Jump to content

upgrade sound system E90 varianta profesional dar fara navi


cypres

Recommended Posts

desi am varianta professional (fara navi insa) cea cu 2 woofere sub scaunele fata, nu sunt multumit de sunetul din masina, totul pe fata se aude binisor dar boxele de pe spate sunt mult sub.... din cate stiu eu boxele sunt de 10cm m-ar interesa daca stie cineva un upgrade cu niste boxe de 10'' care sa ofere o schimbare notabila ( DLS am citit pe un forum nemtesc ca ar fi ok), sau daca e cineva care a modificat deja soundul in bine.... bineinteles cu un buget rezonabil...
Link to comment
Share on other sites

desi am varianta professional (fara navi insa) cea cu 2 woofere sub scaunele fata, nu sunt multumit de sunetul din masina, totul pe fata se aude binisor dar boxele de pe spate sunt mult sub.... din cate stiu eu boxele sunt de 10cm m-ar interesa daca stie cineva un upgrade cu niste boxe de 10'' care sa ofere o schimbare notabila ( DLS am citit pe un forum nemtesc ca ar fi ok), sau daca e cineva care a modificat deja soundul in bine.... bineinteles cu un buget rezonabil...

mi-am luat si eu un subwoofer pt e 90 daca esti multumit de montaj unde il faci zine si noua..

Link to comment
Share on other sites

desi am varianta professional (fara navi insa) cea cu 2 woofere sub scaunele fata, nu sunt multumit de sunetul din masina, totul pe fata se aude binisor dar boxele de pe spate sunt mult sub.... din cate stiu eu boxele sunt de 10cm m-ar interesa daca stie cineva un upgrade cu niste boxe de 10'' care sa ofere o schimbare notabila ( DLS am citit pe un forum nemtesc ca ar fi ok), sau daca e cineva care a modificat deja soundul in bine.... bineinteles cu un buget rezonabil...

Eu am navi professional, dar sound-ul si mie mi se parea cam slabutz; nu conteaza daca ai navi sau nu, conteaza ce sonorizare iti pui(logic 7, hig end, si mai e unu mai ieftin cu 10 difuzoare);

eu m-am dus la BMW(la Contempo) si mi-am facut retrofit Alpine, nu mai stiu codul, in care iti schimba 2 difuzoare, iti mai pune doua "inalte" in portiera si un amplificator in portbagaj;

Toata povestea m-a costat 3600 lei;

Suna mult mai bine, e totul original BMW....dar nu e chiar ieftin

Link to comment
Share on other sites

multumesc de indrumare, sunt sigur ca cu un buget de acel gen poti face o schimbare radicala, insa totusi e mult peste ce m-am gandit eu.... multumesc oricum

 

 

Eu am navi professional, dar sound-ul si mie mi se parea cam slabutz; nu conteaza daca ai navi sau nu, conteaza ce sonorizare iti pui(logic 7, hig end, si mai e unu mai ieftin cu 10 difuzoare);

eu m-am dus la BMW(la Contempo) si mi-am facut retrofit Alpine, nu mai stiu codul, in care iti schimba 2 difuzoare, iti mai pune doua "inalte" in portiera si un amplificator in portbagaj;

Toata povestea m-a costat 3600 lei;

Suna mult mai bine, e totul original BMW....dar nu e chiar ieftin

Link to comment
Share on other sites

multumesc de indrumare, sunt sigur ca cu un buget de acel gen poti face o schimbare radicala, insa totusi e mult peste ce m-am gandit eu.... multumesc oricum

din pacate sa stii ca nu e o schimbare radicala, se aude mai bine dar nu extraordinar; se aude clar, asta e adevarat, dar iti dai seama ca puterea si bass-ul nu sunt "la inaltime" si nefiind vorba de un numar mult mai mare de difuzoare, surround-ul nu este cel asteptat.

Mai am si un lexus care are din fabrica sonorizare Mark Levinson cu 12 difuzoare si un subwoofer si se aude fenomenal;

parerea mea dupa o experienta de doar 10 ani in masini, la care mereu am fost nemultumit ca nu aveam anumite optiuni, facilitati si am dorit sa le pun, la inceput aftermarket, tunning, pe urma numai originale la reprezentatnta.....nu merita!!!!!!!!! Clar!!! decat sa investesti o suma ce variaza intre 500-2000 euro pe o optiune, mai bine vinzi masina si cumperi alta cu optiunea dorita si cu alte in plus pentru banii pe care ii vei da ca sa iti satisfaci pofta;

Crede-ma

Link to comment
Share on other sites

prologic 7 mi s-a parut rezonabil de bun...

 

 

din pacate sa stii ca nu e o schimbare radicala, se aude mai bine dar nu extraordinar; se aude clar, asta e adevarat, dar iti dai seama ca puterea si bass-ul nu sunt "la inaltime" si nefiind vorba de un numar mult mai mare de difuzoare, surround-ul nu este cel asteptat.

Mai am si un lexus care are din fabrica sonorizare Mark Levinson cu 12 difuzoare si un subwoofer si se aude fenomenal;

parerea mea dupa o experienta de doar 10 ani in masini, la care mereu am fost nemultumit ca nu aveam anumite optiuni, facilitati si am dorit sa le pun, la inceput aftermarket, tunning, pe urma numai originale la reprezentatnta.....nu merita!!!!!!!!! Clar!!! decat sa investesti o suma ce variaza intre 500-2000 euro pe o optiune, mai bine vinzi masina si cumperi alta cu optiunea dorita si cu alte in plus pentru banii pe care ii vei da ca sa iti satisfaci pofta;

Crede-ma

Link to comment
Share on other sites

era pe un forum bmw pe afara o "reteta" de ameliorare a sunetului la e90. eu am cumparat tot, sub-uri, tweetere, un amp blaupunkt, un cablu special pt bmw.. nu mai stiu ce pt un e92 care suna tare rau. pana se le montez am dat masina. in orice caz erau si instructiuni detaliate de montaj cu poze, da un search, o sa le gasesti. daca ai sub-urile, probabil iti mai trebuie un amp + tweetere + eventual alte difuzoare. din ca am avut logic 7 si hk mi s-au parut ca suna bine la bmw. am avut si sistemul ala cel mai scump dar logic 7 parca suna mai bine.
Link to comment
Share on other sites

kit`ul alpine se gaseste cu 350 euro +30 transport pe salesafter.eu. iti mai trebuiesc 2 rame care costa 200 lei ambele. Deci vreo 1900 ron cu totul. Si are instructiuni clare de montaj [dureaza 3 ore la rep bmw], deci daca gasesti pe cineva sa ti le puna cu 300lei => le scoti in 2200ron.

 

Eu am modificat sunetul cu un sistem focal k2 100krs pe fata, alte woofere sub scaune [Audio System AX 08], coaxiale de 10cm pe spate, amplif Helix DB Five pe 4+1 canale.... convertor de sunet Helix AFC ca sa pastrez playerul de fabrica, cablaje noi trase destul de greu. Vreo 40 ore manopera [eu am facut totul, impreuna cu un amic si am avut toate sculele la indemana, inclusiv o minifreza pt gaurit mufele de la usi], insonorizant, etc. Faza e ca am dat vreo 40-50 mil [nu am facut un calcul exact] iar rezultatul e ok, dar nu spectaculos.

 

Cu aceiasi bani, faceam un golf 6 sa ii sara mustarul. [cu 1300 lei luam 1 sistem focal fata [mid + tweetere], 1000ron un sub focal activ, inca 1500ron un amp bun pe 4 canale si cu vreo 700 inca un sistem mid + tweeter mai slabutz pt spate si insonorizant la greu de 500lei] si ajungeam la 5000ron, dar era facuta cu comp de calitate si cu siguranta ar fi sunat excelent [are un amic ceva similar si e incredibil].

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
mi s-a stricat wooferul dreapta. Am sistemul standard de sunet este acea boxa de 16 cm. Daca pun un inel de pal in carcasa si pun o boxa de 16 sa zicem dintr un sistem component se va auzi la fel? si daca are importanta montarea cu magnetul in sus sau in jos. sunt un pic off topic dar ma gandeam ca stiti mai bine ca mine. Vreau sa ajung cu sunetul la fel ca inainte dar unul nou este cam 600 ron.
Link to comment
Share on other sites

Spatiul pentru woofer-ul de sub scaune e limitat, deci nu o sa poti pune orice difuzor.

 

Recomandarea mea ar fi sa cauti un sh in stare buna si sa-l inlocuiesti cu original...sunt si baieti pe forum care vand asa ceva, cauta pe la mica publicitate.

Link to comment
Share on other sites

problema este ca din diferite cauze trebuie sa iau nou si cu factura. iar 650 ron mi se pare cam mult pentru o boxa de 16 cm. asa am vazut la 350 400 ron sist component dls sau hertz cu adancime de 50 montaj. daca il pun cu magnetul in jos ar avea loc dar vreau sa fie sunetul ca inainte nimic in plus sau nimnus. si nici nu am cu ce boxa sa testez ianinte sa vad exact ca pana la urma o sa o iau noua , la sh am gasit aici pe forum diverse oferte .
Link to comment
Share on other sites

Cu nimic aftermarket nu o sa obtii EXACT acelasi sunet. Ori mai prost, ori mai bun.

Nu prea inteleg logica: unul nou e prea scump desi vine cu factura deci banuiesc ca ti-l deconteaza cineva sau il descarci pe firma. Unul sh e ieftin, dar totusi scump daca nu ti-l deconteaza nimeni... :)

 

PS: Hertz-urile alea nu merg fara amplificare suplimentara.

Link to comment
Share on other sites

SISTEMUL ALPINE LA BMW IN PLOIESTI MI A APARUT CA RETROFIT LA 1600 RON DAR NU ARE DECAT BOXE FATA TWEETERE SI AMPLIFICATOR FARA BOXA DE SUB SCAUN DREAPTA CARE IMI BARAIA. IDEEA NU ERA DE BANI CI DE REZULTAT. POT LUA SI BOXA ORIGINALA SI UN SISTEM HERTZ DIFERENTA DE BANI FIIND LA 200 RON SA ZICEM VROIAM SA STIU REZULTATUL FINAL SA STIU CUM PROCEDEZ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.