Jump to content

Despre sistemul X Drive de la BMW


adrian825

Recommended Posts

Sau iei un LCI cu motorul de 163CP. :D

 

 

nu exista lci cu motor de 163 cp.

 

@adrian825: nu te speria de motoru de 2 litri. daca masina a fost ingrijita corespunzator si tu ai de asemenea grija de ea, sansele sunt mai mici ca sa ti se strice. trebuie sa asculti motorul atunci cand vezi masina, sa nu aibe deja problema asta cu distributia.

 

dar mai bine era daca o luai pana in 100k km, aveai sansa sa mai aibe si garantie. dar in bugetul tau, nu cred ca gasesti.

 

poti sa te reorientezi catre un suv. sau catre un passat 4motion sau o insignia. nush.. zic si eu. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

am condus in trecut passat si mondeo-uri si m-am cam saturat de clasa medie :). as vrea ceva premium, am o problema cu zdranganitul plasticelor si "greierasii" din habitaclu.

 

Dupa lungi analize, in care mai erau si SUV-uri incluse (Honda CRV, Toyota RAV4) am ajuns la concluzia ca imi este suficienta o Kombi, insa premium.Si aici am doua optiuni BMW sau Audi. Cum cu 320xd_ul m-au desumflat si pe buna dreptate colegii de pe forum, ma indrept acum catre A4, care are tractiunea pe fata, dar din pacate baietii de pe forumul audi nu sunt asa saritori ca voi :) si deocamdata nu am primit niciun raspuns depsre motoarele A4, an 2009.

 

merci,

adrian

Link to comment
Share on other sites

Si aici am doua optiuni BMW sau Audi. Cum cu 320xd_ul m-au desumflat si pe buna dreptate colegii de pe forum, ma indrept acum catre A4, care are tractiunea pe fata, dar din pacate baietii de pe forumul audi nu sunt asa saritori ca voi :) si deocamdata nu am primit niciun raspuns depsre motoarele A4, an 2009.

 

Fraieri noi ca te-am pus in garda :p

Trebuia sa facem precum aia de la Audi ;))

Link to comment
Share on other sites

am condus in trecut passat si mondeo-uri si m-am cam saturat de clasa medie :). as vrea ceva premium, am o problema cu zdranganitul plasticelor si "greierasii" din habitaclu.

 

Dupa lungi analize, in care mai erau si SUV-uri incluse (Honda CRV, Toyota RAV4) am ajuns la concluzia ca imi este suficienta o Kombi, insa premium.Si aici am doua optiuni BMW sau Audi. Cum cu 320xd_ul m-au desumflat si pe buna dreptate colegii de pe forum, ma indrept acum catre A4, care are tractiunea pe fata, dar din pacate baietii de pe forumul audi nu sunt asa saritori ca voi :) si deocamdata nu am primit niciun raspuns depsre motoarele A4, an 2009.

 

merci,

adrian

 

Audi daca vrei ia Quattro , am unul in familie si e super 1.9 TDI , cu tractiune fata nu prea ii vad rostul , mult mai bine iei BMW.

Evita 2.0TDI de pe B7 ca are probleme mari , in schimb pe B8 e commonrail , cu totul altceva.

Link to comment
Share on other sites

Gasesti 2.0 TDI 170 cai Quattro , dar mi se pare ca nu exista automata , doar manuala.

Pe B8 stiu pe cineva cu 2.7TDI si e foarte multumit de ea , desi nu e 4x4. Eu iti recomand integrala , iti da o senzatie de siguranta pe orice suprafata.

Link to comment
Share on other sites

Cum sa nu ii ajunga 21k euro pt un e60 bun,fie el si x-drive,totusi omul nu vrea e60 cu 10k euro.

 

http://ecom.bmw.de/ecom32gahp/DE-GAHP/UVMBMW/de/pages/uvse/index.jsp;jsessionid=lC1PPYBT8PXzd4kY4fGRpHf4nyxhf9jQ8q1nGGRcmfC2xZcr1fKz!1498781296?process=uvse

 

Fara garantie sunt mai multe,mai exista 525xd

 

In fond mai exista si audi si mert.

Edited by ionut_marius
Link to comment
Share on other sites

caut neaparat o kombi.

 

21k eur, este bugetul total, adica inclusiv taxa de prima inmatriculare care este 1100-1500 eur in fct de motor si drumul pana in DE, care mai este 1000 eur.Deci pretul maximal care il pot plati pt masina este de 18.500 eur , in germania.

 

 

Pt "andubalauru": am gasit un 320 x d din 2009 si 17.000 EUR si 144.000km, in germania evident.

Edited by adrian825
Link to comment
Share on other sites

http://ecom.bmw.de/ecom32gahp/DE-GAHP/UVMBMW/de/pages/uvse/index.jsp;jsessionid=lC1PPYBT8PXzd4kY4fGRpHf4nyxhf9jQ8q1nGGRcmfC2xZcr1fKz!1498781296?process=uvse

 

Toate sunt euro 5 (adica taxa 200e),majoritatea au garantie,mai pui drumul 6-700e,mai negociezi pretul si aia e.

 

http://vtp.audi.com/agwb/controller.do?act=list&sid=3&selfAction=search&tab=&sortBy=PRICE_SALE&sortOrder=U&page=&v=0&show=&ixList=&notepad=&lines=&compare=&ixCheck=&PostCode=&Distance=&City=&func=Funktion+w%C3%A4hlen&lines2=10 -A4 avant B8,quattro,euro 5,unele cu garantie.

 

Sincer eu as merge pe audi,este mai spatioasa,mai putin rigida,mai de familie,conceptie mai noua.

Edited by ionut_marius
Link to comment
Share on other sites

Am un prieten cu un a4 din 2008. A picat respectiva si cand a schimbat-o, mecanicul a zis ca e bine sa mai cumpere una daca are de unde ca nu rezista mult. Destul de scumpa ...un lant pe acolo, baia de schimbat.. 1100 gbp doar piesele. Edited by guest64539
Link to comment
Share on other sites

Toate ca toate, dar daca iti iei un 4x4 sau X, eu zic sa iei in calcul atat costurile de intretinere la o masina 4x4 cat si piesele suplimentare expuse la drumurile noastre. Banuiesc ca la un 520d este ceva mai simplu trenul de rulare pe fata decat un 520xd.

In plus, cred ca 4x4 la noi te ajuta maxim 2-3 luni pe ani, restul timpului este in plus si uneori enervant.

Mai pune si consumul putin mai ridicat la un 4x4.

Link to comment
Share on other sites

nu exista lci cu motor de 163 cp.

La pariu?

Tocmai am spus ca am in vecini unul. 2007... cred ca luna mai.

Are motorul M47N. Si nu vorbim de fleet edition. Este motorul cu distributia in fata si capacul model vechi ca si pe nonLCI.

In opinia mea cea mai buna combinatie pentru motoare de 2.0d.

 

Uite doar cateva exemple:

http://suchen.mobile.de/auto-inserat/bmw-520d-limousine-facelift-1-hand-vollscheckheft-hamburg/163474181.html?lang=de&pageNumber=1&__lp=83&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=17&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&fuels=DIESEL&minFirstRegistrationDate=2007-01-01&negativeFeatures=EXPORT&categories=Limousine

http://suchen.mobile.de/auto-inserat/bmw-520d-aut-berlin/163469373.html?lang=de&pageNumber=1&__lp=83&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=17&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&fuels=DIESEL&minFirstRegistrationDate=2007-01-01&negativeFeatures=EXPORT&categories=Limousine

http://suchen.mobile.de/auto-inserat/bmw-520d-navi-leder-bi-xenon-pdc-facelift-berlin/161002329.html?lang=de&pageNumber=1&__lp=83&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=17&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&fuels=DIESEL&minFirstRegistrationDate=2007-01-01&negativeFeatures=EXPORT&categories=Limousine

Link to comment
Share on other sites

explicatia care ar fi? ca nici acolo lucrurile nu stau prea roz la motoarele diesel.

 

sunt mult mia fiabile diesel mercedes.

ce probleme au mai fost la anii astia s-au rezolvat si post garantie multe, recall etc..

 

 

Si gasesti si in bugetul tau e-klasse, break si 4matic, and 2007-2008, problema e ca ei nu pun AWD pe motoare mici, sunt de aproximativ 3l majoritatea astora 4-matic, deci ai ceva impozit.

alta smecherie e ca DPF nu trebuie inlocuit ca la BMW, cu un cost maricel gen 1000-1500 de euro, ci e un lichid care se mai adauga din cand in cand..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

La pariu?

Tocmai am spus ca am in vecini unul. 2007... cred ca luna mai.

Are motorul M47N. Si nu vorbim de fleet edition. Este motorul cu distributia in fata si capacul model vechi ca si pe nonLCI.

In opinia mea cea mai buna combinatie pentru motoare de 2.0d.

 

Uite doar cateva exemple:

http://suchen.mobile.de/auto-inserat/bmw-520d-limousine-facelift-1-hand-vollscheckheft-hamburg/163474181.html?lang=de&pageNumber=1&__lp=83&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=17&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&fuels=DIESEL&minFirstRegistrationDate=2007-01-01&negativeFeatures=EXPORT&categories=Limousine

http://suchen.mobile.de/auto-inserat/bmw-520d-aut-berlin/163469373.html?lang=de&pageNumber=1&__lp=83&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=17&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&fuels=DIESEL&minFirstRegistrationDate=2007-01-01&negativeFeatures=EXPORT&categories=Limousine

http://suchen.mobile.de/auto-inserat/bmw-520d-navi-leder-bi-xenon-pdc-facelift-berlin/161002329.html?lang=de&pageNumber=1&__lp=83&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=17&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&fuels=DIESEL&minFirstRegistrationDate=2007-01-01&negativeFeatures=EXPORT&categories=Limousine

 

scz, credeam ca e vorba de seria 3.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.