Jump to content

BMW e46 cu un motor mare


Tunin6

Recommended Posts

S-o fi gandit la M30. Eu il admir. Are gusturi rafinate. Cu toate ca nu cred ca a auzit vreodata de M30.

 

Sincer nu stiu...nu vreau sa ma dau rotund k le am cu denumirile la motoare....nici ceeace priveste denumirea modelelor...nu le stiu pe toate...dar stiu esentialul...:)) M5 e39 :))

 

Sincer nu stiu...nu vreau sa ma dau rotund k le am cu denumirile la motoare....nici ceeace priveste denumirea modelelor...nu le stiu pe toate...dar stiu esentialul...:)) M5 e39 :))

E cumva cel mai reusit motor de 6 cilindri in linie? :D

Link to comment
Share on other sites

Sincer nu stiu...nu vreau sa ma dau rotund k le am cu denumirile la motoare....nici ceeace priveste denumirea modelelor...nu le stiu pe toate...dar stiu esentialul...:)) M5 e39 :))

 

 

E cumva cel mai reusit motor de 6 cilindri in linie? :D

 

 

Iti pui singur intrebare?:wacko: :laugh:

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cat e de reusit, nu am avut niciodata. Vorbeam strict de un L6 care a avut capacitate cilindrica de 3.5L asa ca am enumerat eu unul.

Fara nicio urma de caterinca ce vrei sa faci tu acolo e pricy. Chiar nu cred ca e ok sa iti pui problema sa investesti banii astia intr-un motor pe care oricum o sa fii nevoit sa-l omologhezi si implicit sa platesti impozit pe masura pentru el. Un kit turbo pentru E46 e vreo 8000$(ai citit bine, nu am facut vreo greseala) deci cade si asta. Un M5 E39 e o masina pentru oameni cu mai multi bani decat ratiune (da, sunt invidios).

Toate dorintele astea par aiurea cand pui in balanta faptul ca acum un Impreza e vreo 11000 sau o Honda S2000 e vreo 9000. Deci de ce te mai stresezi?

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cat e de reusit, nu am avut niciodata. Vorbeam strict de un L6 care a avut capacitate cilindrica de 3.5L asa ca am enumerat eu unul.

Fara nicio urma de caterinca ce vrei sa faci tu acolo e pricy. Chiar nu cred ca e ok sa iti pui problema sa investesti banii astia intr-un motor pe care oricum o sa fii nevoit sa-l omologhezi si implicit sa platesti impozit pe masura pentru el. Un kit turbo pentru E46 e vreo 8000$(ai citit bine, nu am facut vreo greseala) deci cade si asta. Un M5 E39 e o masina pentru oameni cu mai multi bani decat ratiune (da, sunt invidios).

Toate dorintele astea par aiurea cand pui in balanta faptul ca acum un Impreza e vreo 11000 sau o Honda S2000 e vreo 9000. Deci de ce te mai stresezi?

 

Nu cred k esti invidios...se stie ca M5 e39...este o masina scumpa de intretinut...si astazi is destule variante care se apropie de performantele unui M5 e39...dar eu cu masina aia am crescut...o visez de cand aveam....buletin...iar la vremea aia era cel mai rapid sedan si probabil de aia ma agit atata sa fac cumva sa ma apropii de ce poate oferi un M5...varianta asta cu schimbatul motorului...era un compromis...la M5..dar la cat ma costa "compromisul" ajung mai ieftin sa cumpar M5-ul...cu tot cu impozit...:))

Edited by Tunin6
Link to comment
Share on other sites

Se vede ca ai citit numa ultima pagina de la topic...

Am citit tot topicul, dar noi vorbim discutii aici, tu nu ai bani sa platesti un impozit si visezi la motoare de 3.0, 3.5

Banii cat ii dai pe un motor(cam 3000 de euro, plus alte amortizoare plus alt sistem de franare presupun ca mai vrei sa te si opresti) plus manopera (cred ca si aia costa ceva bani) platesti impozitul la un 330 cativa ani buni adica cam 5 ani si ai E46 cu motor mare.

 

Poftim si exemple

 

http://www.autovit.ro/bmw-330-C26488461.html

 

http://www.autovit.ro/bmw-330-C27265187.html

Edited by Cosm1n
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am citit tot topicul, dar noi vorbim discutii aici, tu nu ai bani sa platesti un impozit si visezi la motoare de 3.0, 3.5

Banii cat ii dai pe un motor(cam 3000 de euro, plus alte amortizoare plus alt sistem de franare presupun ca mai vrei sa te si opresti) plus manopera (cred ca si aia costa ceva bani) platesti impozitul la un 330 cativa ani buni adica cam 5 ani si ai E46 cu motor mare.

 

Poftim si exemple

 

http://www.autovit.ro/bmw-330-C26488461.html

 

http://www.autovit.ro/bmw-330-C27265187.html

 

Am scris mai sus...cum sta treaba cu impozitul...daca tara asta ar fi ca si dincolo(salarii, birocratie si sa nu uitam de cei ce ne conduc...)...crede-ma k nu as avea nimic impotriva sa platesc si impozitul...atunci mi-as luadiect M5...ca variantele astea cu seria 3..erau compromisuri de la ce imi doresc eu defapt...dar dintr-un salar de 2000 de lei plateste tu impozitul pt un motor de 3.5 litri... si atunci m-am gandit sa modific motorul...dar am ajuns la concluzia...k e doar un vis...pentru mine...si un moft pentru cei cu bani...pentru ca nu e rentabila modificarea...poate doar daca ai motorul dus...si trebuie oricum schimbat...

Link to comment
Share on other sites

Am scris mai sus...cum sta treaba cu impozitul...daca tara asta ar fi ca si dincolo(salarii, birocratie si sa nu uitam de cei ce ne conduc...)...crede-ma k nu as avea nimic impotriva sa platesc si impozitul...atunci mi-as luadiect M5...ca variantele astea cu seria 3..erau compromisuri de la ce imi doresc eu defapt...dar dintr-un salar de 2000 de lei plateste tu impozitul pt un motor de 3.5 litri... si atunci m-am gandit sa modific motorul...dar am ajuns la concluzia...k e doar un vis...pentru mine...si un moft pentru cei cu bani...pentru ca nu e rentabila modificarea...poate doar daca ai motorul dus...si trebuie oricum schimbat...

 

Speranta moare ultima, dar moare si ea.

Astept poze dupa ce faci schimbarea.8)

Link to comment
Share on other sites

...cum sta treaba cu impozitul...daca tara asta ar fi ca si dincolo(salarii, birocratie si sa nu uitam de cei ce ne conduc...)...crede-ma k nu as avea nimic impotriva sa platesc si impozitul...atunci mi-as luadiect M5...ca variantele astea cu seria 3..erau compromisuri de la ce imi doresc eu defapt...dar dintr-un salar de 2000 de lei plateste tu impozitul pt un motor de 3.5 litri... si atunci m-am gandit sa modific motorul...dar am ajuns la concluzia...k e doar un vis...pentru mine...si un moft pentru cei cu bani...pentru ca nu e rentabila modificarea...poate doar daca ai motorul dus...si trebuie oricum schimbat...

 

In care tari, cu ce salariu, ti-ai permite o motorizare de la 3000cmc in sus?

Link to comment
Share on other sites

Gata, am gasit din amintiri ce citisem mai demult pe un forum din strainatate sub incidenta cenzurii pe aici. Din moment ce nu pot sa pun link o sa dau copy/paste. Deci ce zice unul luat din context (nu are rost sa copiez tot):

 

 

"I have moved to outside of the E.U and sadly, the tax rules on motor vehicles in this country are ludicrous to say the least.

 

(to give you an idea, upto 3000cc it is $3,000 a year however every cc over that is $10 - yes, you read that right... 10 bucks per cc!) Which has forced me to choose a car that is 3.0 or under."

 

Deci Tunin6 ce parere ai de preturile astea comparativ cu ce e pe la noi?

Link to comment
Share on other sites

nu am un venit de speriat nici eu, dar la 2000 ron..da-o incolo de pasiune pt bmw :frantics:

 

Mda...cu cat ma afund in pasiune...cu atat mai crunta e realitatea...pur si simplu nu esti lasat sa iti realizezi visele pe cale cinstita...parerea mea...parca tot in contra populatiei iau astia toate masurile...si toate taxele...sau pentru a "salva planeta"...

Link to comment
Share on other sites

Mie imi place ca toata lumea zice de impozit dar vad ca nu-si pune nimeni problema ca alea mai si consuma benzina. Adica am bani de benzina, impozitul ma prapadeste! E o aiureala peste care nu pot sa trec. Presupunem ca masinile alea nu vor piese, cauciucuri, consumabile, lasand "prostiile" astea deoparte. La un 19.000km pe an (50/zi, am fost corect zic eu) benzina e pe putin 110 mils. Vad ca de aia nu comenteaza nimeni nimic. Aia 2000 sunt problema, bata-i norocu! Amuzant rau.
Link to comment
Share on other sites

Pai stii cum e, ai bani pui benzina si mergi cu masina, nu ai bani nu pui benzina si mergi cu mijloacele de transport in comun, in schimb impozitul oricul il platesti ca mergi ca nu mergi cu masina trebuie sa scoti banul.

 

Asa este...mai ales daca ai un job unde ai masina...si masina ta o folosesti numa pentru duminica sau excursii..ca eu unul fac taxi...poftim...deci toata ziua is cu taxiul...si duminica sau cand plec in vacanta....deci nu e deloc rentabila o masina cu capacitatea cilindrica mare...de aia ma gandeam la schimbatul motorului....si na...teoretic mi-as permite...ceva cu o capacitate cilindrica mare...ca oricum nu merg cu ea zilnic..deci...intretinerea nu ar fi chiar mare...pentru ca se decaleaza in timp cheltuielile...dar impozitul....bata-l vina de impozit...

 

Acuma nu stiu daca e adevarat....dar in Austria am auzit ce poti avea 2 masini pe acelasi numar de inmatriculare...sau ceva de genul....si una din masini o declari ca masina "de duminica" sa spun asa...si platesti mai putin impozitul...sau oricum...mult mai putin...stiti ceva?

Link to comment
Share on other sites

Asa este...mai ales daca ai un job unde ai masina...si masina ta o folosesti numa pentru duminica sau excursii..ca eu unul fac taxi...poftim...deci toata ziua is cu taxiul...si duminica sau cand plec in vacanta....deci nu e deloc rentabila o masina cu capacitatea cilindrica mare...de aia ma gandeam la schimbatul motorului....si na...teoretic mi-as permite...ceva cu o capacitate cilindrica mare...ca oricum nu merg cu ea zilnic..deci...intretinerea nu ar fi chiar mare...pentru ca se decaleaza in timp cheltuielile...dar impozitul....bata-l vina de impozit...

 

Acuma nu stiu daca e adevarat....dar in Austria am auzit ce poti avea 2 masini pe acelasi numar de inmatriculare...sau ceva de genul....si una din masini o declari ca masina "de duminica" sa spun asa...si platesti mai putin impozitul...sau oricum...mult mai putin...stiti ceva?

am auzit si eu de faza asta cu austria si f fain

Link to comment
Share on other sites

Mda...cu cat ma afund in pasiune...cu atat mai crunta e realitatea...pur si simplu nu esti lasat sa iti realizezi visele pe cale cinstita...parerea mea...parca tot in contra populatiei iau astia toate masurile...si toate taxele...sau pentru a "salva planeta"...

 

Nu fi amator cu pasiunea ta, cotinuand sa te scazi in mediocritate! Opreste-te din orice faci si "sari cat de sus"!

Mintea “este materia care creeaza visele”, si totodata ... exista un context nefavorabil sau doar neputinta si de a-ti realiza planurile ?

E de bun simt ca taxarea(si nu numai) sa se faca gradual, altfel ne-am intoarce la egalitate si dreptate comunista, care de fapt era o egalitate infaptuita impotriva naturii omului, deoarece se stie ca, oamenii se nasc inegali.

Link to comment
Share on other sites

Nu fi amator cu pasiunea ta, cotinuand sa te scazi in mediocritate! Opreste-te din orice faci si "sari cat de sus"!

Mintea “este materia care creeaza visele”, si totodata ... exista un context nefavorabil sau doar neputinta si de a-ti realiza planurile ?

E de bun simt ca taxarea(si nu numai) sa se faca gradual, altfel ne-am intoarce la egalitate si dreptate comunista, care de fapt era o egalitate infaptuita impotriva naturii omului, deoarece se stie ca, oamenii se nasc inegali.

 

eu am spus...nu am nimic impotriva sa platesc...dar tie ti se pare ca salariile din tara asta sunt pentru uniunea europeana? e adevarat...multe sunt mai ieftine decat in Germania sau Spania...dar asta doar pentru ca avem salariile astea de kko...nivelul de trai s-a dus cu muult in jos...nu vezi k fara sa faci o smecherie, invarteala sau teapa...nu prea mai faci nimic? Lucreaza tu cinstit...sa vad cand o sa duci tu un trai cat de cat decent...sa nu ai lipsuri...si sa-ti permiti si tu o vacanta...dupa un an de tras in jug...

Edited by Tunin6
Link to comment
Share on other sites

eu am spus...nu am nimic impotriva sa platesc...dar tie ti se pare ca salariile din tara asta sunt pentru uniunea europeana? e adevarat...multe sunt mai ieftine decat in Germania sau Spania...dar asta doar pentru ca avem salariile astea de kko...nivelul de trai s-a dus cu muult in jos...nu vezi k fara sa faci o smecherie, invarteala sau teapa...nu prea mai faci nimic? Lucreaza tu cinstit...sa vad cand o sa duci tu un trai cat de cat decent...sa nu ai lipsuri...si sa-ti permiti si tu o vacanta...dupa un an de tras in jug...

 

Sa inteleg ca romanii capatuiti ... sunt smecheri si tepari?

DorinĂža de a-i critica pe ceilalĂži deriva de multe ori de la invidie, lasitate, neputinta sau mai stiu eu ce carente in educatie.

Propria calitate a vietii este influentata de propriile actiuni.

Un venit constant si decent ... nu presupune o viata fara lipsuri.

Link to comment
Share on other sites

Tunin6 smecherii si invarteli nu te opreste nimeni sa faci, asta nu o sa fie de condamnat atata timp cat nu sufera altul de pe urma lor. Tepele sunt pentru oameni pe care eu nu pot sa-i calific din cauza regulilor forumului.
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.