Jump to content

E90 330d LCI vs E60 530d LCI


buldy

Recommended Posts

Mare dilema mare. Sunt in cautari de masina si m-am oprit la doua modele, E60 530d LCI si E90 330d LCI, cele din linkul de mai jos:

 

E90 330d LCI

E60 530d LCI

 

Eu sunt inclinat spre E90 330d in special datorita motorului N57 fabricat din aluminiu, mai performant si datorita cutiei automate. In schimb 530d are scaune sport, head-up display, e mai confortabila dar are un mare minus din punctul meu de vedere - e manuala. Ambele masini sunt Euro 5 deci taxe mici de inscriere. In concluzie, cum nu ma pot decide singur, astept sugestii cu argumentari bineinteles. Un lucru care il urmaresc este echilibrul dintre putere si confort si mi-e teama ca suspensia de pe E90 sa nu fie prea dura.

Edited by buldy
Link to comment
Share on other sites

De fapt am cautat si se pare ca sunt cam singurele cu euro 5 care sa corespunda cat de cat cu dorintele mele in materie de optiuni si km. Sunt putin in dubiu la E60 daca e euro5 deoarece am mai gasit si alte E60-uri din 2009 care au Euro 4 conform site-ului mobile.de. Despre E90 sunt sigur ca are euro 5 pentru ca are motorul de generatie mai noua. Edited by buldy
Link to comment
Share on other sites

E o alegere subiectiva. Obiectiv privind e60 este mai confortabila si mai scump de intretinut. e90 este oarecum mai sportiva, mai putin comoda dar mai fun. Nu prea poti compara e90 cu e60, sunt clase diferite si conteaza ceea ce iti doresti sau ce nevoi ai tu pentru a putea face alegerea :flowers:
Link to comment
Share on other sites

Si din pmdv tot 5 as alege, mai spatios, mai confortabil, mai estetic fata de e90 (aici sunt subiectiv, adica mie imi place mai mult cum arata un e60 fata de un e90); + de asta, sa fim seriosi, ok 3 este mai sportiv dar acum nu cred ca iesi cu ea pe circuit sa vezi ce poate...totusi vbm de un diesel + cv automata = confort, de unde atata sportivitate? daca vorbeam de un 330i sau 335i cu manuala si suspensie sport,+un pachet M performance atunci era cu totul altceva. Parerea mea.:thumbsup:
Link to comment
Share on other sites

arata bine amandoua :)

eu am plecat dupa masina dupa e90 si m am intors cu e60

 

am mers cu ambele modele cateva mii de km buni.. ca si concluzii:

seria 5:

-e mai mare, mai comod, mai confortabil

seria 3:

-e mai compact, mai sportiv, mai rigid, mai mic

 

acu tu stii pentru ce iti trebuie ;)

Link to comment
Share on other sites

Si eu am fost pus in aceeasi dilema cand mi-am luat masina. Am ales E90 si nu regret.

E90-ul gasit de tine are si motorul mai nou, are si cutie automata ... eu pe el as merge. Nu este deloc rigida suspensia (poate doar de la runflat-uri), dar nici nu te leagana, ca-n E60.

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

Hmmm, trebuie sa recunosc ca sunt foarte indecis. Totusi, suspensia la E90 e atat de rigida? Amandoua masinile stiu ca au acelasi tip de suspensie.

 

Depinde si de tipul suspensiei,daca e standard sau sport, si la capitolul rigiditate isi mai are contributia si rotile, deci sunt mai multi factori ce contribuie la rigiditatea sau elasticitatea unei suspensii.

Link to comment
Share on other sites

De fapt am cautat si se pare ca sunt cam singurele cu euro 5 care sa corespunda cat de cat cu dorintele mele in materie de optiuni si km. Sunt putin in dubiu la E60 daca e euro5 deoarece am mai gasit si alte E60-uri din 2009 care au Euro 4 conform site-ului mobile.de. Despre E90 sunt sigur ca are euro 5 pentru ca are motorul de generatie mai noua.

 

Doar cele de 245cp sunt E5,la X5/X6 cel putin asa este.

 

 

Eu zic sa mai cauti,spre ex: 530d x-drive 235cp,automat,92500km,garantie,dotari destul de multe - 22490e (pret de reprezentanta)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.