Jump to content

Consum combustibil e90, 325i, 2009


polbrand

Recommended Posts

Salut,

 

Vreau sa achizitionez un e90, 325i, din 2009 (motorul de 3 litri). Care este consumul real pentru motorul asta?

 

 

Salut eu am un E92 325 xi automat.- motorul de 3.000 cmc.

 

Consum in Bucuresti - 14-15 daca mergi bland si nu este aglomerat 17-19 daca este trafic nasol.

Consum in afara - 8-11 in functie de stilul de mers.

 

Mai poti sa scazi un litru la consum daca nu e XDrive si poate inca un Litru daca e manuala.

 

Dar valorile pe aici sunt.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Vreau sa achizitionez un e90, 325i, din 2009 (motorul de 3 litri). Care este consumul real pentru motorul asta?

 

la 2,5 motorul de 2500 aveam 15 in bucuresti , cutie automata , poate si mai mult spre 17 . LA 3000 probabil ai ceva mai putin , daca e manuala mai scazi 2 l , estimez 14-15 .

Link to comment
Share on other sites

Cam multicel :)

Cred ca nu-ti ajunge un plin Buc-Cta dus intors.

Mai economice sunt noile motoare pe benzina turbo , gen F30 328i , care nu consuma asa mult.

 

 

Comparativ cu 318d si 520d in mod evident consuma mai mult. Consumi mai mult dar ai motor sub capota ... si liniste.

Ajunge Buc CT dus intors fara probleme ... dar sincer nu am stat niciodata sa ma concentrez sa-mi consume putin.

Din punctul meu de vedere - pentru o masina 4x4 - automata cu motor de 3000 benzina - 15- 16 in oras este foarte bine.

Iar la drum lung consuma foarte putin pentru ritmul de mers pe care il are.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Cred ca daca ai manuala mai urci,noile cutii sunt f economice,pe mine chiar ma deranjaza cum subtureaza motorul.

 

Mersi mult pentru raspunsuri.

 

Am achizitionat un 325i, e91, din 2009 (motorul de 3 litri) si sunt super incantat de achizitie :D.

Masina este destul de dotata ex. xenon, angel eyes, spalator far, comenzi pe volan, navigatie (mica), scaune sport (laterale piele) cu reglaj suport lombar si reglaj pentru sustinere (laterale), CD changer, clima bizonala...

 

O sa revin cu detalii legate de motor si consum dupa ce o sa apuc sa fac ceva mai multi kilomentri :D.

Stiu ca nu sunt cele mai minunate poze -

post-4762-0-31261000-1355936525_thumb.jpg

post-4762-0-48721000-1355936535_thumb.jpg

post-4762-0-66890000-1355936568_thumb.jpg

post-4762-0-47840700-1355936592_thumb.jpg

post-4762-0-75543600-1355936615_thumb.jpg

Edited by polbrand
Link to comment
Share on other sites

Dupa cateva zile de mers cu masina pot sa spun ca sunt din ce in ce mai incantat de achizitie. Legat de consum pot sa spun ca masina este foarte economica in raport cu puterea motorului.

Pentru primii aproximativ 300 de kilometri am avut un consum de 10.8 %(consum afisat pe bord la o medie de viteza de 30 km/h). Valoarea asta este mai mult decat ok tinand cont de faptul ca am testat putin masina... am testat acceleratia de la 0-100, am facut ceva teste de manevrabilitate pe zapada etc.

Recordul minim atins a fost atins aseara cand pentru un drum de aproximativ 30 de kilometri masina a scos un consum de 7.4 %, asta in conditiile in care nu am putut sa merg repede pentru ca drumurile erau toate acoperite de o pelicula fina de gheata.

 

Mersi mult pentru raspunsuri! Topicul se poate inchide.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.