Jump to content

filtru benzina


bmw3er

Recommended Posts

salut baieti, in cateva zile ma pregatesc sa schimb filtru de benzina, si altele.

sincer sa fiu pana acuma nu eram asa atent cu masinile, si desigur nu am schimbat nici-o data acest filtru la nici-o masina de-amea:D stiu suna banal.

acuma vreau sa schimb si eu filtru la un e36 318is din 1997 si vreau sa-mi spune-ti care ar fi dezavantajele si avantajele, in functie de calitate/pret la un filtru de benzina, masina merge perfect momentan, ce plusuri pot sa am prin a pune un filtru scump, sau ce minusuri pot sa am prin a pune unu ieftin,

si daca sunt diferente, plusuri si minusuri, recomandati-mi un producator.

 

(topicul este general, din cate stiu nu exista unul, de asta nu am specificat masina in titlu).

Link to comment
Share on other sites

Eu la fiecare schimb de ulei schimb si filtru de benzina, cumpara original nu e prea scump. eu de fiecare data cand il schimb dupa 13 000 - 14 000 de km ma uimesc cata mizerie poate sa aiba in el. asa ca schimbal de cate ori schimbi uleiul parerea mea.
Link to comment
Share on other sites

pacat ca sunt multi cum zici ca ai fost tu "neatenti cu masinile". asta e astia suntem..... (nu e ceva personal, doar o mica rabufnire)

la mine chestia e, ca nu am avut nici-o data probleme, ce tine de benzina, injectoare filtru etc, plus ca nu aveam o masina stabilita le schimbam frecvent,

chestia e ca la masina asta am pus mai mult suflet, mai multi bani investiti in ea, si vreau sa am grija de masina. desi la aceasta masina se defecteaza cate ceva, mai des ca alte masini avute anterior, dar imi place sa bag bani in masina mea.

 

legat de filtru, teoretic zic ca putin conteaza calitatea lui pe o masina veche, conteaza doar sa fie nou si schimbat la timp zic eu

corectati-ma daca gresesc

Link to comment
Share on other sites

E un filtru relativ ieftin schimba-l cat poti de des, de preferat la fiecare schimb de ulei ce tot atat tam-tam nu e turbo sau altceva:))) plusuri: iti functioneaza masina corect. minusuri-iei unu ieftin sau nu-l schimbi cu anii si iti merge masina tot mai prost in turatii mici.
Link to comment
Share on other sites

La ori si ce masina este bine sa i se faca intretinerea cuvenita si la timp ,odata cu schimbarea uleiului se schimba si setul de filtre dupa cum ii spune si numele pachet service

O masina intretinuta cum trebuie nu are suprize neplacute cu costuri suplimentare

Un filtru de combustibil si de aer neschimbate la timp duce la un consum exgerat de conbustibil,arderea prematura a uleiului, defectarea pieselor fen injectoare, sonda lamda,debitmetru etc

In concluzie o masina o avem asa cum o ingrijim si depinde si de la cine am cumparat-o si ce istorie are

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.