Jump to content

Schimbare becuri Seria 3 E90 2009


mircea_sb

Recommended Posts

Salut,

 

As vrea sa imi pun si eu Xenon pe masinuta.M-am gandit sa comand:

 

http://www.amazon.de/Series-2008--Xenon-Bulbs-Foglight/dp/B005Y66YWS/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1344947949&sr=8-2

dar din pacate habar nu am cum se schimba becurile.Ma poate ajuta cineva cu un tutorial?

 

Mersi mult

pai cred ca ai halogen si daca asa e trebuie sa schimbi farurile si ceva codari daca vrei sa functioneze (sau sa pui lupa in farurile tale si sa pui un kit aftermarket,dar e mai complicat asa )

Edited by ionut1985
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Am fost la reprezentanta la BMW si ca sa mi le schimbe ma costa 100 de euro.O sa fac un upgrade la Xenon cu far cu tot si ma costa 540 de euro.... o sa le fac luna viitoare si va zic daaca se vede vreo diferenta.

sigur nu cu faruri oem la pretul ala

Link to comment
Share on other sites

Stai asa.. o sa le dau la astia un telefon si o sa zic ce si cum.nu de alta dar parca ai dreptate....

 

 

Daca le schimbi la reprezentanta si mai ales in Ger, vor fi OEM...nu cred ca iti vor da aftermarket made by china. Nu este asta strategia celor de la BMW. 540E costa tot blocul de lumini? adica cele doua faruri ce vor avea modulele de xenon-lupa, plus balasturi, plus montat? Au si sistemul AFL?

 

Chiar si asa, mi se pare o suma mare. OK, arata mai bine si ceva mai multa lumina pe faza lunga. Parere personala! Eu unu' n-as investi banii astia in treaba asta, daca masina ar fi fost fara. Poate doar daca n-as avea ce face cu banii!

Link to comment
Share on other sites

Daca le schimbi la reprezentanta si mai ales in Ger, vor fi OEM...nu cred ca iti vor da aftermarket made by china. Nu este asta strategia celor de la BMW. 540E costa tot blocul de lumini? adica cele doua faruri ce vor avea modulele de xenon-lupa, plus balasturi, plus montat? Au si sistemul AFL?

Chiar si asa, mi se pare o suma mare. OK, arata mai bine si ceva mai multa lumina pe faza lunga. Parere personala! Eu unu' n-as investi banii astia in treaba asta, daca masina ar fi fost fara. Poate doar daca n-as avea ce face cu banii!

Nici sa nu te gandesti /doar becul ds1 si modul(calc. de la un singur far) si ai depasit suma in cauza sa nu mai vorbim de restu +manopera :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Nici sa nu te gandesti /doar becul ds1 si modul(calc. de la un singur far) si ai depasit suma in cauza sa nu mai vorbim de restu +manopera :rolleyes:

 

 

Aoleu.....Nici nu vreau sa-mi imaginez atunci! Platesti 5-10% din valoarea pe care ai platit-o pe intreaga masina(masina SH), doar ca sa inlocuiesti o piesa care nu este defecta(un upgrade). Upgrade care nu stiu daca beneficiile sunt proportionale cu costurile. Raportat la valoarea masinii daca este noua(30 000E, 40k), atunci este in regula, comparativ, pretul unor faruri cu xenon(cu totul), parca nu e chiar asa mare, dar raportat la una SH, este mare. Daca tot vrei cu xenon, cu incalzire in scaune, etc, nu inteleg de ce in procesul de cautare, filtrati doar masinile care au aceste dotari si nu mai ai batai de cap mai tarziu, batai de cap ce se lasa cu sume mari de bani, mult peste, daca considerai inca de inceput o masina cu aceste dotari. Whatever, asta-i parerea mea....

Link to comment
Share on other sites

Si ce treaba are ca s incepator/avansat...ca nu mi dau seama? Are vreo importanta? Pur si simplu este opinia mea legata de acest subiect. Ca tie iti place sa faci update uri di te tin buzunarele foarte bine... Bravo tie:-P

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Scuze ca nu am mai raspuns dar doar acum am primit raspuns de la reprezentanta.Costul total cu becuri ,manopera si faruri costa 1700 de euro(complet) si dureaza pana la 2 zile deci probabil o sa imi pun doar niste becuri cu "xenon " si cam atat.Pe masina am dat 16500 acum o luna si nu imi pare rau.Singura problema sunt farurile(halogen) si oglinda heliomata pt interior(500-700 euro).In rest nu am probleme masina merge ok.O sa ma gandesc daca merita sa mai bag 2000-3000 de euro sau merg cu ea vreo 2-3 ani si apoi imi cumpar seria 5 din 2012.
Link to comment
Share on other sites

Scuze ca nu am mai raspuns dar doar acum am primit raspuns de la reprezentanta.Costul total cu becuri ,manopera si faruri costa 1700 de euro(complet) si dureaza pana la 2 zile deci probabil o sa imi pun doar niste becuri cu "xenon " si cam atat.Pe masina am dat 16500 acum o luna si nu imi pare rau.Singura problema sunt farurile(halogen) si oglinda heliomata pt interior(500-700 euro).In rest nu am probleme masina merge ok.O sa ma gandesc daca merita sa mai bag 2000-3000 de euro sau merg cu ea vreo 2-3 ani si apoi imi cumpar seria 5 din 2012.

E mai bine aÂşa, ca sa nu fie rĂŁu :good:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.