Jump to content

probleme cutie


taifasionut@hotmail.com

Recommended Posts

salut, am un e65 din 2005 si am oproblema la cutie si anume in momentul in care vreau sa maresc viteza am o intrerupere,o zdruncinatura de vreo 2 ,3 ori si dupa aceea fuge de rupe nu mai are nimic,iar daca o tin constant sa zic la 120 merge asa in valuri si se misca turometrul daca accelerez nu mai face.Poate sa imi spuna cineva
Link to comment
Share on other sites

problema e de la cutie mai mult ce sigur.trebuie schimbat uleiul macar o data la 150k.daca ai noroc isi revine dupa ce schimbi uleiul si filtrul.daca nu inceraca si cu o resoftare

 

si eu am o problema similara dar nu cred ca e cutia la mine tremura si motoru,,akm incerc sai dau de cap

 

tremura tot timpul sau cum?din cutie poate sa tremure toata masina ,dar la o anumita turatie nu tot timpul si in general se remarca problemele la mers constant sub 2000rpm.

Link to comment
Share on other sites

problema e de la cutie mai mult ce sigur.trebuie schimbat uleiul macar o data la 150k.daca ai noroc isi revine dupa ce schimbi uleiul si filtrul.daca nu inceraca si cu o resoftare

 

 

 

tremura tot timpul sau cum?din cutie poate sa tremure toata masina ,dar la o anumita turatie nu tot timpul si in general se remarca problemele la mers constant sub 2000rpm.

nustiu ce are nebuna nu poate sai dea nimeni da cap,,luni am programare la bmw in paris,,is curios ce o sami zica aia pentru 400 euroi diagnoza va tin la curent

Link to comment
Share on other sites

400e diagnoza?poi schimbai uleiul in cutie si iti mai si ramaneau bani de motorina.

daca or sa iti zica ca e din cutie eu zic sa incerci sa schimbi uleiul si filtrul.zic asta pt ca stiu un caz ca si-a revenit dupa operatiunea asta.

Link to comment
Share on other sites

400e diagnoza?poi schimbai uleiul in cutie si iti mai si ramaneau bani de motorina.

daca or sa iti zica ca e din cutie eu zic sa incerci sa schimbi uleiul si filtrul.zic asta pt ca stiu un caz ca si-a revenit dupa operatiunea asta.

te inteleg dar un schimb de ulei la cutie este intre 1250-1350 euroi la bmw,, ei sunt singurii care se baga nu am gasit nici un service care sa se bage la el,,un bidon de ulei bmw de 20l 470 euroi filtru 325 euroi,,, am gasit cutie second la 1300 euroi

Link to comment
Share on other sites

cauta reprezentanta ZF, poate e mai ieftin. Sigur e mai ieftin.

 

 

Ce motor ai ? daca e ceva mai mare e complicat rau de schimbat uleiul, ca da jos toata evacuarea si 100 de protectii antitermice..manopera bate lejer la un 5-600 pe acolo + piesele..

 

 

 

De schimbat uleiul ala oricum trebuie schimbat, cam la 80-120k km...

 

Cum demarezi de pe loc ? se tureaza mai tare in gol oarecum si apoi pleaca sau cum ?

LA franare ai socuri ?

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

la mine uleiul e ok filtrul e bun de patinat nu imi patineaza ca sa cred ca e din discuri,singurul lucru este ca am acea zmucitura din cand in cand.Si am schimbat si flansa la cardan si tot la fel face.Stau si ma gandesc daca nu cumva ar fi convertizorul daca are cineva idee

 

si eu am o problema similara dar nu cred ca e cutia la mine tremura si motoru,,akm incerc sai dau de cap

tremuratul acela poate sa fie si de la senzorii de abs de pe spate.INCEARCA SA I CURETI SI SA DAI O RESETARE

Link to comment
Share on other sites

 

 

tremuratul acela poate sa fie si de la senzorii de abs de pe spate.INCEARCA SA I CURETI SI SA DAI O RESETARE

 

 

ce treba au senzorii de abs cu tremuratul?

ce sa cureti la ei?doar sa ii scoti afara deja risti sa ii strici, darmite sa mai dai cu ceva sa ii cureti.daca senzorii nu ar functiona corespunzator ar avea eroare si bec aprins in bord.

SCHIMBATI FRATILOR ULEIUL SI FILTRUL (sunt consumabile la toate marcile nu doar la bmw) nu tot dati cu presupusul ca tot acolo ajungeti. sau luati-va manuala daca nu va permiteti atat.

Link to comment
Share on other sites

te inteleg dar un schimb de ulei la cutie este intre 1250-1350 euroi la bmw,, ei sunt singurii care se baga nu am gasit nici un service care sa se bage la el,,un bidon de ulei bmw de 20l 470 euroi filtru 325 euroi,,, am gasit cutie second la 1300 euroi

 

Incredibil de scump schimbul de ulei la cutie!!! Am schimbat uleiul la cutie in 07/2010 la reprezentanta ZF in Dortmund (masina e65, 760i) si a costat ceva peste 400€. Cei de la BMW, cel putin in Germania, nu fac schimbul complet, scot ca.2-3 litri si complecteza. Singurul loc unde se face profesional este ZF. Si la asa preturi in Romania chiar merita luat in consideratie si un drum pina la un service ZF din afara tarii.

Link to comment
Share on other sites

nu cred ca are de a face cu cutia de viteze acel mers "in valuri" . din cate am inteles voi aveti cutii automate, eu am amnuala si asa face si la mine. culmea ca face pana se incalzeste si numai intre 1800 - 2000 de turatii. daca depasesc sau scad, nu mai balbaie...chiar sunt curios ce rezolvari gasiti. eu din cate am mai citit, multi dau vina pe debitmetru.

toate bune!

Link to comment
Share on other sites

volanta la o cutie automata e o bucata de metal fara nici o treaba, nu are contact mecanic direct cu nimic si nici un fel de uzura in nici o imprejurare..

Cand masina aia o sa fie data la fiare vechi, peste 10-15 ani poate, sau mai devreme, daca o sa fie ceva bun pe ea cu siguranta o sa fie si volanta..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.