Jump to content

Probleme serie motor


Guest404

Recommended Posts

  • Replies 79
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@Jeezy nu mai vorbi prostii si nu mai baga omul in ceata.

 

"Invitatule", lucrurile nu sunt chiar simple, dar le putem clarifica usor daca ne spui urmatoarele lucruri:

1. Masina este inmatriculata in Romania? Eu asa inteleg, caci pe alte carti mai "civilizate" seria motorului nu mai apare de mult.

 

In cazul asta trebuie sa urmezi procedura de schimb motor (vezi www.rarom.ro)

 

2. Daca masina nu este inmatriculata, lucrurile se mai simplifica, in sensul ca seria motorului actual este luata "de buna" cand RAR-ul iti face prima omologare in Ro.

Link to comment
Share on other sites

@XXL - masina pe care o detin si am cumparat-o recent nu are serie pe motor. Aceeasi motorizare ca a colegului de forum. Mentionat frumos in CIV din 2006 de cand a fost inmatriculata in Romania. Deci sigur nu sunt prostii.

 

Din cunostintele mele (si ale unui bun prieten care detine 2 astfel de masini) motorul M47 de 150CP nu are serie.

 

LE: Am trecut prin 2 omologari de motor cu fosta masina, tot BMW, deci am putin habar de ce e la RAR.

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

Aia e seria de sasiu, destul de lunga.

Seria de sasiu e pe "oala" din stanga si pe stalpul din stanga ... asta de motor e trecuta pe "oala " din dreapta

 

@Jeezy nu mai vorbi prostii si nu mai baga omul in ceata.

 

"Invitatule", lucrurile nu sunt chiar simple, dar le putem clarifica usor daca ne spui urmatoarele lucruri:

1. Masina este inmatriculata in Romania? Eu asa inteleg, caci pe alte carti mai "civilizate" seria motorului nu mai apare de mult.

 

In cazul asta trebuie sa urmezi procedura de schimb motor (vezi www.rarom.ro)

 

2. Daca masina nu este inmatriculata, lucrurile se mai simplifica, in sensul ca seria motorului actual este luata "de buna" cand RAR-ul iti face prima omologare in Ro.

Masina este inmatriculata in Romania...

Pe rarom cere asa:

- adeverinĂža din partea atelierului autorizat care a efectuat ĂŽnlocuirea motorului.

De aceasta adeverinta pot face rost de la orice Service auto ?

Link to comment
Share on other sites

Seria de sasiu e pe "oala" din stanga si pe stalpul din stanga ... asta de motor e trecuta pe "oala " din dreapta

 

 

Masina este inmatriculata in Romania...

Pe rarom cere asa:

- adeverinĂža din partea atelierului autorizat care a efectuat ĂŽnlocuirea motorului.

De aceasta adeverinta pot face rost de la orice Service auto ?

Contracost o sa-ti faca orice service!! Dar te complici si cum a spus si colegul mai sus seria este stantata pe motor chiat unde ajunge joja de ulei in baie, pe jos pe undeva... roaga pe cineva sa dea scuturile jos si sa se uite

Link to comment
Share on other sites

Contracost o sa-ti faca orice service!! Dar te complici si cum a spus si colegul mai sus seria este stantata pe motor chiat unde ajunge joja de ulei in baie, pe jos pe undeva... roaga pe cineva sa dea scuturile jos si sa se uite

Am inteles ... Deci codul ala de pe oala din 8 cifre din partea volanului ce poate fi ... daca nu e seria motorului ??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.