Jump to content

Procura Auto


Recommended Posts

In primu rand vreau sa imi cer scuze daca am postat gresit anuntul.

 

As vrea sa stiu si eu un lucuru...un client vrea sa cumpere masina de la mine..mergem facem contract de vanzare cumpare..scot masina de la fisc ..ii dau fisa tot..dupa asta gata..masina nu mai e a mea. Omu vrea insa sa ii fac eu o procura ca poate iesi cu masina din tara pana ca el sa o inscrie pe numele sau. Intrebarea este..mai am eu drept sa ii dau procura daca eu i-am vandut masina lui ..si am scoso si de la fisc? Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

nu, deodata ce nu mai esti proprietar nu ai cum sa ii faci procura pe un lucru care nu mai este al tau

si oricum inscrierea dureaza 1 zi, de fapt cateva ore, depinde ce coada prinzi la inmatriculari, asa ca nu vad de ce ti-a cerut procura cand inmatricularea este asa de usoara, bine asta in cazul in care a facut deja autentificarea la rar si a luat-o in evidenta la fisc

Edited by Cosmin22
Link to comment
Share on other sites

ok si el daca nu o inscrie pe numele lui..si pleaca cu ea asa ..la vama (granita) nu o sa aibe probleme daca ai vad in talon numele meu si pe el la volan? .

nu va putea trece pana nu o inscrie pe numele lui, dar tu procura nu ai cum sa ii faci

Link to comment
Share on other sites

Pe el oricum nu il deranjeaza si daca face Contractul de Comodat si daca nu.

Atat timp cat a vandut masina cu acte, nu are importanta ce face cumparatorul dupa aia. E in jur de 200Roni acel contract si cum am mai spus se poate face pe maxim un an.

 

Oricum plateste cel care vrea sa faca asta, nu tu, deci sa nu te pacalesti si sa te trezesti ca te pune sa platesti.

Edited by MihaiMAN
Link to comment
Share on other sites

ok si el daca nu o inscrie pe numele lui..si pleaca cu ea asa ..la vama (granita) nu o sa aibe probleme daca ai vad in talon numele meu si pe el la volan? .

 

nu e nici o problema la vama.cel putin la vamele cu Ungaria nu e.

am iesit si intrat in tara de mai multe ori cu masinile altora care nici macar nu se aflau in masina.am fost si oprit in Budapesta pt control de rutina si in Slo si nu a fost nici o problema.

totusi eu as radia masina imediat ce as vinde-o.de ce sa imi vina mie amenzile altuia sau cine stie ce complicatii.

Link to comment
Share on other sites

@lica nu ai avut probleme pentru ca nu te-au verificat ei, dar in mod legal daca nu esti proprietar la vama iti cere procura, am patit eu la vama bulagria cu grecia, dar nu verifica mereu
Link to comment
Share on other sites

am fost verificat.atat eu cat si pasagerii si actele masinii.nu au intrebat niciodata a cui e masina,de ce e la mine,nu au pomenit de procura.ultima data in martie, in It ne-au tinut vreo 20min pana au verificat pe fiecare in parte.

in It s-a dat o lege ca daca esti rezident automat trebuie sa iti inscrii masina acolo si nu iti convine ca platesti asigurare mare,iti vin toate amenzile etc.si atunci majoritatea care au rezidenta aici isi inscriu masinile pe numele altora care nu au tangente cu It si circula linistti.cand sunt opriti spun ca e masina lui ”X” care a venit in vizita.asa ai driblat legea,dar mai presus de toate amenzile de la radarele fixe si altele,care deocamdata nu ajung in Ro.

Link to comment
Share on other sites

ok, ca nu te-au intrebat e alta poveste, dar dpdv al legii trebuie sa detii procura daca nu esti proprietar si proprietarul nu este cu tine, cum ti-am zis mai sus nici pe mine nu m-au intrebat mereu de procura, dar e bine sa o ai, in caz de intrebari.

uite si un link http://www.politiadefrontiera.ro/calatorie_2008/recomandari_romani.php

Link to comment
Share on other sites

Normal. Contractul de vanzare-cumparare e sfant. Plus ca te pune sa semnezi pe talon cand faci actele precum ca ai l-ai instrainat iar el are dreptul sa mai mearga cu talonul tau 30 zile dupa care expira.

Sa nu-i faci nici un contract de comodat. Nu are rost.

Link to comment
Share on other sites

pai el a spus ca nu are vrea sa ia masina fara procura...bineinteles..e de acord sa facem contract de vanzare - cumparare si sa o scot de la fisc.Dar spune ca el nu poate sa iasa cu ea..si dasta re nevoie.

 

Dupa ce fac CV si o scot de la fisc ..daca merg la un notar si plateste el..as putea face nu? sa fie el impacat..fara ca eu sa mai am de a face cu masina nu? Multumesc mult

Link to comment
Share on other sites

El in 30 de zile este obligat sa inmatriculeze masina.

Poti face contractul de comodat pentru ca nu te afecteaza cu nimic.

 

Ai vandut masina cu acte, ai scos-o de la fisc, nu te mai intereseaza. Poate sa sparga banci cu ea si sa fie filmata masina, tu oricum nu mai patesti nimic.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.