Jump to content

O noua posibila decizie in legatura cu taxa auto


adriang

Recommended Posts

se poate, am vorbit cu un tip, omul a zis ca are deja clienti.

Tipul ia doar un avans de 1 mil sa deschida actiunea si restul doar in caz de succes, deci e destul de sigur pe el.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

In teorie totul se poate. Dar ramane de vazut, cert este ca motivul pentru care pana acum se castigau procesele, nu mai este valabil.

 

cand vb cu ei ,toti astia se lauda ca ei castiga sigur, iar cand ii intrebi un pic si le spui cate ceva se balbaie. nu cred ca se mai castiga nici taxa veche, nici cea noua.

Link to comment
Share on other sites

sunt cazuri unde a crescut , sunt cazuri unde a scazut

 

dar samsarii sa faca protest ca nu mai pot face business ,(a se citi specula)pentru care nu platesc nici o taxa nimic mi se pare absurd

 

si si mai absurd mi se pare sa pui asta in ziar

 

maine urmeaza sa iasa camatarii in streada ca e prea mica dobanda la banca si ei nu mai pot face afaceri, wtf?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Am "decupat" din OUG privind timbrul de mediu trei citate, anume:

 

(1)

Art. 3 - Timbrul se aplica pentru autovehiculele din categoriile M1 [...] cu exceptia: [...]

c) autovehiculelor destinate a fi utilizate de catre fortele armate, fortele de securitate a statului, de politie, de jandarmerie, de politia de frontiera si de pompieri.

 

(2)

Art. 4 - Obligatia de plata intervine o singura data astfel:

a) cu ocazia inscrierii in evidentele autoritatii competente, potrivit legii, a dreptului de proprietate asupra unui autovehicul de catre primul proprietar din Romania [...]

 

(3)

Art. 4 - - Obligatia de plata intervine o singura data astfel: [...]

c) cu ocazia transcrierii dreptului de proprietate asupra autovehiculului rulat si pentru care nu a fost achitata taxa speciala pentru autoturisme si autovehicule, taxa pe poluare pentru autovehicule sau taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, potrivit reglementarilor in vigoare la momentul inmatricularii.

Rezulta urmatorul rationament:

 

Atunci cand o institutie a statului (armata, politie, securitate si celelalte enumerate in OUG) vinde un autovehicul care ii apartine si care a fost inmatriculat fara plata timbrului conform (1), cumparatorul nu se afla in situatia (2) - deoarece primul proprietar a fost acea institutie a statului, ci in situatia (3).

Dar din (3) rezulta ca noul proprietar (cumparatorul) nu are obligatia de a plati timbru, desi acesta nu a fost platit de catre primul proprietar in baza exceptiei (1). Toate taxele enumerate la (3) sunt cele dinaintea timbrului.

 

Deci cine cumpara un autoturism de la o institutie a statului roman care a fost scutita de timbru nu va trebui sa plateasca timbru pentru acea masina.

 

In concluzie, exista o categorie de autoturisme, anume cele apartinand institutiilor statului roman enumerate la (1), pentru care se acorda un tratament preferential pe piata, tratament care nu se aplica si in cazul autoturismelor similare provenite din alte state ale UE.

Altfel spus, daca cetateanul roman X cumpara un autoturism (avand prima inmatriculare post OUG) de la Politia Germana va plati timbru, dar daca il cumpara de la Politia Romana nu va plaiti timbru.

Asta contravine reglementarilor europene, deci s-ar putea castiga in continuare procese.

Edited by aitilop
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

eu am prima infatisare pt BMW-ul din imagine la 1 APRILIE sper sa nu am parte de o pacaleala

mentionez ca am depus dosarul de anul trecut la inmatriculare fara taxa

stie cineva cum sta treaba se mai dau castig de cauza sau nu?

Link to comment
Share on other sites

Daca ai depus anul trecut castigi 100%. Poti sta linistit. Si eu am castigat anul asta pe dosarul depus anul trecut in noiembrie.

sper sa castig ca altfel e belea mare pt ca BMW-ul asta va mai sta in curte si at mai bine il vand pt ca in vara asta chiar nu mai am bani de bagat in el ca tre sa-mi schimb ceva utilaje si iar nu mai merg in concediu in vara asta ca nu am cu ce

Link to comment
Share on other sites

Deci intra taxa in 15?

 

Au gasit prostii, gunoaiele astea de politicieni, viata de corvoada ce duc romanii... Ma intreb de ce am ajuns niste oi, nu mai exista un Tudor Vladimirescu.. zicea cineva pe un blog, ca ar trebui judecati astia pentru genocid, fu**-i in gura de hoti. Nu e vb numai de taxa, azi maine pun si impozit pe aerul respirat. Am impresia ca deja au pus impozit forfetar 3% pt firme.

Link to comment
Share on other sites

Deci intra taxa in 15?

 

Au gasit prostii, gunoaiele astea de politicieni, viata de corvoada ce duc romanii... Ma intreb de ce am ajuns niste oi, nu mai exista un Tudor Vladimirescu.. zicea cineva pe un blog, ca ar trebui judecati astia pentru genocid, fu**-i in gura de hoti. Nu e vb numai de taxa, azi maine pun si impozit pe aerul respirat. Am impresia ca deja au pus impozit forfetar 3% pt firme.

 

 

Din posturile pe care ti le-am mai citit tu inca speri ca asta este o o gluma sau ca nu va intra in vigoare legea...:laugh: e, din pacate trebuie sa accepti realitatea nu tocmai favorabila noua.:(

Logic ca va intra, si asa cum va intra in vigoare la fel nu se va intampla nimic, si-o sa ramana mult si bine pana isi va da cineva seama ca nu e-n regula si va intenta vreun proces pe la CEJ; binenteles ca in tot acest timp, piata auto sh va fi la pamant, doar cele noi sa mai miste ceva pt ca vor fi destui care vor spune "masina noua e masina noua si nici nu platesc taxa mare".

Link to comment
Share on other sites

Eu astept ziua in care oamenii vor iesi in strada cu zecile sau sutele de mii. Nu pt un cacat de taxa, ci pt toate furturile, tepele jegosilor si pentru toti oamenii care merg pe strada cu capul in pamant care muncesc o viata cinstit si nu au nimic la final (ma refer bineinteles la romanul de rand).
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu astept ziua in care oamenii vor iesi in strada cu zecile sau sutele de mii. Nu pt un cacat de taxa, ci pt toate furturile, tepele jegosilor si pentru toti oamenii care merg pe strada cu capul in pamant care muncesc o viata cinstit si nu au nimic la final (ma refer bineinteles la romanul de rand).

 

 

Ohoooooo....:hyper: stii cum se spune p-aici: "aspeta e spera"!!! Asteapta mult si bine pana va mai iesi romanul in strada. Pt caderea comunismului, romanului i-a trebuit mai bine de 24 de ani ca sa-l elimine (vorba vine, ca si la ora actuala mai avem comunisti la putere), paradoxal anul asta trec alti 24 de ani dar de data asta nu se va intampla nimic, cred ca pt a-i da jos p-astia trebuie sa treaca vreo 50 de ani.

Edited by Catalin BMW
Link to comment
Share on other sites

stie cineva daca am o masina inmatriculata in romania cu taxa de poluare platita, si o vand in germania, imii pot recupera taxa inapoi,

si daca da pe care o primesc pe cea de poluare sau timbrul asta nou care e acum in vigoare.

Link to comment
Share on other sites

 

E cam kk-maka cu petitia aia, observ ca iti da voie sa semnezi de cate ori vrei, indiferent de adresa de mail...pai daca e asa, ma pun intr-o zi si pot s-o semnez de 100000 de ori, si ce rezolv cu asta? am inteles ca este nevoie de peste 100000 de semnaturi, pai asa poate sa semneze o persoana pt restul, si gata...dar asta inseamna ca a semnat 100000 de oameni?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.