Jump to content

Recommended Posts

ELNA are dreptate . Daca vrei componente de 10 pe fata , nu ai foarte multe variante . Si majoritatea scumpicele . Ca si recomandari Helix precision p234(parca) sau Focal K2 . Ambele foarte bune , cam la acelasi pret , ambele seturi necesita amplificator minim 2x100 si nu magnat mac audio crunch mtx sony etc (daca vrei sa sune bine ) . In plus doar middbasii de 10 si tweeterele schimbate nu-ti vor aduce o imbunatatire majora . Vei avea detaliu foarte bun peste 800-1000 Hz fara bass , pentru ca vor eclipsa midd-basii de sub scaune . Ideal ar fi:

set de componente pe fata , midbasi de 20 noi sub scaune (foarte misto mi se par audio system ax8 - plug and play) si un amplificator pe 4 canale cu macar 100W pe canal sau 2 amplificatoare pe 2 canale .

Varianta ieftina ar fi coaxiale de 10 , de calitate , gandite sa mearga pe amplificare mica (amplificate de HU sau de un amplif mic , cum ar fi cel alpine ) . Exemple : helix esprit , Hertz Dieci , focal access .

Numai de bine !

Link to comment
Share on other sites

@VNB...ce ai zis tu e partial corect. Daca isi ia Boxe Focal K2 sau Utopia( daca isi permite) atunci cum sa isi ia amplificator crunch/sony/mac audio? Adica sa puna difuzoare bune pe amplificatoare slabe? Ca si amplificator recomand DLS, Helix, Focal, etc.
Link to comment
Share on other sites

ELNA are dreptate . Daca vrei componente de 10 pe fata , nu ai foarte multe variante . Si majoritatea scumpicele . Ca si recomandari Helix precision p234(parca) sau Focal K2 . Ambele foarte bune , cam la acelasi pret , ambele seturi necesita amplificator minim 2x100 si nu magnat mac audio crunch mtx sony etc (daca vrei sa sune bine ) . In plus doar middbasii de 10 si tweeterele schimbate nu-ti vor aduce o imbunatatire majora . Vei avea detaliu foarte bun peste 800-1000 Hz fara bass , pentru ca vor eclipsa midd-basii de sub scaune . Ideal ar fi:

set de componente pe fata , midbasi de 20 noi sub scaune (foarte misto mi se par audio system ax8 - plug and play) si un amplificator pe 4 canale cu macar 100W pe canal sau 2 amplificatoare pe 2 canale .

Varianta ieftina ar fi coaxiale de 10 , de calitate , gandite sa mearga pe amplificare mica (amplificate de HU sau de un amplif mic , cum ar fi cel alpine ) . Exemple : helix esprit , Hertz Dieci , focal access .

Numai de bine !

:)

 

ce dimensiuni au difuzoarele de bass de sub scaune? eu pe astea le-as schimba primele si le-as amplifica pe o statie separata...nu am bass deloc in masina :( poate si din cauza ca am cd business, nu mp3-ul professional care am inteles ca scoate mai bine.

Link to comment
Share on other sites

:)

 

ce dimensiuni au difuzoarele de bass de sub scaune? eu pe astea le-as schimba primele si le-as amplifica pe o statie separata...nu am bass deloc in masina :( poate si din cauza ca am cd business, nu mp3-ul professional care am inteles ca scoate mai bine.

 

8"

 

nu prea ai cu ce sa le inlocuiesti sa fie plug & play tre sa modifici si carcasa, asta-i partea nasoala

Link to comment
Share on other sites

se pot inlocui cu astea http://www.ground-zero-audio.com/en/products/carspecific/gzbmwkit-active.html

 

se pot cumpara doar difuzoarele de bas si sunt si in romania pe stoc le-am probat eu ... sunt tot cam pe unde sunt si cele de L7 eu avand deja woofere de Logic 7 instalate insa la un pret mult mai bun sunt astea GZ cam la jumate ...

 

nu se modifica nimic la masina .

 

daca e cineva interesat ma contactati si va pot face rost la pret foarte bun ...

Edited by ELNA
Link to comment
Share on other sites

Sunt plug and play alea de la audio system sau astea de la GZ cu adaptoarele lor . Variante sunt "fara numar" ca sa zic asa .Iti trebuie un buget bine gandit. Alea de sub scaune sunt mid-basi si nu subwoofere , asa ca daca te tin buzunarele de ce nu niste mid-basi brax pp montate pe adaptoare din mdf ?Oricum din ce am vazut in poze astea care vin in masina sunt de 16.5 , dar e loc sa montezi difuzor de pana la 20 . Oricum ar fi probabil pentru un spectru OK va fi nevoie de completare cu un woofer in portbagaj .

Pe e90 Utopie exclus . Dai banii de pomana din 2 motive :

1. seria noua de Utopia este 100% pilaf cu carne la pret de caviar (k2-urile sunt mult mai echilibrate din toate punctele de vedere , dupa mine si le-am ascultat pe toate)

2. nu face absolut nici un sens sa montezi difuzoare high end pe fata de usa . Contravine oricarui principiu constructiv de high end audio

Eu ca si producatori ii recomand mai ales pe HELIX pe parte de difuzoare si amplificare .NU am auzit nimic de la ei care sa sune prost si au preturi extrem de rezonabile . Focal este foarte OK , DLS sunt OK, Rainbow sunt OK , Hertz sunt OK . Aici e o problema de buget in primul rand si de gusturi in al 2-lea

In ceea ce ma priveste : coaxiale helix esprit in usile fata , mediile de sub scaune audio system sau GZ , amplificator Helix p400 , woofer Helix precision de 30 in incinta sealed cu amplificator audison srx2s . Am deja partea de bubufareala pe masina si deja e infinit mai bine . Urmeaza coaxialele de 10 si om vedea cum merge si cu midbasii de sub scaune . LA mine e mult mai simplu ca am amplificatoarele :D . Oricum nu intru in antifonari si alte nebunii ca m-am lecuit . In plus nu vreau sa mai fac masini high end ca tot Mp3 si radio ascult preponderent . Numai de bine

Link to comment
Share on other sites

sub scaune trebuie pus ceva slim ... am vazut focal k2p montati si nu intrau decat cu ridicarea scaunului pe distantiere ... eu unu nu sunt de acord cu asa ceva ...

 

oricum omul s-a speriat ca vad ca nu a mai raspuns :sorcerer:

 

ce spui tu acolo de utopia si brax sunt niste chestii din alta liga sisteme de 5.000E care sa puna in valoare componentele alea ...

 

omu voia sa stie ce "boxe" trebuie :turned:

 

si sub scaune nu sunt nici subwoofere nici mid-basi sunt woofere pentru ca nu trebuie sa reproduca medii . eu le tin taiate undeva la 200Hz cu 12db/oct apoi taiate la 65hz de unde pleaca subwooferu care e un peerless XXLS de 12.

Link to comment
Share on other sites

si sub scaune nu sunt nici subwoofere nici mid-basi sunt woofere pentru ca nu trebuie sa reproduca medii . eu le tin taiate undeva la 200Hz cu 12db/oct apoi taiate la 65hz de unde pleaca subwooferu care e un peerless XXLS de 12.
Corect ! Ai Logic 7 ? Sau ai schimbat deja wooferele de sub scaune ?
Link to comment
Share on other sites

nu am decat wooferele Logic 7 mediile sunt de individual si tweetere audio system .... masina era cu sunet stock acum e codata hifi plus mai am si o jucarie din asta http://www.alpine-europe.com/p/Products/processors14/pxa-h800 vreo 3 amplificatoare si cam atat :frantics:

 

in opinia mea suna foarte bine acum ...

Link to comment
Share on other sites

Nu m-am speriat, doar ca azi am avut o zi cam agitata la munca...no time for bmw :)

 

Momentan am sistemul de sunet standard, cu player Business CD...pot spune ca e jalnic. Subwoofer in portbagaj nu vreau sa pun din motive de spatiu...si nici scaunele nu vreau sa le ridic pe inaltatoare sau ceva.

 

Ma gandeam in prima faza sa-mi comand ramele interioare de la geamurile fata pentru hi-fi system, sa imi pot monta niste tweetere. Apoi sa schimb wooferele de sub scaune cu ceva care sa intre plug&play fara modificari dar care sa aduca un plus considerabil de bass.

 

Banuiesc ca wooferele actuale daca le amplific separat cu o statie, tot nu scot mare lucru nu?

 

M-as orienta catre alea Ground Zero, ca par ok si nu sunt foarte scumpe. Audio System AX80 nu stiu de unde as putea sa cumpar la noi...si din ce-am vazut pe site-uri in Germania sunt cam 170 euro setul, deci mai scumpe decat GZ (nu stiu daca asta se reflecta si in calitate).

 

Imi recomandati sa schimb player-ul cu modelul Professional? Va fi o schimbare in sunet? Sau pot sa-l pastrez pe asta, daca oricum amplific toate boxele din masina cu statii separate?

 

Boxele de pe spate merita inlocuite? Eventual pus ceva pe componente? Din ce am vazut, e spatiu acolo de taiat si pus si un tweeter.

 

@ELNA: imi poti spune un pret te rog frumos pentru kit-ul ala din link-ul tau? Include si adaptoarele?

 

PS: nu vreau mega bubuiala, doar un sunet curat si suficient de puternic...si fara o investitie majora (gen antifonat, schimbat cabluri, etc)

 

10x :)

Link to comment
Share on other sites

evident si eu am cumparat ramele alea care au loc de tweetere ...

 

procesorul meu este controlat de controleru lui adica asta http://www.youtube.com/watch?v=HDcGMjT_IUI nu se poate controla din HU decat daca ai HU alpine ... masina am codato pe HIFI in loc de stereo ca sa scap de egalizarea din fabrica care o facea HU masinii care compensa lipsa de tweetere ma rog incerca sa compenseze :console:

 

procesorul e luat din romania de la alpine shop si controleru tot de la ei ...ce e foarte misto e ca are interfata usb cu un soft destul de misto facut ...

 

 

mikken eu daca as fii in locul tau nu as schimba playerul ci as adauga un amplificator in 4 canale,tweetere pe fata , si difuzoarele alea GZ sub scaune asta ar fii o solutie buna raport calitate pret ...

 

difuzoarele ei originale din usi nu sunt chiar de rahat eu le-am folosit o luna bine aveam si procesoru de sunet care ajuta mult insa nu te grabii sa le schimbi ...

Edited by ELNA
Link to comment
Share on other sites

Nu-i player aftermarket e procesor digital de sunet si ia e interfata de habitaclu .

Eu ma gandeam la un procesor Helix gen pp50 DSP . Se prinde printr-o interfata similara cu aia pentru car-kit la HU , are amplificare integrata pe 5 canale si baietii au pe site-ul lor configurtia ideala deja facuta pentru cam 2500 de modele de masina . Pretul este Ok pentru ce stie sa faca , un pic in afara bugetului meu momentan insa . Oricum din ce am mai citit playerul profesional este destul de neutru (sau poate fi) .

Link to comment
Share on other sites

nu e adevarat Alpine PXA-H800 este facut si pentru integrare OEM suporta intrare HIGH-LEVEL direct de la difuzoare :rolleyes:

 

si intradevar nu am player aftermarket este navigatia profesional si DSP Alpine ...

Edited by ELNA
Link to comment
Share on other sites

Am gasit apoi. Eu stiam de h100 si am crezut ca si asta e pe acelasi principiu facut. Oricum, ai dat ceva coroclei pe el... e vreo 27 de mil el + 8 interfata => aprox 3500RON numai pentru procesor.

 

Eu am convertit semnalul utilizant un Helix AFC, pe care o sa il vand si intentionez sa cumpar un Rockford Fosgate 3Sixty1. E ceva mai vechi, dar din ce citisem pe forumuri, isi face treaba ok. Astept vreo cateva raspunsuri de afara si daca gasesc in 250 euro cu transport inclus, pun Helixul la vanzare :p

Link to comment
Share on other sites

vorba aia dai un ban da stii ca nu il mai ai ... :frantics:

 

initial voiam sa pun doar alte difuzoare si amplificatoare,dar nu a fost indeajuns pentru mine si nu m-am putut abtine sa nu iau H800`le care e un gadget misto :rolleyes:

 

am schimbat prima data wooferele de sub scaun cu unele de Logic 7 si pe playeru masinii nu s-a cunoscut mai nimic apoi am adaugat tweetere si amplificatoare si s-a schimbat in bine insa nu aveam unde sa fac codarea hifi si am luat procesorul apoi am codat si masina hifi dupa care am adaugat si subwoofer <_<

 

vreau in viitor sa fac o incinta custom cum e asta, pentru subwoofer http://www.bavariansoundwerks.com/product/682/196/BMW-Subwoofer-System-E90-E91-E92/

Link to comment
Share on other sites

Frumos Dn. Elna ! Bubuferul sub podea e o idee excelenta si nu cred ca e greu de facut . Crezi ca iese litraj suficient pentru Peerless ?

Nu e sub podea, e in cutia din portbagaj.

Mie mi-a propus cineva sa scot mocheta, sa taie el polistirenul care e pe podeaua masinii intre tabla si mocheta si sa ii faca o incinta custom din fibra de sticla de vreo 5-7 litri sau cat incape acolo, ca sa ii mareasca subwooferului de sub scaun volumul cutiei de rezonanta. Dar nu am vrut sa fac masina varza. Plus ca m-am temut de zgomotul pe care il pot resimti la rulare, tinand cont ca scartaitoarea a fost inlocuita cu o cutie.

Link to comment
Share on other sites

of doamne ce idee ... :rolleyes: wooferul de sub scaun are ca si cutie pragul care are cam in jur de 8-10L mai mult decat suficient . probabil omu a crezut ca plasticu ala este cutia ... asa am crezut si eu initial m-am si speriat cum poate sa se auda asa in cutia aia mica, fara sa imi dau seama ca comunica cu pragul .

 

din ce am masurat eu ar iesii cam 22L deci o sa imi trebuiasca un woofer de 10" daca nu fac ceva de genu

http://img53.imageshack.us/img53/3787/mynewtrunkse2.jpg

 

cu ceva pe lateral ma duc lejer in 30L care sunt suficienti pentru Peerless

Link to comment
Share on other sites

10" ntzntzntz . :p Eu ma gandesc sa fac o incinta custom paralela cu bancheta spate , relativ slim , pe toata latimea si inaltimea portbagajului , si sa includ in spatele ei si lacasuri pentru amplificatoare . Am cam tot ce trebe , numai timp si chef nu . Probabil ca o sa iau inainte si boxele si wooferele de 8" de swub scaune si ma apuc dupa de bricolat . Eu as vrea sa pastrez ladita de sub podeaua portbagajului ca e buna la casa omului ( trusa de scule , compresor , etc etc )

ELNA cat au fost ramele pentru tweetere ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.