Jump to content

compatibilitate caseta directie


mihai vigariu

Recommended Posts

Va salut,

 

si va supun atentiei o intrebare la care nu am gasit raspuns pe forum.

Am cercetat vastul net si am gasit ca s-a mai incercat, insa foarte izolat, montarea de caseta de directie de e46 pe e36.

Pe aici a incercat cineva? As vrea sa fac modificarea asta la masina mea, din ce am gasit pe net este mai rapida caseta de e46, si este recomandat sa fie modelul de dupa anul 2002.

Orice parere este bine venita. Sper sa nu va inchinati cu doua maini cand cititi? :)

 

Ciao

Edited by mihai vigariu
Link to comment
Share on other sites

in principiu daca caseta de directie are unde sa fie fixata si nu este prea lunga pentru anvergura roata roate se poate. mai ramane sa gasesti si bielete de directie la lungimea necesara. dar uitate si tu cat de diferite sunt:

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=ET15&mospid=47637&btnr=32_1169&hg=32&fg=10

 

asta e46

 

si e36

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=ET15&mospid=47637&btnr=32_1169&hg=32&fg=10

 

Eu personal am pus pe un ford scorpio o caseta de directie de bmw cu multe modificari din cauza ca cea de fabrica era foarte prost proiectata pentru motorul de 3000 care era pe ea... si cadea la 40k. deci se poate orice daca ai unde sa prinzi caseta si daca pica bine pe coloana de directie. nu e ceva usor deloc dar se poate...

 

si apropo toate e46 au aceasi caseta de directie ........ chiar si diesel

 

la fel si pe e36 pe toate modele inclusiv pe m3.

 

Dar de unde aceasta idee?

Link to comment
Share on other sites

din ce am citit s-ar potrivii fara mari eforturi insa trebuie pastrate capetele de bara de e36. Nu stiu daca si bieletele.

Masina are o varsta considerabila, iar caseta are o viata limitata,drumurile sunt proaste la noi, asa ca o suspectez ca imi poate face figura. Alt motiv, este mai rapida cea de e46, ar trebui sa se simta la modul in care se manevreaza atelajul. Ma gandeam ca sansele sunt mai mari sa gasesc o caseta buna second de e46 decat de e36.

Link to comment
Share on other sites

Merge montata fara nici o problema, pastrezi conductele, bieletele si capetele de bara de e36 si pui direct caseta de e46.

 

O sa fie mai greu de impartit egal stanga dreapta, deoarece exista o mica diferenta la semnele de la axul volanului.

 

Iar cursa casetei de e46 este mai lunga, deci sunt mari sanse ca rotile sa-ti atinga la capat de tura.

Link to comment
Share on other sites

Merge montata fara nici o problema, pastrezi conductele, bieletele si capetele de bara de e36 si pui direct caseta de e46.

 

O sa fie mai greu de impartit egal stanga dreapta, deoarece exista o mica diferenta la semnele de la axul volanului.

 

Iar cursa casetei de e46 este mai lunga, deci sunt mari sanse ca rotile sa-ti atinga la capat de tura.

 

multzam pentru raspuns, e genu de informatie pe care o asteptam.

Link to comment
Share on other sites

Merge montata fara nici o problema, pastrezi conductele, bieletele si capetele de bara de e36 si pui direct caseta de e46.

 

O sa fie mai greu de impartit egal stanga dreapta, deoarece exista o mica diferenta la semnele de la axul volanului.

 

Iar cursa casetei de e46 este mai lunga, deci sunt mari sanse ca rotile sa-ti atinga la capat de tura.

 

dar de ce trebuie pastrate conductele? au diametre diferite?

Link to comment
Share on other sites

eu te sfatuiesc daca merge sa ii pui caseta de asta ...

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=DN51&mospid=47548&btnr=32_0688&hg=32&fg=10

 

e pe e39 540i si m5 si pe orice e38. caseta asta nu are moarte... niciodata ever never

Link to comment
Share on other sites

eu te sfatuiesc daca merge sa ii pui caseta de asta ...

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=DN51&mospid=47548&btnr=32_0688&hg=32&fg=10

 

e pe e39 540i si m5 si pe orice e38. caseta asta nu are moarte... niciodata ever never

 

woow, zici ca e de tir ansamblu asta, nu ma bag la asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

si crezi ca pe m5 l au pus pentru ca e tir?

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=DE91&mospid=47550&btnr=32_0688&hg=32&fg=10

 

caseta de e46 clasica bate troncane si cade intr o veselie...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.