Jump to content

Sfat achizitie Bmw X6 3.0d


flr28

Recommended Posts

Anul acesta am de gand si sper sa duc la bun sfarsit ce mi-am propus si anume sa imi achizitionez un BMW X6 3.0d (pre-facelift).

 

Totodata apelez la voi in speranta ca voi primi ceva idei,sfaturi poate chiar si de la proprietari.

 

Ma interesa consumul urban/extraurban?(de preferabil nu in Bucuresti)

Probleme aparute de-a lungul timpului?

Impozitul eventual cat este?

 

In cazul in care as gasi acest model echipat foarte bine la second hand la ce ar trebui sa fiu atent?

Daca respectivul model are insertii aluminiu si eu vreau le schimb cu cele piano black(nu stiu exact daca aceasta este denumirea pentru ornamentele negre-lucioase) merge sa fac acest lucru?

Link to comment
Share on other sites

Anul acesta am de gand si sper sa duc la bun sfarsit ce mi-am propus si anume sa imi achizitionez un BMW X6 3.0d (pre-facelift).

 

Totodata apelez la voi in speranta ca voi primi ceva idei,sfaturi poate chiar si de la proprietari.

 

Ma interesa consumul urban/extraurban?(de preferabil nu in Bucuresti)

Probleme aparute de-a lungul timpului?

Impozitul eventual cat este?

 

In cazul in care as gasi acest model echipat foarte bine la second hand la ce ar trebui sa fiu atent?

Daca respectivul model are insertii aluminiu si eu vreau le schimb cu cele piano black(nu stiu exact daca aceasta este denumirea pentru ornamentele negre-lucioase) merge sa fac acest lucru?

 

la un e53 impozitul este 21mil

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca probabil omul e rational , nu vreun cocalar care sta in chirie si isi ia ultimu` BIEMVEU SAU LAMBO , si stie ca pe langa achizitionare si combustibil , o masina mai mananca o palarie de bani in fiecare luna.

 

Merg schimbate insertiile.

Edited by rebelkid
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Iei VIN-ul masinii confrunti reviziile facute cu km care ii are masina si le pui cap la cap, probabil ca, masina daca a avut ceva baiuri a fost dusa la reprezentanta, daca a fost reparata in service la coltul strazii si doar reviziile au fost facute la reprezentanta...ghinion.

 

Daca nu ai bani de X6 nou (sunt ceva oferte la Autotransilvania Cluj), ia-ti unu second cu garantie, platesti ceva mai mult dar macar stai relaxat.

Edited by MscleMike
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

MscleMike- nu stiu ce vrei sa spui prin stresat,daca este vorba de curiozitate da o am pentru ca am intalnit multe cazuri de oameni care au luat masini si au realizat ca au depasit bugetu cu mult privind intretinerea,reviziile,consumul.Nu crezi ca uneori e ok sa stii si alte aspecte decat puterea si componentele viitoarei masini?..

ionut_marius-ce te face sa crezi asta?:)

Edited by flr28
Link to comment
Share on other sites

Curiozitatea pt consum, impozite, revizii etc la o masina de nivel X6 , nu-si are rostul, normal ca astea le poti afla pe parcurs si te pot deranja dar daca chestiile astea te fac sa cumperi masina sau nu inseamna ca nu e pt tine. Daca ai bani sa cumperi o masina nu inseamna ca ti-o si poti permite. Edited by MscleMike
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

E corect sa te intersez "CAM" ce costuri ai putea avea cu viitoarea masina, dar cand tu vrei X6 si nu stii ce impozit ai de platit si iti e frica de ce piese ar putea cadea in timp nu m-i se pare demn de un viitor posesor de X6. Ca bani ar tbui sa castigi cel putin 5000-6000ron /luna sa iti permiti sa conduci o asemenea masina fara frica, pai daca cade turbina sa zicem la X6 , noua e undeva pe la 4500-5000ron ce faci, faci credit in banca sau iei una second redonditionata sau cum? Un X6 din 2009 cu pana in 50-60k km , masina in toate mintile ei e de la 40keuro in sus, sa dai atatia bani pe o masina si sa iti faci probleme de cat costa revizia odata la an inseamna ca nu stii cat costa un X6 de la bun inceput.
Link to comment
Share on other sites

 

ionut_marius-ce te face sa crezi asta?:)

 

O persoana care a mai avut inainte o masina are cat de cat habar cam ce inseamna impozit,o persoana care isi permite un x6 sh poate intreba orice despre masina asta numai despre costul unei revizii,consum,impozit nu.Dupa mine persoana acre isi permite un x6 nu trebuie sa duca grija zilei de maine.

 

 

E corect sa te intersez "CAM" ce costuri ai putea avea cu viitoarea masina, dar cand tu vrei X6 si nu stii ce impozit ai de platit si iti e frica de ce piese ar putea cadea in timp nu m-i se pare demn de un viitor posesor de X6. Ca bani ar tbui sa castigi cel putin 5000-6000ron /luna sa iti permiti sa conduci o asemenea masina fara frica, pai daca cade turbina sa zicem la X6 , noua e undeva pe la 4500-5000ron ce faci, faci credit in banca sau iei una second redonditionata sau cum? Un X6 din 2009 cu pana in 50-60k km , masina in toate mintile ei e de la 40keuro in sus, sa dai atatia bani pe o masina si sa iti faci probleme de cat costa revizia odata la an inseamna ca nu stii cat costa un X6 de la bun inceput.

 

5-6000euro poate,ce sa faci cu 5-6000ron ?

Pe mine ma costa in jur de 4000ron intretinerea masinii,am garantie si revizii moca.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

spune macar ce buget ai.cat esti dispus sa dai pe masina.Degeaba pui intrebari erhigenerale,cand e una sa iti iei o masina noua si cu totul alta sa iti iei sh.Nu numai in ce priveste pretul de achizitie.

referitor la ce a zis ionut_marius,eu am alta curiozitate...cum se face ca nu sti care e calculul impozitului auto?pt un om care se intretine si are si o masina este o chestie absolut normala sa fie la curent cu taxele si impozitele impuse actual de legislatia fiscala..

Link to comment
Share on other sites

trebuie sa-i dau dreptate lui ionut , sunt multi care si-au luat masini scumpe si acum plang din cauza intretinerii necorespunzatoare sau pentru ca de fapt nu si-o permit .

 

Vezi exemplele Q7 ML la preturi ridicole.

 

Mai importanta decat orice marca intai este fiabilitatea,poti sa-ti iei de banii de X6 un Mercedes CL 65 AMG din 2004, care costa 200.000 la timpu lui , totu e sa sti unde sa cauti si ce sa cauti.

Edited by Stefan_e46
Link to comment
Share on other sites

....sunt multi care si-au luat masini scumpe si acum plang din cauza intretinerii necorespunzatoare ...

 

 

Tind sa cred ca si in cazul de fata e exact aceeasi treaba...dar ce sa faci imaginea costa si cere sacrificii si riscuri... :download:

Edited by MscleMike
Link to comment
Share on other sites

Masina am spus ca sper sa o cumpar anul acesta..deorece o vreau leasing in mare parte,de aceea am intrebat date exacte despre consum,revizii,impozit..pentru ca pe langa leasing mai trebuie o caruta de bani sa dau si vroiam sa stiu exact daca ma incadrez.

 

stefan_e46-da,sunt multi si sunt multi care le-au luat si ies cu ele enorm de rar sau cand ies sunt cu ochii pe CB.

CTS-am spus ca o vreau leasing in mare parte,daca e sh cash..si daca e second pretul va fi maxim 50 000(am o parte din suma dar mai am nevoie de o alta parte si de asta astept).Eu momentan nu am masina personala si de aceea nu sunt la curent cu taxele.

ionut_marius- referitor la autoturisme second este adevarat ceea ce ai spus.Tocmai din motivul asta am intrebat la ce sa fiu atent pentru ca multe sunt inselatoare(arata senzational dar nu se stie niciodata ce acunde motorul sau daca acei km sunt reali.)

 

As avea o rugaminte, nu stiu daca se poate dar nu vad rostul acestor pareri ca altii isi cumpara ml,q7 dar nu si le permit sau de ce intreb de costuri etc...am aflat raspunsurile la ce vroiam sa stiu si va multumesc tuturor pentru timpul acordat,daca reusesc sa finalizez acest lucru o voi prezenta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.