Jump to content

Probleme Bi-Xenon


Recommended Posts

Salutare,

o intrebare si sfaturi dupa caz va rog:

Cam de o saptamana am observat ca becul de pe partea stanga, lumineaza cu o tenta de mov si nu cu aceiasi intensitate si claritate ca cel de pe partea dreapta.

Asta seara am vrut sa fac poze si am vazut ca farul cu probleme s-a aprins cu o intaziere de ca. 10 sec.Am atasat si 2 poze in care sper sa se observe diferenta de nuanta.

Ce imi recomandati sa fac si cum avand in vedere ca locuiesc in Germania si nu m-as duce la BMW sa ma jefuiasca astia.

By the way o revizie aici costa ca 600 euro.

Multumesc anticipat.

post-14007-0-02000800-1353433326_thumb.jpg

post-14007-0-41160900-1353433346_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

Stie cumva cineva un tutorial de schimbat Xenonul la e 61? e cu faruri adaptive si ce fel de bec (soclu) ar trebui sa cumpar?

Pe far scrie DS 1 pe realoem D1?

care varianta sa fie corecta si cum il schimb eu singur?in afara de bec tre sa mai i-au si alta piesa?

merci

Link to comment
Share on other sites

eu nu as face asta singur, pe langa scule (torx plus prelungire), trebuie slabita bara, altfel nu il scoti fara sa rupi ceva, apoi daca nu esti atent se zgarie bara si asa mai departe, sau tragi prea tare de bara si o plesnesti... cred ca merita 50 de lei sau cat iti ia cineva care se pricepe, sa faca treaba asta.

 

bine, eu sunt catastrofa la DIY-uri, altii probabil sunt mai dexteri :)

Link to comment
Share on other sites

N-auzi ca e in germania... La E90 se scoate protectia de sub aripa. Dar tre sa dai si roata jos. Nu e mare filosofie.

 

Asta vad ca da farul afara fara sa umble la bara...

 

http://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=e60%20bulb%20replacement&source=web&cd=1&ved=0CCkQtwIwAA&url=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3D15ght75I-mo&ei=kQ-tUMKFK8uOswahtYCwDg&usg=AFQjCNF37Dm2DlxJmtQtcL_U0kkkqD2zIw

Edited by kristal_madness
Link to comment
Share on other sites

Incearca sa desfaci un far cum face ala in video de l-am pus mai sus si daca iti iese, cumpara 2 becuri din astea si cu 50 euro ai rezolvat problema.

 

http://www.ebay.de/itm/2x-D1S-Xenon-Brenner-4300K-5000K-6000K-8000K-BMW-E90-E60-E61-X3-X5-Xenonbrenner-/251040236181?pt=DE_Autoteile&hash=item3a732a0295&_uhb=1

Link to comment
Share on other sites

Incearca sa desfaci un far cum face ala in video de l-am pus mai sus si daca iti iese, cumpara 2 becuri din astea si cu 50 euro ai rezolvat problema.

 

http://www.ebay.de/itm/2x-D1S-Xenon-Brenner-4300K-5000K-6000K-8000K-BMW-E90-E60-E61-X3-X5-Xenonbrenner-/251040236181?pt=DE_Autoteile&hash=item3a732a0295&_uhb=1

 

Merci mult de ajutor. e chiar ciudat ca si eu ma uitam la acelasi vanzator de pe ebay insa la setul de philips de 72 euro.

o sa incerc sa vad daca pot sa desfac farul si daca da, imi iau 2 becuri si gata.

Inca odata multumiri profunde,

Link to comment
Share on other sites

Daca si in Gemrnaia te jefuiesc la service... ma duc in India :frantics:

Poate tie 200 de euro pt un xenon nu ti se pare jefuire, mi imi venea sa il bat pe ala cand mi-a zis.

Am inteles ca platesti firma, insa totusi 200 pt un xenon, si iti recomanda sa le schimbi pe amandoua, ...............

Nasol...............

 

Vezi ca iti trebuie cheie torx, dar nu stiu de cat (6 sau 8 ).

 

Poti lua ce becuri vrei tu. Alea Philips sunt mai ok.

Philips e ceva firma totusi si au parca si E1, ceea ce e important pe aici....am cheie si prelungitor.o sa vad in weekend.

Revin cu rezultatul final.

O seara faina.

Link to comment
Share on other sites

La E90 se scoate protectia de sub aripa. Dar tre sa dai si roata jos. Nu e mare filosofie.

 

 

Nu trebuie sa dai nicio roata jos la E90. Pur si simplu iei de volan maxim, ca sa ai loc sa scoti capacele de la carenaje si sa-ti strecori mainile pe acolo. Eu le schimb in 3 minute, pe ceas ;) La e60 nu stiu cum e...

Link to comment
Share on other sites

Nu trebuie sa dai nicio roata jos la E90. Pur si simplu iei de volan maxim, ca sa ai loc sa scoti capacele de la carenaje si sa-ti strecori mainile pe acolo. Eu le schimb in 3 minute, pe ceas ;) La e60 nu stiu cum e...

Lol,da. Aia care dau bara jos nici macar n-au habar ca exista capacul de dedesubt pe unde se schimba becul de scurta. Dar ce sa-i faci...daca oamenii nu citesc, nu se documenteaza...asa din auzite doar.:)

Link to comment
Share on other sites

Lol,da. Aia care dau bara jos nici macar n-au habar ca exista capacul de dedesubt pe unde se schimba becul de scurta. Dar ce sa-i faci...daca oamenii nu citesc, nu se documenteaza...asa din auzite doar.:)

 

E o ironie sau ce? Eu am facut probe cu vreo 3 tipuri de becuri numai saptamana trecuta.. ce ar mai fi fost daca eram nevoit sa dau bara sau roata jos? Nu avea nimeni atata rabdare cu mine, nici macar eu... daca nu stii despre ce e vorba nu te mai baga aiurea in seama!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.