Jump to content

Recall BMW - schimbare bobine de inductie


mihaipg

Recommended Posts

Primit urmatorul mesaj:

 

"Stimate client, producatorul BMW AG a solicitat la nivel international rechemarea in service a mai multor modele BMW, printre care se numara si autoturismul dumneavoastra (N.a. E81, 116i/2008), pentru inlocuirea bobinelor de inductie. Din grija pentru dumneavoastra si pentru a va bucura pe deplin de autoturismul BMW, va invitam sa va programati pentru aceasta operatiune la unul din punctele de service ale Automobile Bavaria Group. In cazul in care ati efectuat aceasta operatiune, va rugam ignorati prezentul mesaj!

Cu stima,

Echipa Automobile Bavaria Group"

 

Asa cum am precizat, la mine este vorba de un E81 116i din 2008. Si culmea - dupa mai multe probleme, mi s-a recomandat de ceva timp schimbarea bobinelor. Tot amanam...

Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg ce sa amani?!

 

 

:)) - amanam sa le schimb. ma codeam, incercam sa mai castig timp, nu vroiam sa le schimb chiar atunci, ma zgarceam, incercam sa mai merg cu ele asa desi mi se recomandase sa le schimb. Sau altfel spus - inainte sa primesc mesajul asta cu recall-ul, mi se recomandase sa schimb bobinele de inductie, si eu tot amanam. Got it? :)

Edited by mihaipg
Link to comment
Share on other sites

pai du-te si schimba-le, ca acum e moca. :wacko:

 

Fratilor - nu ne-am trezit? Asta si spuneam - ca spre bafta mea, acum este moca si nu am mai dat eu banii aiurea sa le schimb. Norocul meu ca am amanat :p. Scopul acestui post nu a fost sa cer sfaturi (daca sa ma duc sa le schimb sau nu :p), ci sa anunt pe toata lumea ca se face acest recall si, daca este cazul, sa se intereseze daca este vorba si de masina lor :p.

Edited by mihaipg
Link to comment
Share on other sites

salut, este valabil si pt E90 318i din 2007 ? sau doar pt seria 1?

 

Bro..as vrea sa spun ca stiu, dar nu am idee exact la ce modele se aplica. Cred ca trebuie sa te interesezi. Daca ai masina in baza lor de date, cu numar de telefon si tot, ai fi primit mesajul de recall in cazul in care se aplica. Daca nu este in baza de date a unui dealer din Romania, mai bine suni si intrebi.

Am facut respectiva operatiune - masina se comporta exceptional - motorul merge rotund chiar si la rece, si nu mai simt nici un "tremurici" in volan/schimbator.

Link to comment
Share on other sites

1339401509[/url]' post='1758901']

Bro..as vrea sa spun ca stiu, dar nu am idee exact la ce modele se aplica. Cred ca trebuie sa te interesezi. Daca ai masina in baza lor de date, cu numar de telefon si tot, ai fi primit mesajul de recall in cazul in care se aplica. Daca nu este in baza de date a unui dealer din Romania, mai bine suni si intrebi.

Am facut respectiva operatiune - masina se comporta exceptional - motorul merge rotund chiar si la rece, si nu mai simt nici un "tremurici" in volan/schimbator.

 

Unde ai facut operatiunea? Cit a durat? A trebuit sa schimbi si bujiile? Au fost si alte costuri?

Link to comment
Share on other sites

Unde ai facut operatiunea? Cit a durat? A trebuit sa schimbi si bujiile? Au fost si alte costuri?

 

Asa cum scria si in mesajul primit, l-am facut "la unul din punctele de service ale Automobile Bavaria Group", mai exact Bucuresti, pe DN1. Am inteles ca operatiunea nu dureaza mai mult de o ora, dar eu am lasat masina de pe o zi pe alta, la rugamintea lor, pentru ca erau full si am vrut sa o faca pe indelete, nu in fuga. Nu m-a costat absolut nimic, si sincer sa fiu nici nu am intrebat daca i-au mai facut si altceva. Calul de dar..

Ideea este - mi se pare ca masina nu s-a comportat atat de bine de cand am luat-o (de la 0 km, acum avand 80k).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Mi-au schimbat si mie bobinele cu ocazia reviziei. Se simte diferenta, de cand am plecat de la service.

Parca e alt raspuns la pedala de acceleratie.

116i model 2009 hatchback

Parca ma gandesc sa nu il mai vand.

Edited by Core
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.