Jump to content

Far aburit spalare motor


CooLmaN

Recommended Posts

Pai ideea e ca ma costa 1 milion fiecare demontare far ... daca mai dau unu pentru verificare si inca unu la montarea propriu-zisa, cam ala ar fi pretul drosser-ului.

Mersi pentru linkuri. O sa sun maine sa va ce si cum.

 

stai asa :)) noroc cu calin . incurcasem droseru cu igniter`u

da e sigur balastul la tine sau droseru , e tot una :)

 

totusi inceara maine cu balastul de la farul bun , schimba becurile arse si vezi sa nu mai ai nici o eroare pe partea accea

 

apoi ia codul de pe piesa ca sunt pe foarte multe masini balasturile alea

 

uite in doar cateva sec. am gasit in timisoara sa le poti si proba :)

http://www.dezmembra...90--121133.html

http://www.dezmembra...90--883973.html

http://www.pieseauto...1397814907.html

 

daca nu te descurci pe acolo atunci til trimit eu :))

Link to comment
Share on other sites

Mi-au propus cei de la service una after market cred, noua, 700 RON... Merg maine sa vad daca va fi identica cu cealalta la lumina farului, si probabil o sa raman la ea.

 

Pai ideea e ca ma costa 1 milion fiecare demontare far ... daca mai dau unu pentru verificare si inca unu la montarea propriu-zisa, cam ala ar fi pretul drosser-ului.

Mersi pentru linkuri. O sa sun maine sa va ce si cum.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Farurile astea de E60 oricum sunt prost proiectate.

Ieri mi s-a aburit unul pe suprafata unde se lipise zapada din trafic.

 

+1.. la fel am patit si eu,ieri am observat ca s-au aburit amandoua chiar in partea de jos , din cauza zapezii... N-am mai patit pana acuma asa ceva.. Dar cand am ajuns acasa, nu mai erau aburite..

Link to comment
Share on other sites

Salut, am cumparat si modulul de adaptiv, 650 lei, inlocuit... si surpriza... mi-a ramas farul adaptiv* intr-o parte, inspre dreapta

Acuma astia la marele service ( nu-mi dau seama cum pot sa duca altii maserati acolo, X5M, MiniCooperS - astea erau in service doar cand am dus eu masina, posibil si alte super-caruri ) s-au cam blocat.

Imi spun ca trebuie rescris nu stiu ce soft... ca au sunat la alte service-uri care fac, dar nu merge, si la reprezentanta si nimic...

Cobor s-o iau de-acolo ca deja imi provoaca o gramada de nervi si de gauri in buzunar.

 

In concluzie: Incep sa regret decizia ca n-am acceptat sa ma jumuleasca astia de la Banat Car ( desi stiam ca e japca si-acolo ) cand mi-au cerut sa-mi inlocuiasca galeria de admisie: 2000RON+TVA+manopera, am ales sa merg la un baiat de pe forum si:

- sa anulez clapetele de la galerie, la care el a vazut si 2 injectoare, si le-a curatat: 1150 RON

- Mi-a recomandat sa spal motorul - 50RON

- La spalarea motorului mi s-a stins farul, la care au urmat:

- Modul xenon 900 RON cu montaj si o hartie in buzunar la mecanic

- Modulul adaptiv 650

Si-am ramas si cu farul intr-o parte, probabil mai urmeaza alti bani. Deci ieseam mai ieftin bine la BMW service

Link to comment
Share on other sites

surpriza... mi-a ramas farul adaptiv* intr-o parte, inspre dreapta

Probabil n-a intrat bine pe cleme jos sau l-a bagat pe sub ele. Intradevar e un pic mai greu de bagat decat de scos. Trebuie sa faci asta mereu ca sa-ti iasa din prima. Du-te la ei si sa se uite iar la cleme.

Edited by Andrei_VUV
Link to comment
Share on other sites

Bala, asta de langa noi. Autodaris.

Pole tu cand ai schimbat cum a fost ? L-ai pus si-a mers direct ?

 

Eu am facut treaba asta la BMW Otopeni, au schimbat modulul ala, insa nu stiu cum s-a procedat, am lasat masina si m-au sunat cand a fost gata. Nu am avut probleme apoi cu lupa sau ceva.

Link to comment
Share on other sites

Ok, merci fain

 

Andrei, am incercat sa ma exprim cum am stiut... Am pus si steluta. :D:)) . Pole a inteles deci, probabil n-a fost asa rea exprimarea, oricum n-avea cum sa ramana farul intr-o parte :)) .

Calin... Tot aud vorba asta de cand am luat masina... Acuma sincer nu mai merita... Am vrut sa-i fac un service in germania luna trecuta... Dar nicio sansa. Toate programarile se fac pentru urmatoarele 2 saptamani, niciun loc liber.

O sa fac si treaba asta la urmatoarea masina sa le fac doar afara, sa vedem atunci

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.