Jump to content

nedumerire statie subwoofer


ebenize

Recommended Posts

Am avut pe masina un sony xplode cu filtru high low si subwoofer blaupunkt montate de mine care functionau perfect. Acum am montat o statie hifonics + adaptor high low+ sub crunch, insa nu se aude muzica deloc . Statia are semnal, totul aprins dar pe sub nu se aude nimic. Subul l-am probat cu alta statie si merge. Oi fi incurcat eu ceva si sa nu funcioneze? sa fie devina adptorul high low?

 

post-31978-0-32332200-1333736835_thumb.jpgpost-31978-0-49906500-1333736841_thumb.jpg

 

Am legat asa:

-gnd - impamantare

-rem - la HU

-bat - + baterie

 

subwooferul legat la Ch3 + si CH4 - ( conectat pe aceeasi parte unde am conectat si alimentarea)

 

 

Adaptorul l-am legat la boxele din spate iar RCA-urile din adaptor le-am introdus in CH3 CH4

 

x-over setat pe lp/bp (le-am incercat pe toate oricum)

input setat pe 2ch

 

Cu restul potentiometrelor ( bass eq, low pass, hipass, level) le-am ajustat la max si la min.. nu se aude nimic. La fel am ajustat si din acel adaptor.

Link to comment
Share on other sites

Am avut pe masina un sony xplode cu filtru high low si subwoofer blaupunkt montate de mine care functionau perfect. Acum am montat o statie hifonics + adaptor high low+ sub crunch, insa nu se aude muzica deloc . Statia are semnal, totul aprins dar pe sub nu se aude nimic. Subul l-am probat cu alta statie si merge. Oi fi incurcat eu ceva si sa nu funcioneze? sa fie devina adptorul high low?

 

post-31978-0-32332200-1333736835_thumb.jpgpost-31978-0-49906500-1333736841_thumb.jpg

 

Am legat asa:

-gnd - impamantare

-rem - la HU

-bat - + baterie

 

subwooferul legat la Ch3 + si CH4 - ( conectat pe aceeasi parte unde am conectat si alimentarea)

 

 

Adaptorul l-am legat la boxele din spate iar RCA-urile din adaptor le-am introdus in CH3 CH4

 

 

x-over setat pe lp/bp (le-am incercat pe toate oricum)

input setat pe 2ch

 

Cu restul potentiometrelor ( bass eq, low pass, hipass, level) le-am ajustat la max si la min.. nu se aude nimic. La fel am ajustat si din acel adaptor.

 

incearca la input mode pe 4 ch daca nu lasa pe 2 ch si baga RCA urile din adaptor in ch 1 si 2 daca nu merge asa e din adaptor sau cine stie ...

 

am patit si eu odata nu se mai auzea subu am scos RCA urile si am dat adaptorul jos , le-am pus la loc si mergea

Edited by AndreiXXL
Link to comment
Share on other sites

poate fi ceva ars in statie .. desi ea se aprinde ?

 

normal ca da .... tu ai spus ca ai semnal dar nu ai spus ca nu ai probato pe altceva , vezi daca se aude la altceva , am patito la un amplificator (un proxium de 150 W rms mono) aiurea si eu ... cand l-am montat mergea tot l-am montat si demontat si cand am atins mai slab caroseria cu firul de masa sa ars un tranzistor in ea , l-am schimbat si merge perfect , se aprindea becul dar nu avea semnal , roagate sa fie vre-un tranzistor sau ceva ieftin

Link to comment
Share on other sites

Ia totul logic la probat si verifica :

1. Adaptorul High-Low da semnal ?

2.Verifica daca pe RCA ajunge semnal in statie . Poate e intrerupt undeva .

3.incearca sa prinzi un difuzor la amplificator si vezi daca da semnal pe ala .

4. pune toti potentiometrii de la amplif pe pozitia neutra si mai incearca odata

5. se mai intampla uneori : amp in 4 canale cu putina putere sa nu poata misca un woofer mare .

Link to comment
Share on other sites

@ad!tza o sa incerc sa fac cum ai zis tu. Poate am noroc. Adevarul e ca suruburile erau bagate cum ai zis tu dar eu le-am montat conform desenului de pe amp.

 

@VNB o sa incerc sa testez pasii insiruiti de tine si vedem.. Acest sistem a functionat perfect pe alta masina :-??.. deci nu e problema sa nu duca.

 

Am citit undeva intr-o carte al unei alte statii asemanatoare si zice asa :

 

The CH3/4 X-OVER MODE switch selects the required operation mode of this channelpair.

Position LPF/BPF: Lowpass mode (the higher frequencies will be eliminated. Adjustable by the LPF controller.)

The HPF controller works in this operation mode as subsonicfilter and eliminates the lower frequencies (Bandpass-Mode).

NOTE: If this controller is turned to a higher value than the LPF controller, no sound is hearable.

Position HPF: Highpass mode (the higher frequencies will be eliminated. Adjustable by the HPF controller.)

Position FULL: Fullrange mode (the whole frequencies will be amplified).

Link to comment
Share on other sites

@ad!tza o sa incerc sa fac cum ai zis tu. Poate am noroc. Adevarul e ca suruburile erau bagate cum ai zis tu dar eu le-am montat conform desenului de pe amp.

 

Pai da ai pus la + si - de la fiecare canal doar ca astea trebuiau sa fie inseriate adica un - si + de la fiecare canal.Daca esti din Buc te pot ajuta eu daca nu te descurci. Acum am vazut ca esti din BV

Edited by ad!tza
Link to comment
Share on other sites

am reusit pana la urma dar:

 

pe ch3 ch4 nu am reusit sa il fac sa mearga (nici - + nici + -).. nu stiu de ce :-?? o fi ceva ars pe acolo.. pana la urma am conectat subul pe ch1+ si ch 2- si merge totodata am observat ca adaptorul nu trimite semnal pe L sau R (nu mai stiu exact care din ele) adica daca scot rca R subul merge in continuare fara diferente daca il scot pe celalat se intrerupe... e normal? sau nu e ceva in regula

 

acum eram curios .. cum fac reglajele alea ? ( bass eq, low pass, hipass, level) nu prea stiu ce rol au fiecare :-?? le-am facut dupa ureche.

 

PS: acum ma documentez .. am gasit un manual in sfarsit la amp.

Edited by ebenize
Link to comment
Share on other sites

am reusit pana la urma dar:

 

pe ch3 ch4 nu am reusit sa il fac sa mearga (nici - + nici + -).. nu stiu de ce :-?? o fi ceva ars pe acolo.. pana la urma am conectat subul pe ch1+ si ch 2- si merge totodata am observat ca adaptorul nu trimite semnal pe L sau R (nu mai stiu exact care din ele) adica daca scot rca R subul merge in continuare fara diferente daca il scot pe celalat se intrerupe... e normal? sau nu e ceva in regula

 

acum eram curios .. cum fac reglajele alea ? ( bass eq, low pass, hipass, level) nu prea stiu ce rol au fiecare :-?? le-am facut dupa ureche.

 

PS: acum ma documentez .. am gasit un manual in sfarsit la amp.

 

e normala treaba cu adaptorul si la mine e la fel de cand l-am cumparat , reglajele fale cum iti place tie basul ... mai tare / mai clar / mai profund etc

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.