Jump to content

De vanzare BMW seria 7 e32 din 1990


Bgy666

Recommended Posts

Si asta neluand in calcul semnele de punctuatie. Si ai pretentia ca lumea sa te ia in serios. Intelegi ce vreau sa-ti comunic?

 

 

Bine am gresit , felicitari pentru atentia la detalii, asta inseamna ca si la masini esti meticulos, respect asta.

Link to comment
Share on other sites

http://chanarchive.org/content/96_vp/1270132/1282278327644.jpg

 

 

Nu zice nimeni nimic de impozitul redus? Care e redus pentru vecinul. Cu care trebuie sa faceti actele. Dupa aia aveti impozitul normal. Sau cumparati o masina care ramane pe hartie a vecinului. Si vecinul o radiaza.

 

EDIT: Si scrie pe undeva ceva de motor? Ca eu nu vad.

Edited by filon
Link to comment
Share on other sites

3000 probabil pentru ca s-a facut referire la impozit de 2200 ron. Probabil ca este M30B30. Din cate stiu eu M60B30 s-a pus din '92 pe E32.

Da, asa cam trebuie sa fie. Am avut si eu un exemplar, dar cu cutie automata, interior piele (manuala) si clima automata cu 2 zone (IHKA). In rest avea tot ca asta OBC mare, pilot automat si trapa. Nu spun cu cat am vandut-o :)

Link to comment
Share on other sites

http://chanarchive.org/content/96_vp/1270132/1282278327644.jpg

 

 

Nu zice nimeni nimic de impozitul redus? Care e redus pentru vecinul. Cu care trebuie sa faceti actele. Dupa aia aveti impozitul normal. Sau cumparati o masina care ramane pe hartie a vecinului. Si vecinul o radiaza.

 

EDIT: Si scrie pe undeva ceva de motor? Ca eu nu vad.

 

Motorul este 3.0 benzina (am spus 730, dar poate nu ati observat). Daca te treci in carte/talon, da, impozitul revine la normal, dar daca vreti sa ramana redus deocamdata(contract vanzare cumparare+talon+carte+asigurare) in contrat se stipuleaza ca actele vor fi facute la cererea cumparatorului prin urmare nu mai poate fi radiata pentru ca nu mai este a lui.

Sper ca v-am fost de folos cu detaliile date. :)

Presupun ca nu sunt singurul care nu are bani de dat la impozit si desigur cu o atractie fata de masini mari gen e32.

Link to comment
Share on other sites

In caz asta masina ramana inscrisa in circulatie. Problema e de natura fiscala, si nu rutiera. Se mai face asa. Si eu dupa ce am vandut E32, m-am trezit un an mai tarziu cu o amenda pe numele meu in cutia postala. Dar, pentru ca la fisc nu mai figureaza masina pe numele meu, nu am platit nimic. Nu e bine, dar sistemul fragmentat face sa fie posibil astfel de lucruri. Chiar sunt curios cate masini cu motoare mari sunt folosite asa. Edited by bartro2
Link to comment
Share on other sites

[...] Chiar sunt curios cate masini cu motoare mari sunt folosite asa.

Multe. Oricum nu as putea sa circul cu o masina care nu e pe numele meu. E o idiotenie. Nu am nimic cu cel care vinde masina sau cu masina, leduri si alte chestii. Un fapt e cert si orice copil poate sa-l inteleaga: masina aia e 3000+ ron sa o ai in garaj ca taxe. Deci byg, no offence dar hai sa prezentam lucrurile cum sunt. Impozitul la <3000 nu e chiar mare si daca te fofilezi de la suma asta chiar nu cred ca ai ce cauta in 7. Oricum la cati bani inghite un 7 ca sa il mentii in stare buna+combustibil de plimbare, impozitul plus asigurarea sunt bonus.

Link to comment
Share on other sites

Un E32 M30 in stare buna nu inghite multi bani, in afara de cheltuieli fixe (rca, impozit, rovinieta) si benzina. Se intretine destul de usor, piesele (mechanica) nu sunt exotice si nici scumpe, tehnologic nu e foarte fragila sau complicata. Cel putin, asta e parerea/experienta mea. Dar valoarea de piata e mica.

Daca in schimb cumpari o masina care nu e in stare buna, o sa te costa ca s-o duci la un nivel acceptabil. Dar asta cred ca e valabil pentru orice masina.

Link to comment
Share on other sites

Problema e de natura fiscala, si nu rutiera.

 

Pai de asta ziceam si eu. E totusi infractiune, se numeste evaziune fiscala si daca esti prins nu e tocmai o experienta placuta.

 

EDIT: Exista, totusi, optiunea Bulgaria si e legal.

Edited by filon
Link to comment
Share on other sites

Multe. Oricum nu as putea sa circul cu o masina care nu e pe numele meu. E o idiotenie. Nu am nimic cu cel care vinde masina sau cu masina, leduri si alte chestii. Un fapt e cert si orice copil poate sa-l inteleaga: masina aia e 3000+ ron sa o ai in garaj ca taxe. Deci byg, no offence dar hai sa prezentam lucrurile cum sunt. Impozitul la <3000 nu e chiar mare si daca te fofilezi de la suma asta chiar nu cred ca ai ce cauta in 7. Oricum la cati bani inghite un 7 ca sa il mentii in stare buna+combustibil de plimbare, impozitul plus asigurarea sunt bonus.

Eu nu am de ce sa il platesc 2200 fiind masina pe numele unei cunostinte careia ii dau eu 20 lei pe an fiind masina in folosinta mea, care va dori sa o cumpere din partea mea sa dea si 99999 impozit pe an, dar ofer posibilitatea sa aiba un 7-ar si omului mai putin avut.(daca ti se pare ca e ceva rau in asta imi cer scuze)

 

Un E32 M30 in stare buna nu inghite multi bani, in afara de cheltuieli fixe (rca, impozit, rovinieta) si benzina. Se intretine destul de usor, piesele (mechanica) nu sunt exotice si nici scumpe, tehnologic nu e foarte fragila sau complicata. Cel putin, asta e parerea/experienta mea. Dar valoarea de piata e mica.

Daca in schimb cumpari o masina care nu e in stare buna, o sa te costa ca s-o duci la un nivel acceptabil. Dar asta cred ca e valabil pentru orice masina.

Da ai dreptate masina nu inghite mai deloc bani la capitolul consumabile(sa nu uitam este un 7-ar deci nu pica piesel asa usor), iar in momentul de fata nu are nevoie de nimic decat ce prefera fiecare ca aspect.

 

Pai de asta ziceam si eu. E totusi infractiune, se numeste evaziune fiscala si daca esti prins nu e tocmai o experienta placuta.

 

EDIT: Exista, totusi, optiunea Bulgaria si e legal.

Totul este 100% LEGAL spun pentru a 100 oara.

Eu nu as cumpara o masina neinmatriculata pe RO.

Tu imi zici mie ca nu este ok modul meu, dar imi spui de Bulgaria?

Link to comment
Share on other sites

Totul este 100% LEGAL spun pentru a 100 oara.

Eu nu as cumpara o masina neinmatriculata pe RO.

Tu imi zici mie ca nu este ok modul meu, dar imi spui de Bulgaria?

 

Hai sa mergem amandoi la o sectie de politie si la o administratie financiara sa rugam pe cineva sa ne verifice actele. Eu cu masina pe Bulgaria si tu cu masina ta inmatriculata "100% LEGAL". Ce zici? Te bagi?

Link to comment
Share on other sites

Hai sa mergem amandoi la o sectie de politie si la o administratie financiara sa rugam pe cineva sa ne verifice actele. Eu cu masina pe Bulgaria si tu cu masina ta inmatriculata "100% LEGAL". Ce zici? Te bagi?

 

Da ma bag si daca este 100% legal o cumperi?

P.S: nu am zis ca este ilegal sa ai masina pe Bulgaria

Edited by Bgy666
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.