Jump to content

Diferential E46 320d


Recommended Posts

salutare tuturor

 

am un e46 320d din 2002 de 110kw si se pare ca al meu diferential(grup) nu o sa mai tina mult, as dorii cateva informatii daca pot schimba diferentialul cu unul dupa o masina cu motor mai mare ex 325d/i sau 330d/i?

un autoblocant ar fii ideal

astept raspunsul si ideiile voastre

cu stima

Link to comment
Share on other sites

1. Nu exista autoblocant OEM pentru E46.

2. Nu poti pune diferentiale de benzina pentru ca au un raport mai mic si ar trebui sa mergi numai pe rosu

3. Poti pune diferential de 330d, insa va trebui sa preiei flansele diferentialului tau (difera prinderea cardanului si a planetarelor, fiind mai mare ca diametru). Insa si aici intervine raportul diferit, ajungand partial la punctul 2.

4. Nu exista 325d la E46.

 

Per total nu se justifica efortul, cauta un diferential bun care sa respecte specificatiile celui original.

Link to comment
Share on other sites

1. Nu exista autoblocant OEM pentru E46.

2. Nu poti pune diferentiale de benzina pentru ca au un raport mai mic si ar trebui sa mergi numai pe rosu

3. Poti pune diferential de 330d, insa va trebui sa preiei flansele diferentialului tau (difera prinderea cardanului si a planetarelor, fiind mai mare ca diametru). Insa si aici intervine raportul diferit, ajungand partial la punctul 2.

4. Nu exista 325d la E46.

 

Per total nu se justifica efortul, cauta un diferential bun care sa respecte specificatiile celui original.

 

Salut multumesc ptr raspuns

sa presupunem ca unui diferential de 330d ii schimb flansele cardanice ptr a putea conecta planetare, ca raport fiind mai mare e mai bun ca se ridica la acelesi nivel calutii modificati motorului care sunt cauza distrugerii actualului diferential, dar nu stiu cum se poate modifica prinderea?

Am o vaga banuiala ca trebuie toata puntea spate de la un 330d.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Sal eu am montat in cele din urma un diff de diesel pe 320i si am schimbat doar flansele de la planetare, le-am luat de pe cel vechi, fara cea se la cardan. Singura problema e ca am alt raport acum, mai exact 2.47 fatza de 3.45 ceea ce e destul de mult dar merge totusi. Plecarea e un pic mai greoaie dar atat, dupa ce am plecat de pe loc: tr. 1 - 65km/h tr. 2 - 120km/h...!!! si tot asa. Acum pot spune ca am 6 trepte. Sigurul regret... fara scartait pe uscat :(
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.