Jump to content

Joc roata stanga fata


Recommended Posts

Deja ma scoate din sarite masina. I-am schimbat acum vreo 10 000 km toata articulatia.. insemnand bucsi, brate, amortizoare, bielete etc..tot ce tine de articulatie fata si astazi am observat ca daca pun o frana mai brusc chiar de la 30-40 km/h se aude un bum si imi si trage volanul, daca e virat in timp ce pun frana. Cand am parcat, cu rotile drepte, nevirate, am pus piciorul pe roata si am impins din fata masinii spre spatele masinii si se misca roata in jur de 3-4 cm daca nu mai mult. Am repetat aceeasi operatie si la roata dreapta si face la fel dar mai putin. Prin denivelari gen piatra cubica sau pietris face volanul ca toti dracii stanga dreapta si e destul de periculos daca nu tin de el.

 

PS: Am un pic de joc in caseta pe partea stanga dar nu cred ca ar fi asta o cauza posibila si nu curge ulei din ea. Ceva pareri pana cand ajung la mecanic?

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

pentru jocul fata-spate al rotii sunt sigur bucsele mari cu suport de se prind in 2 suruburi, la pivoti poate sa fie oricare dintre ei, mie mi sa dus cel din interior, dinspre motor, trebuie verificate toate, suita masina pe elevator si miscat de tot p-acolo Edited by nutu 18
Link to comment
Share on other sites

se pot inlocui si pivotii .chiar daca nu sunt meyle basculele.

Cum? De unde cumperi pivotii? Ai ceva cod de comanda pentru pivotii?

R:

Schimbi pivotii la "cald", deci iti iei adio de la brat (nici Meyle nu recomanda decat o singura data acest procedeu). Din Turcia. NU, doar sunt din Turcia !?.

 

P.S. Postul meu este, sa zicem, la misto. Pentru cei care sunt naivi si cred in gogosi...cumparati fratilor piese de la producatori cu renume, de la aproximativ 450 de lei la 800 de lei, in functie de echipare si ai terminat balciul.

Link to comment
Share on other sites

azi m-am bagat pe dedesubt, am pus pe cineva sa impinga de roata si am observat ca e de la bucsa adica bratul joaca stanga dreapta in bucsa respectiva cand imping de roata. Le schimbasem si pe alea dar... cine stie probabil erau proaste ca le-am luat din germania de pe ebay firma no name. Urmeaza sa merg si la mecanic sa vedem verdictul. De bucsile Meyle ce parere aveti?
Link to comment
Share on other sites

eu le-am schimbat in primavara, am dat ~180 lei/set, le-am luat cu reducere printr-un prieten, probabil le vei gasi cu +15/20% mai mult. atentie, bucsele erau fara suporti, am pastrat suportii masinii.

 

 

http://arch6.okr.ro/auctions/2010/02/06/243093106-1913359-700_700.jpg

 

 

 

uite, am gasit pe okazii:

 

http://www.okazii.ro/catalog/auto-moto/piese-auto/directie/bucsi-bascula-bmw-e46-z4-lemforder-2658901-promo-a41029388

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.