Jump to content

Cumpar BMW


Calin SL

Recommended Posts

1. Poti sa oferi vreo garantie de orice fel privind plata ratelor? Daca, de exemplu, dupa rata 2 spui ca nu iti mai permiti sa platesti, sau cauti scuze invocand probleme tehnice mai mult sau mai putin reale ale masinii?

 

2. Ti-ar conveni ca masina sa fie pe numele tau (deci sa se faca vanzarea propriu-zisa) numai dupa ce termini de achitat integral ratele?

Link to comment
Share on other sites

Poate ca tu esti de buna credinta, dar de obicei chestiile astea cu masina vanduta in rate e teapa cu tz mare.

 

Am vandut si eu o masina pe buna credinta, cu avans si act notarial, restul urmand sa ii primesc in urmatoarele luni si teapa, ala nu mai raspunde. Masina, din punct de vedere legal, e a lui din momentul in care am semnat contractul. Trebuie sa se rezolve pe cale judecatoreasca, ceea ce implica bani cheltuiti si timp pierdut, plus ca se lungeste foarte mult.

 

E o tara mica .Sunt destule parcuri care dau masini "cu buletinul" la propriu.Nu ti-ai platit rata la masina doua -trei luni la rand ? poti sa ai surpriza ca dimineata sa n-o mai gasesti in fata blocului.

 

Asta sa o crezi tu. A doua zi te cauta politia si iti intocmeste dosar pentru furt. Am un prieten care si-a recuperat ATVul in felul asta si i s-a intocmit dosar penal, si lui si prietenului care l-a ajutat sa il transporte pe platforma.

 

In Romania nu prea merge cu "buna credinta".

Link to comment
Share on other sites

Daca actele s-ar finaliza dupa achitarea tuturor ratelor, atunci nu ar mai fi riscul atat de mare.

 

Oricum nu cred ca se preteaza la valori asa mici. Mai bine te imprumuti la un prieten de 2000 euro si-i returnezi banii intr-un an sa zicem.

 

Sau si mai simplu...daca ai 3000 euro, cumpara-ti masina de 3000 euro :D De ce sa te intinzi mai mult decat ti-e plapuma?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.