Jump to content

Mufa senzor presiune rampa


srb_alex

Recommended Posts

Am probleme cu fierele incercuite in poza cu rosu si vreau sa tai partea unde s-a fisurat firul si sa-l reintroduc in mufa. Am incercat dar m-am lasat bagubas pentru ca nu am vrut sa stric mufa degeaba, a desfacut cineva mufa din fire ca sa stiu la ce sa ma astept sau trebuie sa cumpar alta?

post-18923-0-19535000-1349345807_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

In principiu, in acea mufa, firul este sertizat pe un teminal metalic. Ca sa scoti acel terminal trebuie sa afli cum este tinut el in conector. E posibil sa aiba niste sau o clema metalica arcuita care trebuie apasata cumva ca sa fie posibila extragerea terminalului. Deasemenea, cred ca mai exista si un sistem de blocare secundar care tine terminalii pe conector. In plus, ca sa poti scoate terminalul respectiv, trebuie scos in prealabil si izolatorul din silicon care etanseaza firul.

Nu te astepta sa gasesti usor de cumparat acea mufa. La magazinele de piese auto sigur nu vei gasi, iar la dezmembrari putini sunt dispusi sa taie de pe instalatie un singur conector.

 

Solutia "quick and dirty" ti-a oferit-o Gicone.

Edited by djtaotao
Link to comment
Share on other sites

Am avut si aceeasi problema la 318 d, eu le-am cositorit atunci..

 

de curiozitate care erau simptomele la tine de ti-ai dat seama ca sunt rupte sau ai vazut pur si simplu?

 

In principiu, in acea mufa, firul este sertizat pe un teminal metalic. Ca sa scoti acel terminal trebuie sa afli cum este tinut el in conector. E posibil sa aiba niste sau o clema metalica arcuita care trebuie apasata cumva ca sa fie posibila extragerea terminalului. Deasemenea, cred ca mai exista si un sistem de blocare secundar care tine terminalii pe conector. In plus, ca sa poti scoate terminalul respectiv, trebuie scos in prealabil si izolatorul din silicon care etanseaza firul.

Nu te astepta sa gasesti usor de cumparat acea mufa. La magazinele de piese auto sigur nu vei gasi, iar la dezmembrari putini sunt dispusi sa taie de pe instalatie un singur conector.

 

Solutia "quick and dirty" ti-a oferit-o Gicone.

 

Mersi. Iti dai seama ca prima data incerc sa vad daca reusesc sa o desfac dar la prima vede nu este usor mai ales ca si plasticele din interior sunt sensibile. Bine nu-mi dau seama daca sunt rupte in interior sau doar cauciucul. Poza din attach este pur informativa.

Edited by srb_alex
Link to comment
Share on other sites

Daca reusesti sa desfai mufa si sa mai ramana "intreaga" atunci o sa vezi cum sunt firele sertizate. Posibil sa permita o singura sertizare, adica nu prea ai cum sa inlocuiesti firul respectiv. Daca e prin papuci te-ai scos, ramane sa poti sa o desfaci fara sa o strici. Edited by CatuXXX
Link to comment
Share on other sites

mie imi tremura motorul aiurea...si dupa o vizita la bavaria si un deviz de vreo 2000 de euro am ajuns la un nene un pic mai priceput care s-a prins ca e ceva in neregula cu mufa, adica motorul mergea aiurea si la un moment dat a pus mana pe mufa/fire si si-a revenit. cand s-a uitat mai bine a vazut firul ciuruit. nu mai stiu exact pe tester ce erori dadea, dar asta a fost rezolvarea la mine, lipirea firului. stiu ca nu e ok dar imi aduc aminte ca am cautat si eu atunci mufa si nu am gasit.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.