Jump to content

internet bmw


Recommended Posts

buna ziua,

 

am un bmw din 2011, F10 seria 5, cumparat din germania; totul functioneaza foarte bine, tv, navigatie, telefon, comenzi vocale etc, in afara de INTERNET. masina are in optiuni functia de internet numai ca nu o pot folosi si nici nu stiu cum se poate rezolva..... am dat telefon in germania, si mi s-a spus ca trebuie sa am un telefon cu numar de germania si sa ma conectez pe site-ul lor, ceace nu este cazul pentru ca eu nu locuiesc in germania, ; din cate am inteles pe form-uri , mai este o varianta, sa dai internet utilizand telefonul personal. mentionez ca am un Iphone4, la inceput nu aveam hotspot personal , dar acum am versiunea IOS 5, am aceasta functie acum dar tot nu pot avea internet; am vorbit si la vodafone iar la ei este activata aceasta optiune; mai mentionez ca in meniul principal al bmw-ului nu am conected drive scris dupa office cum am vazut pe youtube la niste modele mai noi, nici cand deschid office nu am sms sau email, am numai contacte care banuiesc ca vin in urma conectarii telefonului la bluetooth. am incercat sa dau toate elementele, in speranta ca cineva ma poate ajuta. am dat si pe bmw romania, doar anumite telefoane am inteles pot transmite internet acesta fiind blackberry; stie cineva daca Iphone5 impreuna cu IOS 6 are optiunea de a da internet masinii?? multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

Optiunea de "Internet" de fabrica se conecteaza printr-un modul ce contine un SIM (cu nr de Germania, in cazul tau (si al meu)), care nu functioneaza in roaming. Deci nu te mai chinui, ca n-o sa-l faci sa mearga in felul asta niciodata.

 

Optiunea #2 este aceea de a te conecta utilizand telefonul mobil, prin bluetooth, insa pt asta ai nevoie de un alt modul (Combox), care nu stiu daca il ai sau nu. Se poate face retrofit pt acest lucru, ia legatura cu colegul neo_andersson de aici de pe forum, el te poate ajuta atat cu retrofit-ul, cat si cu informatii suplimentare.

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

Optiunea de "Internet" de fabrica se conecteaza printr-un modul ce contine un SIM (cu nr de Germania, in cazul tau (si al meu)), care nu functioneaza in roaming. Deci nu te mai chinui, ca n-o sa-l faci sa mearga in felul asta niciodata.

 

Optiunea #2 este aceea de a te conecta utilizand telefonul mobil, prin bluetooth, insa pt asta ai nevoie de un alt modul (Combox), care nu stiu daca il ai sau nu. Se poate face retrofit pt acest lucru, ia legatura cu colegul neo_andersson de aici de pe forum, el te poate ajuta atat cu retrofit-ul, cat si cu informatii suplimentare.

 

multumesc o sa incerc sa iau legatura cu cine mi ai recomandat, o zi buna

Link to comment
Share on other sites

Vodafone nu ofera servici de Hotspot si nici de Voip. Trebuie sa le ceri expres acest lucru si costa mai mult.

Sau iti iei o cartela de orange unde nu ai restrictii, sau poate internet mobil de la rds.

 

Bft.

Ps: Si eu am iphone 4s, orange merge, vodafone nu.

 

Sent from ĂŻÂŁÂż New iPad using Tapatalk

Edited by Dr.Cipry
Link to comment
Share on other sites

@ Dr.Cipry : Total fals. Optiunea "Personal Hotspot" sau "Internet Tethering" este GRATUITA la Vodafone si se activeaza la cerere in urmna unui apel la Serv. Clienti. La Orange costa 4 euro/luna deoarece este o optiune suplimentara pentru iPhone.

 

La Orange este o aberatie daca ma intrebi pe mine deoarece pentru iPhone ei percep acest tarif doar pentru ati trimite mesajul de configurare pentru APN. Daca scoti cartela si o bagi in orice alt telefon, merge fara probleme optiunea de HotSpot. Concluzia este ca ORANGE RO te taxeaza 4 euro/luna pentru toata durata contractului DOAR pentru ca iti trimite O DATA un SMS cu setarile de APN pentru Hotspot pe iPhone.

 

@ marius_gin : da-mi ultimele 7 cifre din seria ta de sasiu si iti spun ce se poate face cu internetul.

Edited by neo_andersson
Link to comment
Share on other sites

Poate ai dreptate cu hotspot la vodafone, dar pentru servicii Voip se plateste suplimentar la Vodafone ( nu poti folosi viber si alte tipuri de conferinte video sau audio pe internet )

 

In alta ordine de idei, la orange nu se plateste nimica, am 2 iphone-uri in familie, un 4 si un 4S eu, neverloock amandoua, cumparate la liber din UK, nu platesc nimica in plus si pot folosi hotspot. Hotspot la orange e tot timpul activat pe orice internet ai de la orange fara nimica in plus. Pot sa iti demostrez cand vrei.

 

Nu exista optiune suplimentara pentru iphone la orange ca sa folosesti hotspot, vorbesti prosti. Iti arat APN cand vrei sa vezi ca e la fel ca la alte telefoane, adica apn: net si merge fara probleme.

 

http://img.tapatalk.com/d/12/10/02/dahagenu.jpg

 

Sent from ĂŻÂŁÂż New iPad using Tapatalk

Edited by Dr.Cipry
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce sa zic, ma gandesc ca daca e locked in retea vine deja cu setarile cand il cumperi...

 

Nu am testat cu cele blocate, dar totusi imi vine greu sa cred ca au facut ei a ceva. Poate asa ai avut abonamentul de atunci si nu stiai de la bun inceput ca nu ofera hotspot la abonamentul respectiv. Sincer nu stiu cum is abonamentele speciale pentru iPhone, eu am un abonament Pantera 12 de multi ani, doar l-am bagat si am trecut apn: net. Merge fara probleme.

 

Nu stiu daca urmaresti idevice.ro, nu am auzit pe nimeni sa se planga de hotspot la orange, doar la vodafone ( dupa cum ziceai se pare ca nu vine activat, trebuie sa il activezi )

 

 

Sent from ĂŻÂŁÂż New iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Salutare la toata lumea.

 

Am si eu aceeasi problema, daca fac update la Servicii nu este problema si se conecteaza prin iPhone la net, insa cand vreau sa conectez functia internet imi zice ca nu e disponibil in aceasta tara.

Stie cineva rezolvarea?

 

Merci anticipat.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Poti sa imi spui te rog unde sa umblu la codare sa elimin problema cu tara? Imi apare ca acest serviciu nu este disponibil pt tara mea, respectiv Romania. Sa il pacalesc cu un VIN din alta tara care are deja internet activat sau care e solutia?

Merci anticipat

 

oficial nu este nici o rezolvare in Romania, esti in tara gresita.

neoficial se poate recoda Combox-ul si va merge si internet-ul.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.