Jump to content

Prezoane roti X5


Courage

Recommended Posts

Am X5 cu roti de la Hamann, asa am cumaprat masina.

Azi am vrut sa pun setul de roti de iarna (standard BMW 19") si noroc ca omul de la service a vazut la timp...

Jantele mele Hamann sunt cu distantiere -> Prezone mai lungi -> Am nevoie de prezoane standard BMW. (4 seturi)

 

Intrebari de miez de noapte:

 

- de unde dracu le cumpar? Oare BMW le are pe stoc?

- exista pe Okazii multe de vanzare, dar nu de la X5/6, ci sedan etc.

Oare sunt acelasi prezoane ca dimesiuni?

Link to comment
Share on other sites

Pai probabil are distantiere pentru ca jantele Hamann au alt ET, deci cele originale vor iesi mult afara daca lasa distantierele.

 

La orice vulcanizare serioasa, gasesti de vanzare prezoane pe toate marimile posibile, ma refer la cheia cu care se desurubeaza, lungime, grosimea gatului, si pasul pe care il au la filet. In jur de 5 lei bucata, am cumparat eu pentru jante de tabla, care au gatul mai conic ca sunt diferite gaurile de jante de aliaj de cele de tabla.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Eu am luat Febi, de la Autokarma, pt un Peugeot 207. Au fost vreo 6Lei/Buc, asta in conditiile in care in vitan nu gaseai sub 12Lei, la bajeti. La vulcanizari n-am gasit deloc.

Par de calitate, nu-s din alea facute la strung, ca cele din Vitan :)

Link to comment
Share on other sites

Am cumparat pana la urma de la BMW (320 RON 20 buc)

Stiu ca e "doar fier", dar tensiunile de forfecare sunt f. mari la nivelul rotilor => nu mi-as dori sa se reteze...

 

Problema e ca acum imi trebuie alte jante, pentru ca cele de 19 nu intra pe etrierele M => vanzare la pret bun

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/126015-vand-set-anvelopajanta-19-inch-pentru-x5x6/page__p__1868453#entry1868453

Edited by Courage
Link to comment
Share on other sites

Am cumparat pana la urma de la BMW (320 RON 20 buc)

Stiu ca e "doar fier", dar tensiunile de forfecare sunt f. mari la nivelul rotilor => nu mi-as dori sa se reteze...

 

Problema e ca acum imi trebuie alte jante, pentru ca cele de 19 nu intra pe etrierele M => vanzare la pret bun

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/126015-vand-set-anvelopajanta-19-inch-pentru-x5x6/page__p__1868453#entry1868453

 

vezi ca asa am halit-o eu la cayennne. am rezolvat la ebay.co.uk, la unii care vand niste jante chinezesti de zici ca sunt 100% oem, nu e diferenta. am luat de 20 4 buc cu cca 600 lire sau euro nu mai stiu, pe firma mi-au dat si fara tva cu factura. transportul a fost sub 100. le-am abuzat cat am putut, 240/h, curbe cat sa nu ma dau peste cap, sunt ok, am 12000 cu ele. anvelope am luat de la delticom, nu sunt cei mai ieftin dar vin din germania nu ca astea de pe aici locale sau mai de lumea a 3-a. oricum e naspa cu 20 iarna.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.