Jump to content

probleme geam electric


iulyvip

Recommended Posts

salutare!!! am si eu o problema cu geamul electric de la pasager: il dau in jos iar cand sa il dau in sus caraie nush ce acolo inauntru si nu se ridica, caraie ca si cum ar fi vreun motoras. nush ce sa fac si cum sa procedez.......adica trebuie sa dau fata de portiera jos si sa vad ce este. ajutati-ma cu un sfat va rog!!!
Link to comment
Share on other sites

da si tu fata de usa jos si o sa vezi , asta daca nu ai dat o deja , apoi da cu niste vasilina pe toate alea pe acolo care implica chestia asta

 

inca nu am dat fata jos......o sa o dau maine si o sa vad care e problema, merci tare mult de raspuns!!!

Link to comment
Share on other sites

da si tu fata de usa jos si o sa vezi , asta daca nu ai dat o deja , apoi da cu niste vasilina pe toate alea pe acolo care implica chestia asta

cu asa sfaturi de profesionist, e super usoara mecanica ...

 

@iulyvip, vezxi ca ti s-a rupt o clema care fixeaza macaraua de geam

 

uite cum o rezolvi simplu si eficient:

 

http://www.impee.co.uk/windowregulator_repair.htm

Link to comment
Share on other sites

salut am avut si eu aceiasi problema si sa rezolvat foarte simplu

in general e de vina macaraua sunt foarte slabe si multa lume se plange de ele la mine era rupta acea bucata care culiseaza pe sina macaralei nu sa mai putut repara si a trebuit sa cumpar una noua 300lei a costat. Cel mai sigur desfa fata de usa si vei vedea atunci. vad ca este pus un tutorial cum sa desfaci usa insa ai grija sa nu scoti air-bag ul, sar putea sa ramai cu o eroare de la el si doar pe calculator o mai scoti, si mai este acel material izolant ca un burete subtire lipestel bine la loc dupa ce termini ca la prima ploaie sa nu ramai mirat ca gasesti apa in masina.

succes si spor la treaba

Link to comment
Share on other sites

ai o clema rupta, clema aia tine geamul pe cabluri, cand se rupe geamul nu mai sta in pozitie, adica cade pe o parte.

in principiu, daca ai ceva inclinatie spre surubaiala, nu e mare lucru, desfa fata interioara a usii, capitonajul, putina grije la iala, cu un cuter taie masticul cu care a prins buretele de izolare pe tabla si ai grije sa nu murdaresti cu praf masticul ca sa se lipeasca la loc - eventual poti sa-l incalzesti la lipire. apoi cum s-a mai spus nu demonta airbagul, sau mia bine zis nu-l deconecta de la fire. Si asa o sa vezi clem ele cu pricina si atentie la schimbat, daca le schimbi tu, ca unoele au o pozitie de lucru mai ciudata.

bafta!

Link to comment
Share on other sites

sincer va multumesc tuturor pt sfaturi...!!! noroc ca nu m-am apucat ieri sa desfac ca nu aveam nimik, acum sunt in italia iar cand o sa fiu pregatit si sa mai am si putin liber cred ca ma apuc sa dau jos cu atentie si dupa de abia sa ma duc sa achizitionez piesa(care o fi ea). inca o data multumesc pt toate sfaturile. sunteti de mare ajutor!!! :goodjob:
Link to comment
Share on other sites

apropo vezi la macara unde vine prins motorul geamului ca este o roata pe care este infasurat cablul de otel la mine cum sa rupt clema cablul nu se mai infasura cum trebuie si sa indoit s-au desprins litele din el. cand incerci sa deschizi geamul cred ca face galagie scartaie urat.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.