Jump to content

probleme cutie bmw e65


dondon

Recommended Posts

Salut. Am si eu cam aceeasi problema, doar ca la mine da un sut cand schimba din 1 in 2 si se simte tare cand e la deal. Se poate sa fie tot de la soft? Am un 735i din 2002.

 

fa un schimb de ulei si odata cu el schimba si piesele 1 si 2 de mai jos, de obicei sutul provine de la piesa 2 din cauza unei pierderi de presiune pe la acea garnitura. Update-ul de soft nu face mare lucru intrucat problema e mecanica si doar schimbul garniturii poate rezolva sutul acela.

sealing sleeve and mechatronic.jpg

Link to comment
Share on other sites

si eu am aceeasi problema cu cutia. de curand am comadat la zf din germania mecatronicu 1500 cu al meu la schimb ....am schimbat totu in ea ce era mecanic de la discuri garnituri etc... si la mine inca persista problema dar nu mereu. eu habar nu am ce sa mai schimb la ea ca e naiba toata noua in interior...:| doar ca pe fisa tehnica ca sa zic asa cand a venit mecatronicu scria ca o sa aiba ceva perobema cu schimbatu vitezeleor vreo 3-4 saptam pana se ajusteaza adaptarilor...

post-52813-0-08983000-1410506022_thumb.jpg

post-52813-0-14020500-1410506027_thumb.jpeg

post-52813-0-30287000-1410506031_thumb.jpeg

post-52813-0-57655500-1410506039_thumb.jpeg

post-52813-0-87902300-1410506044_thumb.jpeg

post-52813-0-08100900-1410506050_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

salut tuturor am si eu nevoie de un sfat sau o parere sunt prospat detinator al unui bmw e65 din 2003 (ffff tare masina pararea mea) casa intru direct in problema

dupa ce i-am facut o revizie generala filtre ulei lichide bujii si inca niste chesti am ajuns la cutie simtome din 2 in 1 da un sut la viteza mica pe frana ,ok np hai sa

vedem ce si cum facut schimb ulei plus filtru + resetat cutie nimica, doar ca acum cat e rece nu are nici un simtom cand se incalzeste apare ,bun zis si facut dat jos creieru schimbat garnituri uzate ce mai era pe acolo uzat ca sa zic asa ca nu m-am ocupat eu personal si nimica ,precizez ca nu da eroare pe cutie sau ceva de genu va multumesc anticipat

Si eu am avut problema asta la E90 325i si am rezolvat-o cu update de soft EGS facut la reprezentanta!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Si eu am nevoie de un update pentru cutie. un 745i 2002. da suturi doar la frana brusca, atunci cand trece din viteza 2 in 1. atat pe manual cat si pe drive sau sport.

Sau daca e alta problema.. vreau macar sa stiu din ce cauza face asa si ce implica rezolvarea problemei.

Daca e cineva priceput in Timisoara, Deva, Sibiu, Pitesti, Bucuresti sau prin apropierea acestor orase. Cam asta e zona in care merg aproape mereu cu masina.

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.