sites

@r0nin: Ai avut noroc..

 

Daca dai peste un militan mai zelos, te trezesti fara talon.

 

PS: faci programare la rar inainte, te costa cam 80-90 lei toata treaba.

 

Nu cred ca are cum, pe stalpul de la sofer sunt toate dimensiunile de roti acceptate de producator.

Deci atata timp cat de incadrezi acolo...doar nu e rar-u mai destept decat producatorul.

Link to comment
Share on other sites

cum ti a zis si colugul ,poti pune jante si cauciucuri ca in schema de pe usa si nu ai probleme . La I.T.P. oricum trebuie sa da i ceva ,Chiar daca ai masina in regula gasesc ei ceva neinregula,ca ai pietre in profilul de la caucuic,ca ti se invarte roata cand mergi etc.

 

omolagare faci cand pui ceva ce nu este specificat de probucator (ex jante 19 zol)

Edited by catalin6
Link to comment
Share on other sites

ebenize mai simplu , te duci la un dealer autorizat BMW (asa numitele reprezentante) , ca trebuie sa existe unul in Brasov , ceri o hartie pt. asta , platesti pt. ea o suma destuld e modica si aia e tot. La noi in TM cel putin emite Banat Car asa ceva. Nu vad de ce nu ar fii asa si la voi ! Bafta !
Link to comment
Share on other sites

ebenize mai simplu , te duci la un dealer autorizat BMW (asa numitele reprezentante) , ca trebuie sa existe unul in Brasov , ceri o hartie pt. asta , platesti pt. ea o suma destuld e modica si aia e tot. La noi in TM cel putin emite Banat Car asa ceva. Nu vad de ce nu ar fii asa si la voi ! Bafta !

 

exact asta ti am scris si eu.

Link to comment
Share on other sites

Cel mai simplu.. umbli fara carte ca oricum nu e obligatoriu! in talon nu scrie ce jante poti pune pe masina. La rar se ia mereu spaga,mereu nu exista sa nu ia spaga. deci nu inteleg care e problema. jante 15,16,17,18 poti pune orice, ce conteazaa? Umbli fara carte si gata:D
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Am pe masina cauciucuri 225/45 R17 iar in cartea masinii e trecuta doar dimensiunea de pe 15, 195/65 R15. Trebuie sa ma duc in perioada urmatoare pentru identificare, stie cineva daca am vreo sansa sa imi dea identificarea cu jantele astea?

 

Dimensiunea mea de cauciucuri e cea standard pt e46 la jante pe 17? Stiu ca se pot trece si astea in carte, imi trebuie si vreo hartie de la reprezentanta sau doar sa ma duc la rar si stiu ei.

Link to comment
Share on other sites

La I.T.P. oricum trebuie sa da i ceva ,Chiar daca ai masina in regula gasesc ei ceva neinregula,ca ai pietre in profilul de la caucuic,ca ti se invarte roata cand mergi etc.

 

omolagare faci cand pui ceva ce nu este specificat de probucator (ex jante 19 zol)

Adevarat !.Mie mi-au zis ca nu imi tin franele pe spate, in conditiile in care cu 5 luni inainte schimbasem discuri , placute , amortizoare, archuri, etrieri .

Le-am zambit si le-am zis " cat vreti" ?

Raspuns : Nu vrem nimic ...

EU: atuni ma lsati pe mine sa ma urc la volan si sa franez?

El: nu sunteti autorizat pentru aceasta operatiune.

Eu : bagat mana la portofel scos 50 ron bagat in buzunar la baiat dupa care

Rezultat , franele ca prin minune au inceput sa tina ! WOW s-a remediat problema !

 

 

P.S.

Putea sa ma respinga pentru ca aveam oglinda dreapta fisuata . In shimb a incercat sa ma minta in fata ca nu imi tin franele :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.