Jump to content

Sezonul 2013 - F1


4EST

Recommended Posts

Eu ce tiam Zis ca-s departe rau!

A fost primul care a schimbat super soft si daca nu ma insel a avut trei tururi si degeaba..

Imi place hamilton,ma bucur tare!!!

In schimb redbull iar mi se par putin cam departe de restul(in fata),sa speram ca vor fi doar in aceasta cursa.

Edited by daniel_
Link to comment
Share on other sites

frumoasa cursa

 

Kimi+Lotus se pare ca au progresat foarte mult si ii vad serios candidati la titlu. Mai ales ca vin curse mai fierbinti unde conteaza mai mult uzura cauciucurilor

 

Mercedes au progresat putin, au masina rapida in calificari dar in cursa tot in jos merg. Si am intuit bine - fiabilitata tot praf este. Pacat ca a abandonat Rosberg, sa il putem compara cu Hamilton. Cred ca el ar fi putut merge cu 2 opriri

 

RedBull - rapizi, cred ca ar trebui sa se concentreze serios pe Lotus si sa-i vada ca concurenti.

 

Ferrari - mai bine ca inceputul anului trecut, dar deja-vu: Rapizi, dar nu suficient de mult pentru locul 1 - cam asta a fost povestea sezonului trecut

 

 

Eu vad ordinea cam asa: Lotus, Ferrari, RedBull, Mercedes. McLaren? - care Mclaren? au fost si ei in cursa?

Edited by 4EST
Link to comment
Share on other sites

 

 

Ferrari - mai bine ca inceputul anului trecut, dar deja-vu: Rapizi, dar nu suficient de mult pentru locul 1 - cam asta a fost povestea sezonului trecut

 

 

 

ferrari a stat foarte bine cursa asta, strategia a lasat de dorit, la felul cum au mers ar fi trebuit sa ocupe podium-ul ambii piloti, au pierdut pe mana team-ului

Link to comment
Share on other sites

Locul in clasament este rezultatul a mai multor factori: masina, pilot, conditii, strategie.

 

Dar Alonso a iesit in spatele lui Kimi cu gume mai proaspete si NU a reusit sa se apropie. Plus, la inceput Kimi i-a prins din urma, chiar fiind pe strategie cu 2 opriri. Deci oricum ai lua-o, Kimi a fost mai rapid decat Alonso, si ar fi fost mai rapid si cu aceiasi strategie

Link to comment
Share on other sites

Cursa"

 

O cursa frumoasa! Am vazut-o de pe la turu 15, atunci m-am trezit.

 

Dar dupa cum au decurs lucrurile a fost un spectacol reusit au fost si cateva depasiri pe pista, chiar daca duelurile nu au fost pe muchie de cutit.

 

Adrian Sutil a parut un fel de Steaua pe terenul lui Chelsea a dat tot ce a putut dar s-a resemnat pe final, Force India a mai avut si in trecut tentative ca cea de azi, poate intr-o cursa din anul asta o sa-i iasa miscarea.

 

Cum as vedea campionatul dupa cursa asta:

 

Locu 1: Ferrari au regim de cursa foarte bun, asta e clar daca si Massa a tinut cu usurinta ritmul in cursa cred ca au o masina foarte reusita care menajeaza bine anvelopele si sta bine ca si timpi in cursa, dupa ce au aratat azi se bat pentru titlu.

 

Locu 2: Mi-a placut Kimi si cred ca a facut o cursa inteligenta, ajutat si de performantele de top ale monopostului. Are stofa de campion, poate sa reuseasca anul asta, colegu cu aceeasi masina sa zicem a incercat doar sa nu faca "victime" poate e si asta un obiectiv reusit.

 

Locul 3: RedBull trebuie sa isi gaseasca rapid ritmul in cursa altfel v-or avea probleme cu Ferrari anul asta si poate si cu Lotus.

 

Locul 4: Zic asta pentru ca Mercedes il are pe Hamilton si asta o sa faca diferenta fata de un McLaren in deriva.

 

Locul 5? : Pentru McLaren e greu mai ales dacat te uiti in clasament si vezi Force India deasupra.

Edited by ionatan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cursa"

 

O cursa frumoasa! Am vazut-o de pe la turu 15, atunci m-am trezit.

 

Dar dupa cum au decurs lucrurile a fost un spectacol reusit au fost si cateva depasiri pe pista, chiar daca duelurile nu au fost pe muchie de cutit.

 

Adrian Sutil a parut un fel de Steaua pe terenul lui Chelsea a dat tot ce a putut dar s-a resemnat pe final, Force India a mai avut si in trecut tentative ca cea de azi, poate intr-o cursa din anul asta o sa-i iasa miscarea.

 

Cum as vedea campionatul dupa cursa asta:

 

Locu 1: Ferrari au regim de cursa foarte bun, asta e clar daca si Massa a tinut cu usurinta ritmul in cursa cred ca au o masina foarte reusita care menajeaza bine anvelopele si sta bine ca si timpi in cursa, dupa ce au aratat azi se bat pentru titlu.

 

Locu 2: Mi-a placut Kimi si cred ca a facut o cursa inteligenta, ajutat si de performantele de top ale monopostului. Are stofa de campion, poate sa reuseasca anul asta, colegu cu aceeasi masina sa zicem a incercat doar sa nu faca "victime" poate e si asta un obiectiv reusit.

 

Locul 3: RedBull trebuie sa isi gaseasca rapid ritmul in cursa altfel v-or avea probleme cu Ferrari anul asta si poate si cu Lotus.

 

Locul 4: Zic asta pentru ca Mercedes il are pe Hamilton si asta o sa faca diferenta fata de un McLaren in deriva.

 

Locul 5? : Pentru McLaren e greu mai ales dacat te uiti in clasament si vezi Force India deasupra.

 

 

bv, cam asa vad si eu sezonul 2013 iar kimi are un mare talent, e si curva batrana :))

Link to comment
Share on other sites

zicea coulthard ca este posibil ca mclaren sa-si aduca inapoi masina din 2012 pentru ca asta noua are probleme fundamentale

 

cauciucurile astea noi sunt o gluma, astia de la pirelli le-au facut sa se uzeze prea repede

 

sutil nu cred ca a facut 2 ture pe softuri si deja erau praf cand l-a depasit hamilton

Edited by Viper05
Link to comment
Share on other sites

Australia e o cursa atipica si nu se pot trage concluzii despre performanta fiecarei echipe. De-abia peste 2 curse vom avea o imagine mai clara. Si nu uitati ca RedBull au recuperat puternic incepand cu a doua jumatate a sezonului anul trecut. Nu conteaza cat de in forma sunt la inceput. Edited by BV26CAT
Link to comment
Share on other sites

Foarte frumoasa cursa,mi-a placut webber in duelul cu vettel,cel care a facut un gest foarte urat..

Ma bucur foarte mult ca a fost si hamilton pe podium,intr-adevar rosberg putea sa fie acolo dar hamilton nu a avut nici o legatura cu decizia echipei,chiar se vedea si pe podium parca se simtea vinovat..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.