Jump to content

5-ul meu . O masina cinstita ,fara mari pretentii .


Calin SL

Recommended Posts

Un 525d 130 kw manual in 6 viteze cu buton Start/Stop .Monacoblau-metallic .

O masina destul de subtirel dotata fata de alte surori ale ei ,nu are scaune incalzite ,senzori de parcare nici macar pe spate (nasol ).Simt lipsa unui suport de pahare in partea din fata .Dar in schimb ma consolez cu clima automata, navi Professional ,bixenon adaptiv cu high beam assistant si inca cateva dotari bunicele .

Am fost dupa el in De. prin septembrie ,astazi are doar 152 000 de km dintre care doar 4000 in Ro.

Imi place ,simt ca se potriveste pt. mine ,cu toate ca nu sunt pretentios ,incapeam si ma simteam bine si in 330-ul dinainte.Dar asta imi da o senzatie putin mai placuta ,e o masina clar mai "nobila" decat e46 ,fie el si cu motor mare

Interiorul crem e foarte pretentios,se murdareste imediat ,cu toate astea imi place mai mult decat un interior gri sau negru.Contrastul dintre beige si trimurile "lemn" lumineaza si da o nota de prospetime !

Cred ca o sa-l mai tin o vreme ,habar n-am cat ,pana mai adun bani pt. urmatoarea.Categoric un 535d !

Nu i-am facut mare lucru de cand o am .Ma refer la modificari.Cea mai importanta - am transplantat un sistem HI-FI de pe alta masina pe masina mea. Folie Llumar spate si luneta,leduri albe peste tot ( au intrat o gramada in masina ) ,volanul imbracat piele negru simplu/perforat ,un kit de roata de rezerva slim (nu a avut asa ceva niciodata).Si inca cateva lucruri marunte de care nu-mi amintesc acuma.

Si bineinteles o curatire interioara ,dar nu orice fel.Un fel de detailing interior foarte amanuntit.Munca la interior a durat aproape o saptamana ( a fost scos TOT afara din masina) si a costat ceva dar eu zic ca a meritat.

Ce am in plan ? pai in primul rand vreau sa o vopsesc integral( aceeasi culoare) ,dar mai astept putin sa se incalzeasca afara.Daca pana atunci gasesc si o bara fata de Lci sau de m5 la pret bun ,cu atat mai bine ! Nu-mi place deloc bara fata clasica de vechiul e60.

Alta chestie pe care o s-o fac,tot ce e chrome va fi negru lucios.

Iarna o s-o trec cu jantele astea din poze pe 17 ,dar pana in primavara sper sa gasesc un set potrivit pe 19 ! Deocamdata nu am vazut nimic care sa-mi placa

Bineinteles ca mici modificari se fac permanent la masina .Chiar acuma sunt in cautare de niste led-marker si stopuri de lci .Consider ca la faruri nu am de ce sa umblu vreodata,dar stopurile Lci fac tot spatele masinii !

Va urma...

Edited by Calin SL
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

In sfarsit te-ai hotarat sa ne-o prezinti si noua. :thumbsup: ..

 

Foarte frumoasa, arata foarte bine.. unde ai imbracat volanul? si eu trebuie sa-l fac, da aici la noi, nu prea gasesti pe cineva care sa se si priceapa.. eu vreau sa il ingros putin, daca tot il imbrac..sa fie mai gros, gen cel sport..

Link to comment
Share on other sites

Daca tot vrei sa o vopsesti de ce naiba aceeasi culoare ? in certificat sunt 10 culori de baza , deci poti face un derivat de albastru ... mult mai frumos ! Opinia mea ar fi sa schimbi tot interiorul cu retrofit la incalzire (eventual electrice cu memorii,masaj daca gasesti), nu este o culoare usor de intretinut cea care o ai acum ,as merge pe un maro cognac sau negru, dar daca iti place poti lua decat scaunele(sport) tot crem ... chiar si alte trim-uri la interior fie colantate fie schimbate . Cu alt volan , M pack exterior ,tips evacuare, jante si un remap ECU o aduci in stadiul perfect estetic si unde cred ca ti ar placea si tie !

La e60 stiu ca sunt multe chestii cu care te poti juca , electronic, ... la idrive daca nu au mp3 - acesta se poate activa , alte functii pe la navi ,tv, etc !

Frumos , totusi de ce nu un 530d/535d ?cu ce vrei sa schimbi la asta ajungi la un model care ti ar fi placut ca dotari si motorizare!? si in tara au ajuns la preturi bune !

Edited by smbogdan
Link to comment
Share on other sites

mersi la toata lumea :victory:

 

unde ai imbracat volanul? ... vreau sa il ingros putin, daca tot il imbrac..sa fie mai gros, gen cel sport..

este un meserias ok la Deva

o sa fie putin mai greu cu ingrosatul, o sa vezi

 

..........

nu-i fac prea multe ,nu are rost.

vreau sa trec la 535d

probabil o sa fac schimb cu cineva cu 535d si sa ofer diferenta.

 

 

de ce vrei sa o vopsesti? pare in regula vopseaua.

i-am schimbat cu totul o usa ,capota spate ,capota fata ....etc.pare ok din poza ,dar de aproape nu e asa

am pus elemente de caroserie de o alta nuanta pe masina

Link to comment
Share on other sites

Caline m-ai inteles gresit, ma refeream ciudat la faptul ca.. iti pui navigatie profi, faruri cu xenon si nu pui incalzire in scaune sau suport pahare\senzori parcare? Mai bine renunti la navi profi si pui optionalele astea.. (cel care a cumparat-o nu a cumparat optionalele prioritare)

 

Optiuni are, nu era vorba ca nu are ;)

Edited by dj_rzn
Link to comment
Share on other sites

sa o stapanesti sanatos , cred ca-mi iau si eu un 5 la anul . :thumbsup:

ms ,sper sa-mi iau si eu in curand ori un 535d ori un 335d

 

Caline m-ai inteles gresit

da,da ,te-am inteles,exact asa am gandit si eu cand am vazut ce alandala a ales dotarile.Are si oglinzi rabatabile electric din buton,sper sa pot sa le fac si eu sa se inchida de pe cheie.Inca o chestie care mi-ar fi placut sa fie(chiar daca nu mai fumez de 6 ani ) era trapa .N-a fost sa fie nici aia.

Link to comment
Share on other sites

Auzi, de ce te mai complici cu 535d cand poti face un DPF OFF + CHIP si 220 - 230cp cu 530 - 550NM iti ajung lejer.

 

Eu deocamdata am doar soft dar scot si DPF-ul (astept downpipe-ul sa vina) si trage foarte bine.

 

Daca ai drum la Iasi iti recomand pe cineva care face softuri de calitate mai ales ptr. E60 avand in vedere ca a avut doua si inca vreo 20 macar softate fara probleme.

 

Asta e tipul: http://stirileprotv.ro/stiri/financiar/eco-tuning-solutia-ieftina-la-care-unii-soferi-romani-apeleaza-pentru-a-reduce-consumul-de-benzina.html

 

PS: Si restul banilor ptr diferenta de 535 faci niste retrofituri sau un pachet M sa iasa ceva frumos..

Edited by dj_rzn
Link to comment
Share on other sites

eu deja am teava goala de la galerie ,pana afara.Nu mai am nici catalizator ,nici filtru de particule.Dar nu am resoftat-o pt. extra putere ,pt ca imi scoate ceva fum din cauza de turbo obosit .De-aia ti-am zis ca daca iti vinzi turbina la pret ok,o cumpar eu
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.