Jump to content

Telefon BMW (siemens fara fir)


Recommended Posts

Sa incep cu inceputul: masina este prevazuta cu telefon siemens modelul fara fir aflat in cotiera; cand am cumparat-o telefonul functiona doar ca nu era intr-o stare tocmai buna (anumite componente ale suportului erau rupte, lumina de pe display nu se mai aprindea,etc). Intr-o zi am uitat trapa deschisa si a plouat in masina direct pe telefonbashwall.gif, si de atunci nici c-a mai functionat. In fine, dupa lungi cautari, am gasit la un baiat un telefon identic cu tot cu suport si l-am cumparat (in urma cu aproximativ 2 luni). Abia ieri mi-a venit aici in it si azi l-am montat. Eee, de aici incep problemele: telefonul este in limba germana si nu pot sa-i schimb limba pana nu intra in retea, dar nu poate sa recunoasca reteaua pt ca imi cere un cod la deschidere; deci cand il aprind imi apare "bitte anmlden" si dupa ce apas "ok" imi apare "geratecode"...ce inseamna asta, ca e codat?

O alta problema este ca nici telefonul vechi nu pot sa-l butonez pt ca si la ala imi cere sa introduc sim-ul, faza e ca am bagat cartela sim (cea cu care a functionat tel vechi) in suportul asta care l-am montat azi si nu prinde nicio retea,imi apare pe display "introdurre una scheda SIM" adica "introduceti o cartela sim". Oare daca as avea semnal ar merge si cel in lb germana?

Ma poate ajuta cineva in cazul asta?

P.S. Ca sa intelegeti mai bine...la telefoanele astea nu poti sa intri in setari daca nu ai retea,pur si simplu nu iti da voie. Le-am luat in casa pe ambele, la ala care l-am cumparat mi-am prins urechile in el pt ca nu stiu nicio buchie de germana + ca imi spune acolo sa introduc un cod si habar n-am despre ce este vorba, iar la asta original al masinii care este in lb italiana imi scrie "ricerca base" adica isi cauta reteaua iar cand il am in masina imi apare "introdurre scheda SIM" alaturi de "SOS" iar in rest nu mai pot nici sa-l butonez nu mai intra nici macar in meniu (nu-mi da voie) din cauza lipsei de semnal.

Am mai observat si altceva: din cate imi amintesc, pe suportul vechi se aprindea o lumina in drepul locasului pt cartela, si una pe simbolul aflat pe butonul de eject al telefonului; de cand l-am montat pe asta care l-am cumparat, nu se aprinde niciun fel de lumina pe suport, (exceptand lumina telefonului propriu-zis)... sa fie ceva neinregula cu suportul, si de aceea sa nu prinsa nici semnal?

Link to comment
Share on other sites

intamplator am gasit asta pe un forum (traducere din germana):

 

"Apoi am verificat ĂŽn manualul de telefon. Aici a fost faptul cĂŁ codul dispozitivului nu este același cod PIN. Setarea implicitĂŁ pentru codul dispozitivului ar trebui sa fie "1111". Am intrat, de asemenea, atunci acest. De atunci telefonul este blocat ... "

 

 

incearca cu 1111

Link to comment
Share on other sites

intamplator am gasit asta pe un forum (traducere din germana):

 

"Apoi am verificat ĂŽn manualul de telefon. Aici a fost faptul cĂŁ codul dispozitivului nu este același cod PIN. Setarea implicitĂŁ pentru codul dispozitivului ar trebui sa fie "1111". Am intrat, de asemenea, atunci acest. De atunci telefonul este blocat ... "

 

 

incearca cu 1111

 

 

Chiar acum am incercat si nu merge :no: , imi arata "Anmeldung lauft" dupa ce introduc codul :( . Probabil fostul proprietar (vreun neamt ceva) o fi schimbat codul.

Se pot decoda astfel de telefoane? banuiesc ca ar trebui sa poata fi decodate tinand cont de simplitatea lor...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

mai stii de unde pot gasi si eu acest telefon ? receptor cu suport cotiera , eventual modul ??

pentru tine la navi e foarte usor sa pui bluetooth , dar eu am cd player cu MID si e complicat si scump cu bluetooth -din ce am gasit pana acum !

 

 

Pune si tu aici anunt sau intreaba vanzatorii autorizati (cei care dezmembreaza masini) sau cauta pe ebay.

Eu nu am nevoie de bleutooth,am deja pe masina,eu am schimbat doar suportul pt ca cel original l-am ars (ploaia, bat-o vina :angry2: ).

 

 

 

Mai intreb si aici, nu stie nimeni daca se poate decoda un astfel de telefon???

Link to comment
Share on other sites

Incearca cu alta, poate merge...daca nici asa, demonteaza suportul si controleaza cablajul/mufele...daca nici asa,inseamna ca ai o problema pe partea electronica a suportului.

 

Am inteles ca nu ar merge toate cartelele , Vodafone ar fi OK ,dar sim uri vechi ... poate si asta ar fi o problema la unii !

Link to comment
Share on other sites

Am inteles ca nu ar merge toate cartelele , Vodafone ar fi OK ,dar sim uri vechi ... poate si asta ar fi o problema la unii !

 

 

Asta depinde exclusiv cum iti vine masina, normal ar trebui sa fie decodat telefonul pt oricefel de cartela, eu de ex la a mea nu am treaba cu cartela,pot sa bag orice fel de cartela; sau mai depinde si de tara pt care este livrata masina, de ex pt romania se poate introduce o cartela din retelele aferente tarii, pt italia la fel, pt germania la fel si tot asa. Si nu are legatura cu simurile vechi, nu ai inteles bine...faza e ca la genul asta de telefon se introduce cartela intreaga fara sa rupi sim-ul de pe ea, este la fel cum erau primele telefoane (caramizile alea) deacum 15 ani care bagai cartela cu totul.

Link to comment
Share on other sites

Am fost si la chinezoi in speranta ca-mi va decoda cineva telefonul, dar nimic, nu se baga nimeni la asfel de telefoane :no: . A mai ramas sa ma duc la astia la bmw sa vad daca poate sa faca ceva, sar nu cred... daca nu, il las cu ala vechi si asta e! Vroiam totusi sa-l fac sa functioneze asta care e codat ca arata mai bine, ala original nici nu se aprinde lumina la display :crazysmile:
Link to comment
Share on other sites

Am fost si la chinezoi in speranta ca-mi va decoda cineva telefonul, dar nimic, nu se baga nimeni la asfel de telefoane :no: . A mai ramas sa ma duc la astia la bmw sa vad daca poate sa faca ceva, sar nu cred... daca nu, il las cu ala vechi si asta e! Vroiam totusi sa-l fac sa functioneze asta care e codat ca arata mai bine, ala original nici nu se aprinde lumina la display :crazysmile:

tu l ai cumparat cu modul, cablaj , suport cotiera ? stiu despre cartele , ideea este ca simurile chiar daca si au pastrat forma in timp s au modificat ... de la dialog-orange , connex-vodafone ... etc si de aici,un fel de alta codare de la retea; asa au scris unii ca au patit , iar la altii nu mergeau toate retelele ! daca te razgandesti sa l mai pui , cumpar suportul cotiera si receptorul eu :p !

Link to comment
Share on other sites

tu l ai cumparat cu modul, cablaj , suport cotiera ? stiu despre cartele , ideea este ca simurile chiar daca si au pastrat forma in timp s au modificat ... de la dialog-orange , connex-vodafone ... etc si de aici,un fel de alta codare de la retea; asa au scris unii ca au patit , iar la altii nu mergeau toate retelele ! daca te razgandesti sa l mai pui , cumpar suportul cotiera si receptorul eu :p !

 

 

Eu am cumparat doar receptorul, suportul care se baga in cotiera (fara cotiera) si cablajul cu mufa care iese din el, fara alte cablaraie sau module,pt ca restul instalatiei o am deja pe masina (cablaraie,module,bleutooth,etc) si sunt originale ale ei, deci eu n-am facut niciun fel de modificare, tot ce-am facut am schimbat doar suportul, atat.

Cat despre cartele nu prea stiu multe, pt ca eu am bagat o gcartela de wind si atat, altele n-am incercat, dar banuiesc ca ar merge.

Link to comment
Share on other sites

 

Am inteles ca nu ar merge toate cartelele , Vodafone ar fi OK ,dar sim uri vechi ... poate si asta ar fi o problema la unii !

Pai cartela a mers si deodata mi-a aparut insert card .... Am verificat cartela mea si e buna ,apoi am mai bagat vreo 2 cartele si tot insert card imi apare ... Am facut si test si nu da nici o eroare pe telefon.... Nu mai inteleg!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ai doua posibilitati de testare: cu alt modul de telefon si cu alt telefon!

A treia varanta este un upgrade la modul Bluetooth care simplifica problema!

 

Te pot ajuta cu proba modul BIT II si cu modul Bluetooth!

 

Pe mine nu ma poti ajuta cu o decodare de telefon ?rolleyes.gif

 

App de problema colegului, eu zic totusi sa demonteze suportul de pe cotiera si sa verifice mufa de legatura pt ca e posibil ca de la atatea glisari ale cotierei sa fi iesit mufa aceea.

Link to comment
Share on other sites

Pe mine nu ma poti ajuta cu o decodare de telefon ?rolleyes.gif

 

App de problema colegului, eu zic totusi sa demonteze suportul de pe cotiera si sa verifice mufa de legatura pt ca e posibil ca de la atatea glisari ale cotierei sa fi iesit mufa aceea.

 

Este aici in Pitesti un centru pentru decodat telefoane unde merita incercat (desi este destul de vechi) !

 

In legatura cu problema colegului este foarte posibil sa ai dreptate!

Link to comment
Share on other sites

Este aici in Pitesti un centru pentru decodat telefoane unde merita incercat (desi este destul de vechi) !

 

In legatura cu problema colegului este foarte posibil sa ai dreptate!

 

Chiar si telefoane de masina? pt ca ma gandesc ca siemens-ul asta de pe masina fiind telefon original pt BMW, nu prea se poate conecta la vreun calculator.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.