Jump to content

Formula Truck - fara frane la 190km/h


ionatan

Recommended Posts

 

S-a intamplat sambata trecuta, in campionatul brazilian de camioane - viteza pe circuit, denumit Formula Truck, in calificari, la Guapore. Camionul Volvo al echipei Motorport DB, pilotat de Diumar Bueno, a ramas fara frane, pe cand rula cu aproape 190 km/ora!

 

Cum s-a terminat totul este lesne de imaginat, iar imaginile vorbesc de la sine: dupa ce aproape ca si-a luat zborul, pe o traiectorie rectilinie si fulgeratoare, camionul a spulberat un parapet si pur si simplu... a disparut in decor! Mastodontul a fost distrus complet, brutala incursiune in decor sfarsindu-se cu o cadere in gol de la 15 metri.

 

Paradoxal, pilotul a scapat, totusi, ieftin: fracturi ale ambelor picioare si la bratul drept si o taietura la limba. Iar pe intreaga durata a operatiunilor de salvare, Diumar Bueno a ramas constient! Sau, daca vreti, s-a nascut a doua oara. Si ce noroc ca in acea zona nu erau amplasate tribune!...

 

Sursa: 24auto.ro

Edited by ionatan
Link to comment
Share on other sites

din cate stiu, cel putin cele din cursele din Germania, sunt limitate la 170km/h, tocmai din aceste motive, dar probabil asta ajunsese la 190 ajutat si de inertia uriasa pe care o are, dupa ce a ramas fara frane..dar la capitolul siguranta sunt la fel de sigure ca si cele din DTM...e impresionanta oricum puterea dezvoltata, MAN-urile dezvolta peste 1000cp si 6000NM :wacko:...e si asta un sport cu motor:)

 

eu spre exemplu nu gasesc nimic deosebit la cursele alea de motociclete KTM, redbull, unde se lupta cu ele sa treaca peste tot felul de bolovani si alte obstacole din astea cand mai tot timpul cara motocicleta aia in spate decat ii cara ea pe ei...nu vad unde e distractia...

Link to comment
Share on other sites

mi se par mai spectaculoase cursele de camioane decat multe alte genuri de curse care se dau pe la tv

 

de exemplu la formula 1 adorm cel mai repede.cacat,face unul o depasire la 30 de tururi monotone.sau se castiga pe strategii la boxe,de parca e joc de sah

 

americanii ne dau lectii la ce inseamna spectacol

Link to comment
Share on other sites

din cate stiu, cel putin cele din cursele din Germania, sunt limitate la 170km/h, tocmai din aceste motive, dar probabil asta ajunsese la 190 ajutat si de inertia uriasa pe care o are, dupa ce a ramas fara frane..

 

nu am inteles cum a accelerat de la 170 la 190 din inertie, te rog sa imi mai explici o data

Link to comment
Share on other sites

@mik15,1400 cp are Mann-ul cel mai fasnet care participa in campionat.

Oricum,masiniile au legat de clasa din care provin(camioane),doar infatisarea si marimea.Sunt veritabile masini de curse cu tehnologie de ultimul moment.E si o forma de reclama,pt ca cine detine suprematia in domeniu transporturilor rutiere, o duce bine.Nu am auzit niciodata ca:Mercedes,Mann,Scania,Volvo,Renault etc..sa aiba probleme cu vanzarile.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.