Jump to content

Scurta vibratie a volanului, la franare brusca.


Recommended Posts

Am observat ca masina are o scurta vibratie (stanga-dreapta) cand apas brusc frana, la viteze mari (>100km/h). Parca am mai observat si in trecut, dar am ignorat fenomenul pana acum.

Daca apas usor/mediu pe frana nu se simte nimic. Daca apas brusc si puternic pe frana face volanul putin stanga-dreapta (o singura data), dupa care nu mai face nicio vibratie, indiferent de cat de tare franez, sau de viteza.

Parca am impresia ca ar frana un etrier inaintea celuilalt, e ciudat. Discurile de frana sunt relativ noi (~30,000km) si placutele la fel. Rotile nu le-am mai echilibrat de ceva timp, dar nu vibreaza deloc la viteza.

 

Are cineva idee care-ar putea fi cauza? Ati mai avut problema asta?

Link to comment
Share on other sites

O sa fac testul de franare, ca tot trebuie sa merg sa schimb placutele pe spate, insa de franat franeaza bine (nu pare sa franeze o parte mai mult decat cealalta).

Fenomenul apare ca un "soc", atunci cand apas foarte brusc pedala. Daca apas f. brusc, in mod repetat, la viteze mari, apare de fiecare data.

Link to comment
Share on other sites

N-am umblat niciodata la frane de cand am masina. Ultima data s-a umblat acolo cand am luat-o din Germania, cand mi-au pus discuri si placute noi pe fata, fiindca masina statuse afara si erau ruginite rau. Cred ca fenomenul e prezent de mai demult, parca retin ca am mai sesizat in trecut, insa nu i-am dat prea mare importanta pana acum.

 

Cand o sa merg sa schimb placutele pe spate o sa cer sa-mi verifice si pe fata, sa vada daca e totul ok (placutele nu stau fixe acolo? e posibil sa se miste in etrier?)

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

Si eu am o problema asemanatoare. Inainte imi vibra rau volanul cand puneam frana..indiferent ca puneam brusc sau mai lin. Am schimbat bucsele de la bascula iar acum nu mai vibreaza decat foarte putin, aproape insesizabil dar numai la franari bruste.

Inca nu am gasit de la ce. O sa verific si presiunea in roti sa fie egala, pt ca am auzit ca ar putea fi si de la aia. Incearca si tu.

 

Daca nici de la asta, trebuie sa verifici pe rand:

-placute de frana

-discuri

-cauciucuri uzate neuniform

-jante strambe

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Discuri de franare ovalizate... cauzele pot fii multe. face doar la inceput pentru ca atunci cand frana este la fund discurile sunt stranse si numai pot "bate". Am patito si tot cu discuri originale si la fel facea si era enervant rauuuu.. Eu le am planat Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

Am mai sesizat ca face si la viteze mici (nici nu observasem pana acum), iar in curbe (rotile bracate un pic) nu mai face.

In orice caz, nu este foarte deranjant, ca oricum nu pui frana asa brusc de obicei, insa acum ca am observat problema, ma obsedeaza :laugh:

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

Mda, din ce am mai citit pe net, se pare ca problema e cauzata de bucsile de la bratul superior.

Piesa #10: http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=PN31&mospid=51029&btnr=31_0715&hg=31&fg=05

 

Faza e ca nu stiu daca se pot comanda doar bucsile, sau trebuie schimbat bratul cu totul. O sa incerc sa ajung sapt viitoare cu ea la dealer si sa vad ce si cum.

Totusi, cam devreme sa cedeze suspensia, la nici 52,000km, mai ales ca am avut mare grija la gropi cu ea.

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

Salut!Sunt nou intrat in club,am masina de 3 zile.Am o problema asemanatoare,la viteze peste 100km/h,la franare,imi vibreaza volanul stanga-dreapta.Masina e luata de mine din Germania,iar discurile de frana au uzura f. mica,pentru ca ele sunt de vina,se pare.Am facut un test pe stand la cei de la Skoda,30 ron si conform cifrelor si graficelor sunt discurile ovalizate.
Link to comment
Share on other sites

If the steering wheel twitches after a quick brake tap, it's the thrust rod bushings.

If the steering wheel twitches and stays twitching during braking (without letting up on the brake pedal), the front rotors are warped.

If the steering wheel twitches at highway speed with no braking, the front wheels require rebalancing ... or one rim (or both) is pothole damaged and needs to be replaced/repaired.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.