Jump to content

Zgomot metalic cand masina este subturata , si alte 2 probleme!


Recommended Posts

salut .se pare ca am 3 probleme care nu le dau de cap si inainte de a ajunge la un service as vrea sa va dati si voi cu parerea poate s-a mai intamplat cuiva .

1. De fiecare data cand fac plinul masinii sau 3 sferturi de rezervor, incepe sa miroasa puternic in masina a benzina ..mirosul nu imi dau seama exact de unde vine ...am ridicat bancheta din spate si m-am uitat la pompa de benzina , dar nu am simtit nimic ud si nu am vazut pe nicaieri stropi de benzina .

2. cand plec usor de pe loc , se aude un zgomot metalic nu foarte puternic ..sau cand incerc sa urc o bordura si dau in marsalier la fel ..pana masina urca putin in turatii exact acelasi zgomot metalic fin.

3.cand iau piciorul de pe ambreiaj, in treapta 1 si 2 se aude ca o pocanitura de undeva din spate , ca un mic bum

 

Modelul : bmw e46 motor 1.8 116 cp an 2002

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

3.cand iau piciorul de pe ambreiaj, in treapta 1 si 2 se aude ca o pocanitura de undeva din spate , ca un mic bum

 

Modelul : bmw e46 motor 1.8 116 cp an 2002

 

Salut, schimba piesele 2,4 si 9 de aici: http://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Sedan/Europe/318i-M43/LHD/N/1999/march/browse/rear_axle/rear_axle_carrier/

La 2 sunt doua bucsi, stanga si dreapta.

Eu am schimbat doar bucsa 9 si tot se aude bubuitura aia, loveste diferentialul in caroserie si de aceea se aude asa.

Maine le schimb si pe celelalte. Tu schimba-le pe toate odata sa nu platesti manopera de 2 ori.

Sa imi dai un mesaj privat dupa ce le schimbi sa imi zici daca s-a rezolvat.

LE: Daca tot te apuci, schimba si 7-le, sa fii sigur ca scapi de problema. Nu sunt scumpe, undeva la 50-70 de lei bucata.

Edited by katalin2k
Link to comment
Share on other sites

 

ms de ajutor ..se pare ca ai avut dreptate cu problema nr 2 si deocamdata am inlaturat problema ( am scos aceasta tablita si suportul cu totul pentru ca era foarte ruginit si indoit, iar la turatii joase ale masinii atingea evacuarea si provoca acest sunet metalic pe care l-am descris. odata scoasa aceasta piesa pot spune ca sunetul a disparut ..acum astept doar sa imi vina piesa ca sa o pot monta la loc. ms de ajutor

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.