Jump to content

montare airbag cortina


Recommended Posts

salut!doresc sa stiu si eu daca e necesara demontarea planseului de bord de la e46,pt a monta airbag-ul din plafon din partea dreapta!si daca pot sa le conectez si fara sa schimb borna pirotehnica de la baterie.mai necesita alte cabluri care se ard la momentul declansarii acestora?si daca e o ordine cumva in montarea lor.ma refer la cel din usa pasagerului si din plafon.stima
Link to comment
Share on other sites

ce cabluri zici ca se ard?

si care e borna pirotehnica de la baterie?

aceasi cortina trebuie sa o pun si eu dar pe stanga, desi curand am dezmembrat un e 39 si daca ma bati nu mai tin minte daca am dat jos bordul primul sau cortina , dar o sa umblu la al meu e 46 si revin, poate stii cortina d la e39 se potriveste la e 46 :console:

.....batranetea asta :wub:

Edited by sebilica 73
Link to comment
Share on other sites

deci desfaci grila de aer din dreapta si cu o cheie de 10 fixa desfaci cartusul de la cortina, dupa care desfaci acoperirea stalpului de la parbriz ,partea dreapta,manerele din plafon fata spate, plafonul ma refer la imbracatura o sa se lase in jos si o sa vezi traseul cortinei, si nu merg de e39 :thumbsup:

iar cel din usa il schimbi cu tot si gata , nu se arde nimic,probabil ca o sa trebuiasca sa schimbi si cartusul de pretensionare de la scaune/scaun pt .centuri

Edited by sebilica 73
Link to comment
Share on other sites

deci desfaci grila de aer din dreapta si cu o cheie de 10 fixa desfaci cartusul de la cortina, dupa care desfaci acoperirea stalpului de la parbriz ,partea dreapta,manerele din plafon fata spate, plafonul ma refer la imbracatura o sa se lase in jos si o sa vezi traseul cortinei, si nu merg de e39 :thumbsup:

iar cel din usa il schimbi cu tot si gata , nu se arde nimic,probabil ca o sa trebuiasca sa schimbi si cartusul de pretensionare de la scaune/scaun pt .centuri

nu s-au ars centurile.sunt ok.e a doua oara cand imi sar,doar ca prima data am facut-o la bavaria filaret,iar acum nu mai am casco si va trebui sa ma descurc singur.ma indoiesc ca s-ar potrivi cortina de e 46 pe e39.e bine ca am scapat de demontarea completa a bordului.aerisirea se da usor jos?e pe cleme?trebuie si capacul torpedoului demontat?pot sa pastrez borba pirotehnica de la baterie?e pocnita,dar am impins-o la loc si merge acum.calculatorul de airbag,de cate ori poate fi resetat?aveti idee?multumesc pentru raspunsuri

Link to comment
Share on other sites

Am schimbat eu la E46 o cortina la sofer. Trebuie sa desfaci un pic bordul ca sa poti lucra, asta in caz ca nu ai maini de chirurg. Pe cel sarit il scoti usor chiar daca nu desfaci bordul, tai toata panza, si il scoti pe jos pe la pedalier, insa de bagat la loc cum trebuie, n-ai nici o sansa daca nu slabesti bordul sa iti faci loc.

 

Poti pastra capsa ta, dar iti va ramane becul aprins in bord. Ca sa il stingi, te duci si cumperi o rezistenta de pana in 3ohmi si o lipesti intre cele doua fire ale mufei care intra in borna. La fel poti sa faci cu toate airbagurile din masina de fapt. :)

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Am schimbat eu la E46 o cortina la sofer. Trebuie sa desfaci un pic bordul ca sa poti lucra, asta in caz ca nu ai maini de chirurg. Pe cel sarit il scoti usor chiar daca nu desfaci bordul, tai toata panza, si il scoti pe jos pe la pedalier, insa de bagat la loc cum trebuie, n-ai nici o sansa daca nu slabesti bordul sa iti faci loc.

 

Poti pastra capsa ta, dar iti va ramane becul aprins in bord. Ca sa il stingi, te duci si cumperi o rezistenta de pana in 3ohmi si o lipesti intre cele doua fire ale mufei care intra in borna. La fel poti sa faci cu toate airbagurile din masina de fapt. :)

da,stiu faza cu rezistentele,dar prefer varianta cu airbag-urile la locul lor functionale.daca o faceam de vanzare,atunci,da,as fi pus rezistente.multumesc de sfat!

Link to comment
Share on other sites

aerisirea se da jos du pa ce desfaci trimul are un surub cruce dupa care se trage de ea, ca sa ai vizibilitae de desfacut poti sa bagi mana pe jos pe la torpedou sau poate tre. sa mai desfaci vreun plastic doua, eu l-am desfacut pe stanga asa cum ti-am spus, calculatorul de airbag cred ca se poate reseta, iar de capsa aia pirotehnica de la borna nu stiam pana acum ce si cum e cu ea :ermm: , acu ca stiu........ 8)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.