Jump to content

E46 328ci - se tureaza singur


Recommended Posts

Salutari,

 

Asa cum scrie in titlu, am un E46 din 2000, 328ci.

Am observat ca uneori, la relanti masina se tureaza putin pana in 1000-1500 turatii. Are momente, and e scoasa din viteza (la semafor spre ex), si imi sta in 500 turatii, iar la un moment dat, ca si cum agata ceva, scade turatia si imediat se tureaza pana in 1000-1500 si revine.

Am mai intrebat persoane, si unii au spus ca e normal. Eu sincer nu cred acest lucru, si mai mult de atat, am inceput sa am convingeri.

 

Mi s-a intamplat de cateva ori, cand se tureaza singura, sa moara motorul. Odata mi s-a intamplat chiar in mers, aveam vreo 40-50km/h, cred ca era pe liber masina, si mi-a murit motorul.

 

In weekendul acesta ma duc la service, am vb deja si zicea tipul de acolo ca trebuie sa vada despre ce e vb.

 

 

Voi aveti idee de la ce ar putea fi??

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Se tureaza singura ca incearca sa-si tina relantiul. Pot sa fie multe cauze pentru asta: trage aer fals printr-un furtun care nu e prins bine sau e spart, debitmetru defect, pompa de benzina sau chiar benzina proasta.

 

Si cred ca mai sunt cateva cauze, dar astea sunt mai comune.

 

Ia-o pe rand: verifica toate furtunurile de aer sa nu fie crapate, sa fie puse cum trebuie, arde ce benzina ai in rezervor si data viitoare sa bagi benzina buna (scumpa) de la alta statie/companie sa vezi daca-si revine.

Pune-o pe tester si vezi ce-ti zice.

Link to comment
Share on other sites

Se tureaza singura ca incearca sa-si tina relantiul. Pot sa fie multe cauze pentru asta: trage aer fals printr-un furtun care nu e prins bine sau e spart, debitmetru defect, pompa de benzina sau chiar benzina proasta.

 

 

+1

Am patit si eu acelasi lucru, era un furtun crapat, iar in drum spre service s-a rupt de tot si cum o scoteam din viteza, cum imi murea motorul.

Link to comment
Share on other sites

de la benzina nu este sigur. In ultimele 2 luni am bagat cea mai scumpa benzina de la OMV, aia de 100.

Sincer...sper sa fie de la vreun furtun, sa nu fie ceva mai naspa de atat.

 

Sambata probabil o sa am un raspuns si il postez, doar ca as fi vrut sa stiu inainte cam la ce sa ma astept.

 

Multumesc pt raspunsuri

Link to comment
Share on other sites

Salutari,

 

Revin cu constatarea celor de la service, asa cum am promis :)

 

Problema este de la Valva PCV. Valva costa 190 lei, iar cu manopera ajung la 300 (am inteles ca trebuie data jos admisia si dureaza).

 

Intre timp, am mai rezolvat relativ o problema, cea cu stopul stanga, problema f frecvent intalnita la E46.

mai naspa este ca firul de masa a topit mufa, si mi-a stricat modulul de navigatie (nu mai invarte motorasul).

 

Daca stiti vreun loc udne pot repara modulul, v-as fi vesnic recunoscator :D

 

 

Multumesc pt raspunsuri, ramane sa dau o bere (fara alcool bineinteles:P)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.