Jump to content

Probleme turbo 320D E46


Recommended Posts

salut.din pacate ma confrunt si eu cu o problema asemanatoare,pana in 2500 de turatii trebuie sa fac rugaciuni ca sa plec si eu apoi intre 2500-3000 de turatii intra si turbo :goodjob: dupa care face pauza....definitiva,defapt daca reduc si ajung iar la 2500 el iar intra si lucreaza dar la 3000 de turatii parca se plictiseste :wacko: si revin la rugaciuni,am schimbat toate filtrele si am scos mufa de la debitmetrul de aer...surpriza :hyper: parca a prins viata...dar toata chestia buna acum se intampla pana la 3000 de turatii,dupa care aceeasi poveste 'rugaciuni" problema care am observat-o eu in timp ce altcineva accelera este ca tija de la turbo deschide cand accelerezi dar incet,incet cedeaza chiar daca acceleratia este tot apasata "blana" e normal? ce ma sfatuiti sa fac?

PS: masina mea e din 99 320D 100Kw-136cp.

In primul rand schimba debitmetrul (mai ales daca at cand ii scoti mufa merge mai bine, semn clar ca e defect) si verifica electrovalva de la turbo + furtunase vacuum.

 

 

am si eu cam aceeasi problema .. pe teste .. la 3 teste diferite .. aceeasi chestie.. Electrovalva.Presiune supra alimentata. la relanti se tureaza, cand plec la drum mai mult de 2000 de ture nu trece .. parca e carutza... :) .. si pe langa toate astea.. face un zgomot foarte urat la accelerare .. atat in mers cat si la relanti.. gen.. ca si cum acelereaza un tractor.. ajutati-ma va rog

 

 

electrovalva de la turbo , posibil si furtunase vacuum.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

In primul rand schimba debitmetrul (mai ales daca at cand ii scoti mufa merge mai bine, semn clar ca e defect) si verifica electrovalva de la turbo + furtunase vacuum.

 

 

 

 

 

electrovalva de la turbo , posibil si furtunase vacuum.

 

multumesc pt sfat,asta urmeaza sa fac.am sa revin cu rezultatul final.apropo,daca scot mufa de la debitmetrul de aer cat pot sa circul asa(daca pot) si ce probleme pot sa apara.

Link to comment
Share on other sites

Poti circula si asa, dar nu pt mult timp. Cu mufa scoasa, ecu functioneaza dupa niste parametrii prestabiliti, nu dupa valorile citite de debitmetru.

 

am inteles,nu aveam de gand sa circul asa decat cateva zile pana o sa schimb debitmetrul,din cate am inteles doar imi creste consumul putin.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
salutare!!! vin si eu cu o problema daca se poate numi problema, asta astept sa imi ziceti voi........masina in cauza este un Bmw 318d 2002 FL 116 hp, si de vreo saptamana am constatat eu ca parca nu se mai simte ca intra in functiune turbina,eu personal o simteam in treapta a 2 a la 2200-2300 rpm!!! fum nu scoate, masina merge foarte ok! sa fie oare vreo simptoma ca cum s-ar duce turbina sauuu....nu prea le am eu cu mecanica????? toate raspunsurile sunt binevenite!!! multa stima!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Va salut pe toți, de curând m-am achiziționat un BMW 320d 2003 150 cp, as avea o nelĂŁmurire, mașina trage bine zic eu,nam mai mers cu nici unul pana,acum sami dau seama, scoate puțin fum la accelerĂŁrii mĂŁi brutale, dar când, schimb viteza, adicĂŁ ĂŽn decelerare, scoate un șuierat puternic, depinde la cate ture schimb, spui ca e blow office sau cum se cheamĂŁ x ati avea idee ce ar putea fi. Va rog frumos daca știe cineva ceva sau dacĂŁ vi sa ĂŽntâmplat dați-vĂŁ cu pĂŁrerea, mulțumesc
Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Salut tot asa am și eu o problema la un 318 disel euro 3 trage bine de la 2000 rpm pana în 3700 după simt sa se plafonează și trage în reprize dacă iau piciorul și ii dau din nou trage mai bine am verificat tot ce înseamnă vacum debit metru senzor map tija la turbo lucrează pe relanti dar în mers Simt Pierdere de putere 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.