Jump to content

Masina inmatriculata inainte de 2007


Daniel Arman

Recommended Posts

As vrea sa imi spuneti si mie o parere legat de subiectul acesta.

 

Vreau sa cumpar o masina de la un prieten, si mi-e greu sa o inscriu pe numele meu acum. Masina ete inscrisa in tara inainte de 2007. Se mai stie ceva de acea taxa imbecila? Am vre-o sansa sa inscriu masina anul viitor? ( de preferabil fara sa platesc idiotenia aia de taxa ) ?

Link to comment
Share on other sites

Daca inscrii masina anul acesta, platesti impozit doar pentru perioada ramasa din acest an,sau pentru luna Decembrie, nu pentru tot anul (cel putin asa stiu eu). Oricum ar fi dificil sa o inmatriculezi anul acesta deoarece cei de la RAR sunt foarte aglomerati(dar nu imposibil). Deocamdata nu se stie ce se va Întâmpla cu aceasta lege stupida.
Link to comment
Share on other sites

Asa sper sa faca, e una dintre cele mai proaste legi. Fostul proprietar, fiindu-mi prieten, nu il deranjeaza sa tina masina pe numele lui inca cateva zile. Daca o inscriu acum, platesc impozitul degeaba, ca anul e pe sfarsite. L-am mai platit de 2 ori si la celalalt BMW. O tampenie!

impozit se plateste doar pentru perioada ramasa din an.....nu pentru tot anul.

Link to comment
Share on other sites

si merita sa platesc un impozit ptr cateva zile cat mai e din an?

 

In fine, alta era intrebarea principala si problema mea.

 

pai daca ai reusi sa te misti rapid si sa si inscrii masina faci ceva in el de impozit si nu mai esti sub incidenta legii de la 1 ian la care nu exista nici o garantie ca va fi anulata , modificata sau amanata . practic daca inscrii masina acum nu te mai intereseaza nimic . Incredibil cum tu vezi ca impozitul pe 22 zile ar constitui o problema :))))) si nu taxa in sine . Cat despre datul in judecata ,...poti fi pregatit sa astepti pana la 2 ani dar tot platesti taxa ..cf legii .

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Eu am trecut o masina pe numele tatalui meu saptamana trecuta si autentificarea la RAR s-a rezolvat in 30 minute fara nici o interventie. Nu e aglomeratie nici macar cat vara.

 

Daca masina a fost inmatriculata in tara inainte de 2007 ce taxa sa mai obtii? Pana in 2007 s-a platit vama. La fel am platit si eu pentru masina respectiva si tot din acelasi motiv am trecut-o acum pe numele tatalui.

Link to comment
Share on other sites

pai explicati si care e treaba cu datul in judecata

 

nu poti da statul in judecata inainte sa platesti taxa

platesti taxa si abia dupa aceea dai statul in judecata

 

daca masina e inainte de 2007(cum este si cazul tau) nu te intereseaza ce se va intampla cu taxa

Edited by cipone
Link to comment
Share on other sites

nu poti da statul in judecata inainte sa platesti taxa

platesti taxa si abia dupa aceea dai statul in judecata

 

Te inseli. Toata lumea acum inmatriculeaza masinile fara plata taxei, se rezolva in cateva luni. Numai ca nu dai in judecata finantele, dai in judecata prefectura ca sa o obligi sa iti inmatriculeze masina fara plata taxei. Iti arat sute de procese daca vrei, unele au durat nici macar o luna.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Aproximativ cat e acum taxa. Dar eu zic sa nu te grabesti, posibil sa o schimbe.

 

Sau, nu stiu sigur, dar daca o treci pe nume inainte de 1 ianuarie, o bagi la primarie, faci RAR-ul dupa 1 ian, posibil sa se considere trecerea pe nume inainte de 2013.

 

Dar nu inteleg de ce nu faci RAR-ul pana atunci, programarile nu sunt extraordinar de multe sa nu prinzi, in multe judete e situatia asa.

 

A confirmat si C_o_s_m_i_n mai sus.

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt in proces pentru o restituire de taxa inca din februarie 2012 si inca nu am rezolvat.Acum am alt e46 de inmatriculat si as vrea sa dau statul in judecata fara sa platesc taxa dar daca procesul dureaza tot atat n-am facut nimic.Probabil voi opta pentru platirea ei si apoi o sa-i dau in judecata,parerea mea e ca ies mai avantajos. Edited by HER22
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.