Jump to content

Antigel bmw e90


alinys

Recommended Posts

Salut.De 10 luni, cand am cumparat masina,nu stiu ce nivel a avut la antigel,dar acum imi da in bord colant level to low.Am desfacut borcanu acela si este gol complet.Oare de ce so fi consumat?Pierd pe undeva?

Si inca ceva unde gasesc codul pentru antigel sau de care sa cumpar, ce culoare?

Link to comment
Share on other sites

Cumpara antigel original, cel mai bine. Vine in bidoane de 1.5L si este albastru la culoare. Eu am dat ~50 Lei pe un bidon la Bavaria, pe forum cred ca poti gasi si mai ieftin.

Poate ar fi cazul sa-l si inlocuiesti, daca nu ai facut asta niciodata, mai ales ca bate iarna la usa acum :)

Link to comment
Share on other sites

Poate ar fi cazul sa-l si inlocuiesti, daca nu ai facut asta niciodata, mai ales ca bate iarna la usa acum :)

Pai tre sa completeze. Tu il inlocuiesti pe tot din cand in cand? Daca e la nivel e ok,n-ai de ce sa umbli.

 

Alin , in borcanul ala e putin antigel....poate n-o fi lipsa decat 1L max. Completezi si vezi pana cand se ridica plutitorul la max.

Link to comment
Share on other sites

Pai tre sa completeze. Tu il inlocuiesti pe tot din cand in cand? Daca e la nivel e ok,n-ai de ce sa umbli.

Mai trebuie si schimbat complet din cand in cand, cel putin asa zice producatorul (3ani, parca).

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

Nah, nici eu, dar face acum 3 ani masina. Cred ca o sa cumpar un test din ala sa vad la cat ingheata antigelul, si daca-i ok il mai las si eu.

 

@alinys - daca vrei sa completezi, ar fi bine sa completezi cu amestec 50% antigel, 50% apa distilata pt. a mentine un punct scazut de inghet, nu doar cu antigel.

Link to comment
Share on other sites

Am comandat antigel original bmw.Ajunge joi. Pai in borcanu acela nu se mai vede deloc decat foarte foarte putin.Oare cat o intra?

Sa-l bag diluat sau sa-l bag concentrat?Cum e mai bine?Ma gandesc ca daca il bag concentrat creste si punctul de inghet nu?

Link to comment
Share on other sites

Am comandat antigel original bmw.Ajunge joi. Pai in borcanu acela nu se mai vede deloc decat foarte foarte putin.Oare cat o intra?

Sa-l bag diluat sau sa-l bag concentrat?Cum e mai bine?Ma gandesc ca daca il bag concentrat creste si punctul de inghet nu?

Baga 50% antigel si 50% apa.

 

Daca nu pui si apa in el, ingheata mai repede.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Baga 50% antigel si 50% apa.

 

Daca nu pui si apa in el, ingheata mai repede.

 

Poftim ?! :smile: Te rog sa-mi explici si mie cum ingheata mai repede daca nu pui apa-n el...

 

alinys Pe fiecare sticla scrie la cat ingheata, sunt de -35 precum si de -70. Acum depinde de zona in care esti, il diluezi cu apa distilata cat sa ramai peste temperatura minima ce e prin zona ta. De exemplu la mine in Maramures sunt temperaturi chiar si de peste -20, eu voi pune unul ce ingheata la -35 curat, nediluat sau unul de -70 diluat.

Edited by scubli
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@scubli - citeste o eticheta de antigel original si te vei convinge ca nu este mentionat niciun punct de inghet si se recomanda amestec 50:50 cu apa distilata.

Acum fiecare e liber sa-l foloseasca in ce mod crede de cuviinta :)

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.