Jump to content

Led smd galben ars


Andreas 9

Recommended Posts

Mi-a apĂŁrut o eroare in bord legat de bec spate. Ok,toate bune si frumoase,sun la BMW,ei se oferĂŁ generoși sĂŁ-mi schimbe toata lampa spate.Am fost la mecanic,mi-a demontat stopul și mi-a zis cĂŁ e un led de pe placa ars și ca dacĂŁ reușesc sĂŁ-l gasesc,mi-l schimbĂŁ rapid si gata problema.Am umblat prin tot Bucureștiul azi si tot nu am gasit.Aveți idee unde as putea gĂŁsi si dacĂŁ ĂŽl schimb chiar o sĂŁ meargĂŁ? . A mai fĂŁcut cineva așa ceva?

 

post-56832-0-83924600-1355861801_thumb.jpgpost-56832-0-62976600-1355861616_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Pe strada Maica Domnului cu siguranta ai sa il gasesti... iti recomand Conex Electronic sau Vitacom, daca nu il au pe stoc 90 % ti-l pot aduce pe comanda.Poti incerca si la celelalte magazine,sunt foarte multe pe acea strada.

post-48398-0-22176900-1355862696_thumb.gif

Edited by ad!tza
Link to comment
Share on other sites

Am reușit sĂŁ rezolv,oarecum in extremis. M-a salvat electronistul dupĂŁ ce a demontat nu stiu ce dintr-o altĂŁ piesa de-a lui și mi-a pus pe mașina un led cu prinderea bunĂŁ,dar cu o intensitate mai micĂŁ. Sincer,ochiul meu nu observĂŁ diferența,deci sunt fericit. Multumeșc de pĂŁreri!
Link to comment
Share on other sites

Si reprezentanta s-a oferit sa inlocuiasca toata lampa?

 

Mama masii de strategie de marketing... <_<

 

Trebuiau ei (si nu numai BMW) sa ghiceasca ceva si in locul banalului bec.... :nea: De ce sa se poata inlocui un singur bec, cand se pot echipa lampile cu leduri, dar asa facute incat sa necesite inlocuirea intregii lampi... :)

Edited by m_3512
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
LED-ul era de la functia de semnalizare? Vezi poate ai ocazia si gasesti LED-uri OSRAM, Power TOP LED LY ETSF/LY E6xx(desi este greu pt un end-user). Evident ca si astea au mai multe subgrupe in functie de intensitatea luminoasa! De cele mai multe ori HELLA foloseste doar LED-uri OSRAM in lampile lor. Astea de BMW seria 3 E90 mi se pare ca s-au fabricat si se fabrica inca de ZKW!
Link to comment
Share on other sites

Si ZKW ce leduri folosesc? Si unde s-ar putea gasi OSRAM ? Mie imi tre pt semnalizarile de la un far de LCI.

 

Nu pot sa-ti spun de ZKW, dar de HELLA stiu intrucat asta lucrez la ei, optica pentru lampile spate, iar trendul din ultimii 3-4 ani este sa se dezvolte doar lampi pe tehnologie LED. Se folosesc LED-uri OSRAM intrucat sunt fiabile, acestia din urma avand cea mai mare experienta in materie de LED-uri!

Link to comment
Share on other sites

ledurile osram ar trebui sa aiba peste 50.000 de ore de viata , nu mai stiu pe unde am citit.deci ar cam trebui sa tina toata viata masinii.

 

prin 2005 cand am fost la un seminar OSRAM pe tema LED-urilor, atat OSRAM cat altii mai ales, se laudau cu un lifetime de 100k ore de functionare, ceea ce era cam umflat. In realitate, o cifra de 50k de ore de functionare pare mai realist. Bineinteles ca lifetime-ul tine de temperatura ambientala/curent/tehnologia de fabricatie(AlInGap; InGhAlP) ==> Tj LED

Link to comment
Share on other sites

ia spune-mi ce leduri de tipul pl-cc2 osram imi gasesti.spune-mi culorile si pret pe bucata.multumesc mult.imi poti lasa pm

 

 

pl-cc2 este package-ul LED-ului si nu are treaba cu tipul LED-ului! Asa cum am zis mai sus, presupun ca daca este LED OSRAM, atunci tipul LED-ului ar trebui sa fie un: Power TOP LED LY E67F sau LY ETSF. Evident ca fiecare tip de LED are mai multe clase de luminozitate, numite Brightness BIN: U2; V1; V2; AA; AB; BA; BB; CA; CB; etc unde U2<V1<V2<........Trebuie sa sti inclusiv acest BIN astfel incat sa nu fie diferente de intensitate luminoasa intre acel grup de LED-uri care impreuna formeaza functia de R-DI. Aceste LED-uri din acest grup au setat un anumit curent pentru fiecare LED, LED care va scoate acelasi output luminos! Daca in productia de serie de foloseste sa zicem un tip de LED cu BIN-ul U2 care are un output luminos la un curent nominal de 50mA de 3lm, daca tu ulterior ii pui AB sau BA, unul mult superior lui U2, acesta va scoate tot la 50mA(curent nominal) mai mult decat dublu ca si flux luminos, adica undeva la 7lm. Evident ca ulterior diferenta va fi sesizabila inclusiv cu ochiul liber! Cam acelasi lucru l-ai facut si tu anterior!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.