Jump to content

scurgere ulei pe bujii


Recommended Posts

Am schimbat in week-end bujiile la un M54 (E46 320i fl) si am observat mult ulei scurs pe bujiile aferente cilindrilor 4 si 5. Cred ca trebuie schimbate garniturile din schema (cea generala si cele 2 pentru locasul bujiilor. http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=ET15&mospid=47637&btnr=11_2172&hg=11&fg=15

Posibil sa fie alta cauza?

 

Imi cer scuze dar am postat din greseala la Probleme tehnice Seria 1. Rog un moderator sa mute la categoria Probleme tehnice si rezolvari Seria 3

Edited by cristi_sau
Link to comment
Share on other sites

 

Da-mi te rog un pm cu manopera pt schimb cu piesa mea. As putea sa o schimb eu dar n-am cheie dinamometrica si oricum voi trece intr-o sapt sau 2 pe la tine sa schimb amortizoarele spate.

 

vezi ca mai sunt niste garnituri mici sa le iei si pe alea

 

Te referi la garniturele de la suruburile ce prind capacul? Eu stiam doar de garnitura capac + garnitura bujii

Edited by cristi_sau
Link to comment
Share on other sites

da,garniturile de la surubul care prind capacul de ele zic.Daca ai multi km e bine sa le schimbi,daca nu poti sa le folosesti si pe alea vechi.Daca te pasioneaza foarte mult iti pot da eu cheie dinamometrica :) desi probabil ca nu conteaza extrem de mult la mine s-au strans la mana.
Link to comment
Share on other sites

da,garniturile de la surubul care prind capacul de ele zic.Daca ai multi km e bine sa le schimbi,daca nu poti sa le folosesti si pe alea vechi.Daca te pasioneaza foarte mult iti pot da eu cheie dinamometrica :) desi probabil ca nu conteaza extrem de mult la mine s-au strans la mana.

 

Cam cat de tare se strang? De exemplu la bujii am strans jumatate de tura conform instructiunilor de pe ambalaj. Capacul din cate vad se strange la 10nm. http://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=886063

Link to comment
Share on other sites

habar nu am,ca am setat cheia pe 10 nm am strans si mi-am dat seama ca risc sa rup ceva pe acolo si cheia tot nu facea click,asa ca am facut la mana :frantics: (posibil sa fi setat si eu gresit cheia :D )

PS:bujiile se strang pe la 30 Nm so 10 Nm iti dai seama ca nu e prea mult

edit:cum adica ai strans 1/2 tura?adica ai strans cat se poate de tare la mana si inca 1/2 nu?

ma rog daca tot mergi la Robert il lasi pe el sa le schimbe eventual,nu cred ca e foarte mult manopera,

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

edit:cum adica ai strans 1/2 tura?adica ai strans cat se poate de tare la mana si inca 1/2 nu?

 

Da, am strans la mana cat au mers si cu cheia am strans inca jumatate de tura in forta. Am auzit multe cazuri de probleme cu cheile dinamometrice deci probabil ca la mana simti mai bine cat merge. Oricum nu-s genul sa strang pana la ruperea filetului.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.