Jump to content

Probleme Stop Led BMW E46


Fabolous

Recommended Posts

Mi-am cumparat acum ceva timp o pereche de stopuri pe led pentru masina mea. Le-am montat toate bune si frumoase cand sa vad ca stopul din dreapta merge doar pe pozitie. Stop pe frana nu merge si nici semnalizare. Dupa o zi s-a oprit de tot nu mai mergea nimic. Am schimbat droserele/invertoarele/ballasturile/ce or fi intre ele si am vazut ca ca merge si stopul din dreapta complet respirand usurat. Firma de la care le-am cumparat este tocmai din Targu Jiu si desi am insistat in fiecare zi din ultimele 3 saptamani nu mi-a trimis piesa sa o inlocui. Asa ca va cer voua ajutorul. De unde as putea sa cumpar asa ceva. Nu stiu ce este...drosser, invertor, ballast, etc. Am atasat doua poze sa va faceti idee despre ce este vorba.

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

chestia aia in nici un caz nu este ceea ce crezi tu.in cel mai rau caz este anulator de eroare bec ars.ledurile merg la 3v si nu au nevoie de nici un ridicator de tensiune sau alte prostii.

 

Pai am zis ca nu stiu ce sunt :) e posibil sa fie anulatoare de eroare. Am primit pana la urma inlocuitorul de la cel care le-am cumparat. Acum sper sa ma si tina ceva timp ca daca mai patesc ceva chiar nu stiu de unde sa cumpar.

Link to comment
Share on other sites

Mie mi-e teama sa nu inceapa sa se arda cate un led. Se pot schimba ledurile individual?

ledurile sunt pe placute de cate 4 sau 5 bucati.Sunt leduri piranha cu patru picioare...se mai arde cate unul ,si taie alimentarea la cele 3 sauu patru urmatoare.Se poate schimba fara probleme.

Edited by Calin SL
Link to comment
Share on other sites

ledurile sunt pe placute de cate 4 sau 5 bucati.Sunt leduri piranha cu patru picioare...se mai arde cate unul ,si taie alimentarea la cele 3 sauu patru urmatoare.Se poate schimba fara probleme.

Si cum le schimbi,de unde cumperi ledurile ? am si eu cateva arse .

Link to comment
Share on other sites

Si cum le schimbi,de unde cumperi ledurile ? am si eu cateva arse .

 

La coupe stopul este capsulat, nu se pot schimba decat daca tai carcasa din spate. La sedan se scoate placuta cu leduri foarte usor si se pot inlocui. Mai am si eu cateva leduri si niste anulatoare de eroare, dar trebuie sa le caut.

Link to comment
Share on other sites

nu are nimeni schema electrica de la aceste anulatoare de eroare bec ars?banuiesc ca au 2,3 rezistori de putere si 2,3 condensatori in ele.chestia este ca ledurile consuma foarte putin in comparatie cu un bec si de aceea cb-ul vede ca ar fi ars un bec sau mai multe , de aceea ei au pus in paralel unul sau mai multi rezistori ca sa fie un consum.daca as avea schema electrica as redimensiona puterea rezistorilor.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.