Jump to content

discutie la Bmw Filaret


Myx

Recommended Posts

! salut ! Am fost azi la Filaret pt a cumpara o valva pcv si pt a ma lamuri daca uleiul pe care l-am bagat eu in cutie este cel corespunzator ! a urmat o discutie interesanta cu acel " inginer " care era la biroul de piese care m-a bagat in ceata

EU ---- AM SCHIMBAT ULEI LA CUTIE .,..am pus 75-90 sintetic MOBIL ..

El ......De ce ?

EU .....Asa am considerat eu !

El -----Era ulei long life ...bla bla ...in fine ..corect

Eu ----Pot afla dupa catalog daca 75=90 e ulei ok pt cutia mea ??

El .....Pai nu prea ..noi avem pe coduri ...doar ulei BMw

Eu ...refuz sa cred ca nu stiti daca uleiul pe care il bagati e sintetic sau semi

El ..Stai putin ...(pleaca in service ) ..

El ok ...deci nu stim ..

Eu ...?????

El ...Pai da ..nu stim ..oricum trebuie data jos baia !...

Eu ..Ce baie domle ...La cutie ..nu la motor

Eu ...In fine ...daca nu stiti ...am sa iau 1 L de ulei ..oricum intra doar 1,05 ...

El ...Cum doar 1,05 L ???..Nu cred .,...Mai mult ..Dar putem verifica ...daca dam jos baia !..

Eu ...?????????????????????????@#^%$*(&

EL ....Domle oricum puteti face praf cutia ..sa se strice sa se umple de pilitura !..( asta in conditiile in care el vorbea de o anumita " baie " si nu stia cat ulei intra in cutie !)

Eu ...Ok multumesc,,,,

 

Si am plecat asa ..nu stiam daca sa rad sau sa ma enervez ...intr-un final m-am enervat si mi-am cumparat bujii ( de la alt magazin ) ..

Asa ca trageti voi concluzia ..daca eu pot intelege ceva din discutia asta !..

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

De fapt ce vrei sa zici? E unul acolo cu care nu te-ai inteles din unul ( sau mai multe ) din urmatoarele motive:

1. era pe dinafara problemei;

2. Nu intelegea bine despre de este vorba;

3. Facea pe "nestiutorul" intentionat;

4. Avea o "bad day" si nu avea chef de nimic.

 

Pai oameni ca el intalnesti in toate service-urile...nu numai la Filaret..

 

Care e problema cu alte cuvinte???

Link to comment
Share on other sites

niciodata in viata ta nu cataloga un service dupa comportarea unuia dintre mecanici sau ingineri..

la service Filaret sunt cativa baieti foarte destepti si foarte priceputi ... si service ul a creat oameni care acum lucreaza la AB in baneasa.

chiar daca ai ultimul model de bmw trebuie sa fii un tip bine crescut si civilizat cu oamenii ... nu un " smecher" plin de figuri .. si cand te urci la volan iti sare in ochi becul de la benzina aprins

Link to comment
Share on other sites

nu am facut nici o catalogare ....si sunt convins ca exista si baieti destepti si priceputi ..si chiar pot sa accept ca cineva are o bad day ....ideea e ca ma asteptam sa aflu niste raspunsuri si am intrat mai tare in ceata !...Si eram la BMW ..no offence !....Trebuia sa plec cel putin cu o recomandare !
Link to comment
Share on other sites

nu am facut nici o catalogare ....si sunt convins ca exista si baieti  destepti si priceputi ..si chiar pot sa accept ca cineva are  o bad day ....ideea e ca  ma asteptam sa aflu niste  raspunsuri si am intrat mai tare in ceata !...Si eram la BMW ..no offence !....Trebuia sa plec cel putin cu o recomandare !

177384[/snapback]

suntem in Ro .. mai avem mult de invatat ... noi ca romani .. pana sa ne comportam ca niste "europeni".. asta e !daca erai in Germania si mergeai la Reprez. acolo se comportau altfel ... dar vezi tu Filaret bmw e doar un service . nu mai are licenta bmw deocamdata !

Link to comment
Share on other sites

Si am plecat asa ..nu stiam daca sa rad sau sa ma enervez ...intr-un final m-am enervat si mi-am cumparat bujii ( de la alt magazin ) ..

Asa ca trageti voi concluzia ..daca  eu pot intelege ceva din discutia asta !..

177372[/snapback]

Tragem concluzia ca faci urat cand te enervezi - iti cumperi bujii :blink:

Link to comment
Share on other sites

sincer va zic ..... cam aceeasi treaba cum ca habar n'au ce ulei sa bag in cutie am avut'o si la Augsburg.... deci am decis cand oi face schimbul de ulei la cutie ( cand oi avea timp si chef ) ma duc la Filaret.... pt ca am vb cu cineva in masura sa stie ce si cum..... si mi'a zis ca trebuie bagat ulei in concordanta cu, culoarea etichetei de pe cutie... sau in functie de lipsa ei :blink: .... so ..... cam asta e treaba.... sau cel putin imi da ulei recomandat pt cutia mea chiar daca nu il schimba ei :)
Link to comment
Share on other sites

@bogdanbalasa...cum sa nu cataloghezi un service dupa oamenii care lucreaza acolo??? Pe tine ce te intereseaza sa arate locul bine si sa fie dotat sau sa iti lasi masina cuiva in care ai incredere si care nu iti spune de baie de ulei cand tu il intrebi de cutie...Poate pentru tine is alte lucruri mai importante decat sa iti faca masina cum trebuie...oricum daca ala era inginer vai si amar
Link to comment
Share on other sites

@bogdanbalasa...cum sa nu cataloghezi un service dupa oamenii care lucreaza acolo??? Pe tine ce te intereseaza sa arate locul bine si sa fie dotat sau sa iti lasi masina cuiva in care ai incredere si care nu iti spune de baie de ulei cand tu il intrebi de cutie...Poate pentru tine is alte lucruri mai importante decat sa iti faca masina cum trebuie...oricum daca ala era inginer vai si amar

177660[/snapback]

am spus " comportarea unui angajat" .. acolo lucreaza "super baieti ".. deci daca unul la magazie e mai ciudat intr o zi .. asta nu inseamna ca e service ul de vina .

in privinta mea .. eu vb frumos si respect oamenii si la randul lor oamenii ma respecta si ma trateaza frumos .. pun intrebari pertinente si intotdeauna primesc raspunsuri pe masura . punct .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.