Jump to content

bmw


dantm

Recommended Posts

am si eu o intebare.se pot pune faruri cu xenon pe un 520 d din 2001?eu am halogene.ce costuri implica?astept opiniile voastre.multumesc!

181410[/snapback]

 

 

Merge. Cel mai scump ar fi vreo 270 euro cu montaj cu tot. Kit-ul include 2 becuri HID, trefurile si niste colectori parca... Numai pt faza scurta.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
am si eu o intebare.se pot pune faruri cu xenon pe un 520 d din 2001?eu am halogene.ce costuri implica?astept opiniile voastre.multumesc!

181410[/snapback]

 

 

 

Eu mi-am montat xenon original bmw , m-a costat 470 euro (2 becuri xenon , cele 2 module sau ce-o fii chestiile alea de metal) cu tot cu montat , s-a facut o mica modificare si merge .

Link to comment
Share on other sites

Eu m-am gandit sa cumpar farurile cu totul si sa le montez in locul celor vechi, ce imi mai trebuie un kit xenon cu 2 balasturi electronice si ar trebui sa mearga nu ?

189097[/snapback]

Nu trebuie sa cumperi farurile...decat daca ai cu geam clar si cu oglinda si vrei tu sa le schimbi cu unele cu lupa..

Singura chestie care se cumpara e ansamblul care va inlocui becul..respectiv transformatorul si becul...si eventual un modul care va pacali computerul de bord ca becurile sunt ok...sa nu-ti dea mesaje ca ai becurile arse :blink:

Link to comment
Share on other sites

Este falsa ideea ca Xenon-ul topeste sticla, geamul si alte chestii prin far 

 

Temperatura degajata de Xenon este mai mica decat a Halogenului

 

Poti sa montezi fara frica lampi cu Xenon in locul becurilor cu halogen  :blink:

189016[/snapback]

atunci cum se explica ca oglinda de la xenon e metalica iar de la halogen plastic ? :)

Link to comment
Share on other sites

Of a pure technical advantage is the fact that the HID system actually runs cooler (heat/temperature) than Halogen, and the power draw from the alternator is reduced by 40% - ideal for those who like to use extra spotlights or fridges on their vehicles

 

http://www.hidlights.co.za/xenonheadlight%20system.html

 

 

 

HID vs. Halogen Technologies

HID lighting improves durability by 10 times as road vibrations can cause damage to halogen filament, but there is nothing to break inside HID bulb. These light sources also produce a blue-white light that is safer because it is closer to natural daylight.

The color temperature is more than 5000K compared to 2300K for halogen. The light output from a 35W HID Xenon lamp is 300% more light than a 55W halogen bulb. The HID Xenon system will also consume much less power from your vehicles electrical system and generate much less heat during operation.

 

http://www.xtralights.com/index.asp?PageAction=Custom&ID=5

 

 

 

Si una de la noi

 

4) Imi va afecta oglinzile farurilor dupa montajul instalatiei Xenon?

 

Nu. Becurile Xenon au o temperature de lucru mai joasa cu 20-30% fata de becurile halogen.

 

http://www.proxenon.ro/xenoane_faq.php

 

 

Este de ajuns sa cauti cu google halogen vs xenon :blink:

Link to comment
Share on other sites

Lampile cu descarcare in gaz (i.e. Xenon) au un randament mai mare decat al lampilor cu incandescenta (Halogen sau din aceeasi clasa), precum si alta temperatura de culoare - astfel un Xenon de 35W este mai ''luminos'' decat un Halogen de 55W :blink: Edited by ddorel09
Link to comment
Share on other sites

am si eu o intrebare .. e in lagatura cu farurile de la e39 si n-am mai vrut sa deschid un thread separat...

 

recent am avut un accident iar unul dintre faruri a trebuit schimbat. mi-a fost instalat un far nout care si arata a ...nou.. este curat ca lacrima.. iar cel vechi este murdar pe dinauntru ... diferentza este mare intre celed doua...e inestetic.

mentzionez ca farurile sunt normale nu xenon ...(am o rotitza in partea dreapta a volanului cu 3 pozitii.. 0, 1, si 2)

 

se poate curata cumva sticla farului...?? se poate demonta?? ce pots sa fac ca farurile sa arate cat de cat la fel??

Edited by Sini
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
am si eu o intrebare .. e in lagatura cu farurile de la e39 si n-am mai vrut sa deschid un thread separat...

 

recent am avut un accident iar unul dintre faruri a trebuit schimbat. mi-a fost instalat un far nout care si arata a ...nou.. este curat ca lacrima.. iar cel vechi este  murdar pe dinauntru ... diferentza este mare intre celed doua...e inestetic.

mentzionez ca farurile sunt normale nu xenon ...(am o rotitza in partea dreapta a volanului cu 3 pozitii.. 0, 1, si 2)

 

se poate curata cumva sticla farului...?? se poate demonta?? ce pots sa fac ca farurile sa arate cat de cat la fel??

189597[/snapback]

Pot sa-ti dau recomandarea pe care mi-a dat-o mie tipu' de la service: Un carut cu ruda! (adica sa ma bag in ceva si cu celalat far daca nu esti de prin Ardeal si n-ai inteles). Farurile de e39 se matuiesc din cauza pozitiei aproape verticale. N-ai cum sa le lustruiesti la loc. Nu e vorba de mizerie.

Asa ca... succes :blink: :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.