Jump to content

Diferente culturale ?


Recommended Posts

Salut, sa va spun patania ... daca ii pot spune patzanie...Duminica, 30 grade afara, rezervorul plin, masina de 2 saptamani, drum lung...

Din pacate a trebuit sa ma avantez la un drum de 400km fara a testa/ verifica masina mai amanuntit inainte. 4 persoane, bagaje peste limita, da-i sa sune. Plecam din Tg. Mures spre Bucuresti si de acolo spre Campina, unde era capatul de linie. Toate bune si frumoase pe drum, masina se prezenta foarte bine, motorul nu zdranganea, nu trepida, tragea beton, accelera de parca "mergeam cu vantul ", nu brusca..nu nimic, ce mai m-am indragostit iremediabil de acest E34. In fine, ajungem la Campinba, parchez masina in fata scolii, chef cu colegii ca nu ne mai vazuseram de 2 luni. A 4-a zi, hai sa vad ce e cu ea si ma duc spre parcare. Cand ajung acolo am simit ca mi-a stat inima cand am vazut dita-mai baltoaca sub masina. Da-i...urgent, verificare furtune, rezervoare, coliere chestii- trestii ca intr-un final sa gasesc locul cu pricina, capacul de la termostat. Bun... ma interesez, sun, RealOem, Forumuri..intr-un final gasesc un nr de telefon al unui proprietar de Service BMW, si nu doar cu "prioritate BMW" ci BMW dedicat. Bun, pun mana pe tastatura, ii scriu - nimic. Sun o data, de 2 ori...nimic. ZIc, a 3-a oara e cu noroc, dupa ce vedeam cu din masina se scurge pe ora ce trece mai mult antigel. Surpirza, a raspuns la telefon...cam plictisit omul ( poate l-am deranjat de la masa, mea culpa ) si dupa ce ii explic problema mea..."Nu rezolvam E34-uri "... Deci cand am azuit asta, si tonul pe care a zis-o deja imi imaginam un "ceafa lata" din specia "rromulus capitalus". In fine, iau si sun un mecanic din Ilfov... "Sunt in concediu << tut>> <<tut>> <<tut>>... Stateam si ma uitam ca bou'n calendar. Deja ma gandeam, am gresit eu cu ceva ? am cumva o masina "de unica folosinta" ? iti trebuie facultate sa schimbi o garnitura ?

 

Sau pur si simplu acele service-uri dedicate BMW sunt asa de bine cotate pe piata si au o clientela asa de buna incat isi permit ( ? ) sa dea cu flit in asa fel unor posibili clineti ( fideli ) ??

 

Deja ma luasera toti dracii si am zis, bag piciorul , dau un ban da' stau in fatza ! Dupa ce mi-ai trecut dracii stateam cu curu' pe capota si ma intrebam : " Dau un ban...dar cui ?" Si l-am sunat pe mecanicul care se mai "uita" din cand in cand la masina cand aveam eu un pitic de genul " bazaie ceva pe la bord, nu te uiti ?

Bine, dar unde bazaie ? Nu stiu, cauta si tu..." Surpiza, acest "personaj " - mecanicul, cu care nu schimbam decat 2-3 vorbe pe la revizii imi zice asa " Stai calm, unde esti ? ( Campina, Prahova ) Aha, cam la 250km, da ? Bun, hai ca iau eu piesele, iti aduc bon, si o facem, bine ? Cam in 4 ore sunt acolo. Te sunc and ajung" - Iar ma uitam ca bou'n calendar la telefon...

Trec cele 4 ore si numa' vad o masina de MS cum intra pe aleea de la scoala si "hop" din ea mecanicul. Ma uitam la el ca la martieni, el se uita la mine ca la statui, si colegii mei se uitau unii la altii ca la extraterestrii. Si incepe omul, jos radioatoare, jos furtune, scos capac, schimbat garnitura , pus capac, umplut cu antigel - timp de lucru 3 ore cu pauzele de tigari si povestit.

 

Deci, sa facem un calcul, Garnitura capac Termostat + Coliere + furtune + Manopera + Antigel + Deplasare = 850 Ron. Ca idee, la Reprr. BMW - doar piesele erau undeva la 700 lei...ceea ce ma face sa zic urmatorul lucru : " ... "

Si acum stau si ma intreb, desi nu e o suma exagerata dar, totusi, cui nu iar sta bine cu 850 lei in 2-3 ore ?

 

Si acum ma "bantuie" replica aceea... cum sa fii service BMW si sa nu lucrezi la modele mai vechi de E39 sau de 2000' ?

Edited by Ziggye
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca privesti lucrurile putin cam radical....si asta prin prisma faptului ca ti s-a intamplat "pe neasteptate", intr-un moment in care te simteai bine...

 

Probabil ca toti care se ocupa de servicii ar trebui sa detalieze un program de lucru, tipul de servicii pe care il ofera, urgente, etc...insa daca omul este in concediu e dreptul lui la odihna.

 

De asemenea, nu poti generaliza ca diferente culturale faptul ca un mecanic din Mures a raspuns prompt solicitarii tale si cineva din zona Bucuresti a refuzat, eu sunt la a 3-a masina si am mai trecut pe la mecanici...dar sa stii ca bunul simt versus atitudinea ca cineva iti face o favoare ca vrei sa il platesti sa iti faca un serviciu nu este specifica unei anumite zone geografice.

 

E adevarat ca pe alocuri (poate mai pregnant in cazul mecanicilor), dar si in cazul altor profesii, dupa un timp se instaleaza auto-multumirea si isi permit sa fie caustici si chiar cu sictir la selectarea potentialilor clienti- desi in situatia in care multe din profesiile respective traiesc foarte bine atata timp cat nu lucreaza dupa niste tarife standard, nu platesc impozite, nu ofera garanti scrise, etc nu e chiar o atitudine fair-play......dar trebuie sa te gandesti ca e jocul cererii si al ofertei pe o piata libera.

 

Din orice patanie inveti ceva totusi, iar pentru tine ar trebuie sa fie faptul ca o masina pe care o posezi de putin timp trebuie verificata temeinic, pentru a te feri de surprize neplacute.

 

Stii ca poate suna ciudat, insa din multe situatii neplacute inveti lucruri folositoare: eu la un moment dat am fost la un user pentru o diagnoza/codari (gen inchidere usa la 20 km/h, deschidere separata usi din cheie)....si am platit pentru 3 masini, tocmai ca nu am fost atent si nu am studiat atent preturile; ulterior cand am vazut ca am cam fost "jefuit" si ca am avut de-a face cu un personaj abject (dupa ce am vazut in ce consta programarea respectiva, sursa interfatei, soft, etc versus discursul lui de as in diagnoza si prieten cu "hackeri") mi-am cumparat eu o interfata (pe care o folosesc in interes personal)

Link to comment
Share on other sites

OK, inteleg ca am lasat impresia ca din pct meu de vedere toti sunt la fel, dar...In campina am fost la IATSA, sau ceva de genul asta, si cei de acolo , intr-adevar, desi aveau programul full au zis sa imi fac programare ca nu am cum sa se uite acum la masina, sa imi zica daca ajung cu ea acasa sau nu. In Ploiesti am ajuns la un service pe undeva pe la intrarea dinspre METRO si acolo m-am confruntat cu acelasi stereotip " Lasa-ma ca nu am chef sa ma ocup de vechituri !". Inteleg faptul ca E34 e destul de batranel, si am si mentionat mai sus ca n u am avut timpul necesar pt a ma ocupa de masina ca sa ii ofer atentia meritata dar, in momentul in care, tu...ca mecanic, ai service auto, si iti vine omul cu masina la usa, cred ca e in interesul tau sa iti rupi 5-10 min sa iti dai o parere competenta, chiar daca nu il poti servi pe acel om pe moment.

 

Poate ai dreptate, nu e chiar vorba de diferente culturale, dar totusi sa zicem , in situatia mea, ca eu as fi clientul si tu mecanicul, si eu raman undeva la mama dracu' cu masina...si te sun, ai veni sau nu ? Probabil ca daca nu m-ai cunoaste nu ai veni 300k dar cred ca vre-o 80k ai face , mai ales daca ti-as zice ca m-a recomandat X sau am nr tau de pe site-ul Y, nu ? In fond si la urma urmei, d-aia lasi nr acolo, nu ? Pt. reclama ?

 

Faza cu venitul la mine trebuie sa recunosc ca am avut ceva noroc, pt ca 500km dus- intors nu as fi facut, dar 150km mai mult ca sigur, de vreme ce sunasem pt o chestie sigura.

Link to comment
Share on other sites

e treaba tipic romaneasca de basini in cap..

 

Am fost si eu refuzat la un service ca aveam e34.

In Bucuresti asta, bineinteles.

Alte intrebari tipice prin service mai sunt : dar puneti piese noi ? si apoi casca ochii mari.

 

asta in timp ce jumate din service cu masini mult mai noi le repara cu piese numai din dezmembrari, cat asteptam pe acolo vedeam cu ochii mei, am vazut inclusiv planetare sh si alte dinastea.. :)

 

 

 

 

In Germania, ma duceam la reprezentanta si mai faceam cate o diagnosticare, care costa fix la fel cat intr-un service normal., am mai cumparat cateva piesuline asa, undeva la maxim 300 de euro in 2 ani, si eram invitat la fiecare lansare si eveniment..

Edited by DOMI
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Macar problema s-a rezolvat :) Am fost azi la tipul cu pricina si mi-a dat furtunele inapoi, mi-a zis ca nu trebuiau neaaparat schimbate dar dupa cum i-am expus problema a zis ca mai bine le schimbam sa nu fie probleme ulterioare, si si-a cerut scuze pt eventuala neintzelegere cum ca ar fi lasat de inteles ca ma jecmaneste..

 

Tot azi am fost cu masina la spalatorie, ca tot zicea cineva ceva mai sus. Spre surprinderea mea cam are dreptate, ca se uitau baietii cam lung la masina ( ca deh, de vre-o 2 luni nu a mai vazut decat apa de ploaie ), pana cand a venit unul mai "batran" si aluat-o el la dadacit. Deci, exceptand rugina aferenta, masina nu mai are urma de jeg pe ea, totul la 23 Lei + 5 Lei ciubuc. Intre timp stateam de vorba cu un baiat care terminase o masina si nici el nu ii intelega pe colegii lui care isi cam dadeau coate si se uitau cam crucish la mine si la masina... ce sa-i faci, cam asa e romanu'...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cand am citit initial primul post credeam ca e povestea mea.

2 ianuarie(parca).Ultima zi libera dupa sarbatori.Bani in buzunar,o zi libera,ii zic sotiei sa mergem o zi la munte,la aer,la plimbare,etc etc.

Plecam frumos din Bucuresti,si cu inca 2 persoane in masina(E87-ul).Merrgem in Busteni,ultimii 10 km bara la bara,in panta,rampa,etc.

Lichidul de racire schimbat in urma cu 2 ani de Robert,pe 1 dec 2011 il schimb(ca tot omul,la 2 ani) la o firma(am povestit atunci) mica.

Merg bara la bara,si la un moment dat turez ceva mai sanatos masina (urcam putin,masina plina) si aud poc,ignor,mai merg 200m indicator de coolant level low si imediat coolant temp high,trag pe dreapta.Curgea pe dedesubt.Las sa se raceasca,desfac capacul,pun 0.3 L de lichid(aveam rezerva la mine).Curge si ala.Am ramas spart ca si furtunul.

Sun pe X si Y,caut pe net serivce(naiba lucra pe 2 ian),din 10 telefoane si 15 firme din toata zona ploiesti-brasov un singur mecanic din busteni de ofera ca o baga la el in garaj,caut garajul pe jos,il gasesc printre blocuri(filme cu prosti...).Il sun iar ca nu era la garaj,raspunde sotia lui,e la masa.Sa revin in 30 min.Cred ca imi plesnea si mie lichidul de racire in momentul ala.

Caut din alte telefoane in telefoane,dau de 2 baieti din Busteni de acolo,unul era posesor de E46.Vin la masina,iau o sticla de 2 litrii de apa,o toarna,curgea ca prin palnie jos.

Variante:toata lumea la gara acasa,incuiam masina si reveneam a doua zi cu mecanic sau sa caut pe acolo service,ori sa ramana toata lumea peste noapte pe acolo,cu sanse mici sa ne intoarcem a doua zi si cu masina sau platformaaaaaaa.

Iau telefonul,butonez,caut 10 platforme din zona PH,doar unul din Sinaia vine.Cica 600 ron pana la reprezentanta.

M-a spart.Hai,ce sa fac,merge.Soseste omul cu o toyota mai veche si remorca tip platforma,incarcam masina,il intrem daca stie sa ajunga la Filaret...hopaaaa.Pai e in centru.El se referea la Bavaria Otopeni :)

Hai ca iti fac o oferta,700 ron.Sa imi dau palme.Sau lui de fapt.Sau o duc in Otopeni si de acolo alta platforma sau mecanic,tot aia e sau chiar mai rau.

Sau iti dau jos masina,imi zice.Era 17.30,deja se facuse seara,eram toti epuizati.

Accept,arunci banii pe fereastra.

Inca cam pe atat si la Filaret pt reparatie,lichid nou,alea alea.

Ajung la la 10 noapte acasa,dupa ce las masina la Filaret.

Aia de acolo imi zic:Nene,serivice-ul lui peste ti-au strans evacuarea de la lichidul de racire de jos atat de tare ca s-a crapat.La temperatura mare si presiune la mersul ala bara la bara nu a mai tinut.E si din cauciuc-plastic deci e facuta asa incat sa ai damage maxim.

 

Numai cuvinte de lauda si respect...

Concluzia mea:Doamne Fereste de asa ceva,cred ca in tara ai sanse daca te lasa masina sa o faci pe loc doar daca ai vreun logan 1.4.Altfel ai pus-o.

Edited by AdrianHH
Link to comment
Share on other sites

In principiu la mine nu a fost mult de munca, desfacut 2 coliere si un surub, schimbat garnitura si strans la loc colierele alea, stiam exact ce e de facut, dar nu aveam trusa cu scule la mine ca o facem eu...de aceea am zis ca mai bine platesc pe cineva si oricum nu o lalaie ca mine, dar deh...

 

In fine, eu mai sunt mwmbru pe un vorum unde, am facut o lista de urgente sa zic asa... este vorba de VAG, unde tot timpul am acea lista in masina, cu nr de telefon si adrese ale unor baieti din tara ca, in momentul in care ajung in acea zona si ma lasa masina am pe cine sa sun iar in limita timpului si resurselor am cazut de acord sa ne ajutam intre noi ( contra cost sau moca, in functie de fiecare )... Nu cred ca ar strica si aici...

Link to comment
Share on other sites

pai este asa ceva si aici dar n a mai fost actualizat de mult topicul si mi e lene sa l caut.dar este cu siguranta.acum nu stiu cati dintre cei de pe lista respectiva mai activeaza pe forum

 

oricum e o chestie utila

Link to comment
Share on other sites

exista o astfel de lista.

Si chiar functioneaza.

pe mine m-a lasat pompa de benzina la 10 km de arad si am sunat unul din baietii de pe forum.

A venit m-a tractat, a venit apoi alt coleg, a identificat problema, a gasit piesa, gen in 3h eram gata ..

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/7569-asistenta-rutiera-in-caz-de-urgenta/

Link to comment
Share on other sites

faza tare e ca intotdeauna mai degraba o sa te ajute un coleg gratis decat cineva de la un service :rolleyes: pe de alta parte e si sindromul asta cu serviceul la noi,tin minte la un moment dat ca facusem topic ca fac diagnoza moca,dar am precizat doar diagnoza in rest nu ma bag(codari sau mai stiu eu ce) cine vroia codare facea pe riscul lui si cu mana lui.Cred ca m-au cautat 2-3 colegi restul au cred ca au apelat la service :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.